مشاهده همه 7 نتیجه

نمایش 9 24 36

گیره مو مکرومه بافی

صنایع دستی از جمله گیره مو مکرومه بافی از زمان های قدیم مطابق با شرایط حاکم بر اقلیم بشر، از همان روزهای نخستین پیدایش مکرومه بافی وجود داشته است. اولین نمونه هایی که با توجه به نیاز مردم جهت زیباتر کردن موها و تکمیل استایل آن ها طراحی شده بود، همچنان مورد استفاده بانوان قرار می گیرد.

همچنین گیره های موی مکرومه بافی شده آرام آرام با توجه به اوضاع محیطی بهبود یافته و سازگارتر شدند. تا اینکه به یک هنر سنتی تبدیل شدند. آن ها می توانند بیانگر حس هنری، احساسات و ویژگی های فرهنگی یک جامعه باشند.

پیدایش گیره مو مکرومه بافی:

اعتقاد عموم بر این باور است که هنر مکرومه بافی به بافندگان عربی قرن سیزدهم میلادی بر می گردد. به این ترتیب که در ابتدا از آن برای حاشیه دوزی حوله های دستباف، انواع شال زنانه و پایین انواع لباس زنانه مورد استفاده قرار می دادند.

خود کلمه مکرومه به معنای حاشیه دوزی است و در اصطلاح عربی به آن ” مقرمة ” گفته می شود.

اولین گیره مو مکرومه بافی شده در اسپانیا:

بعد از مدت ها با حمله اعراب به اسپانیا، این هنر به اسپانیا راه پیدا کرد. مخصوصا در مناطقی چون لیگوریا ی اسپانیا این هنر دستی توانست نفوذ زیادی بکند که نا خودآگاه منجر به رشد و تکمیل تکینیک های خود آن نیز شد.

به این صورت که در ابتدا در بسیاری از انواع اکسسوری های دست ساز زنانه مورد استفاده قرار گرفت. این گیره های زیبای ساخته شده با دست یکی از نمونه های بسیار پر طرفدار از این مدل از اکسسوری زنانه به شمار می آید.

رشد استفاده از گیره های مکرومه در اروپا و جهان:

بعد از آن که این هنر توانست اسپانیا را به تسخیر خود درآورد، با انگلستان راه یافت. در زمان ملکه ماری دوم بود که این هنر دستی توانست با استقبال زیادی در انگلیس روبرو شود.

ملوانان سوار بر کشتی های خود در زمانی که داخل کشتی بودند، انواع محصولات مد و هنر دستی را با کمک مکرومه ایجاد می آفریدند. آنگاه در وقت لنگر گرفتن، آن ها را در بازارهای محلی روی اسکله های خود می فروختند. به این ترتیب موجب مبادله این هنر با همه جهان شدند.

خصوصیات گیره های مو مکرومه بافی شده:

می توانیم از خصوصیات گیره های مو مکرمه بافی شده به موارد زیر اشاره کنیم:

  • زیبایی و سادگی توامان
  • قابلیت شستشوی آسان
  • سبکی
  • مقاومت و ماندگاری بالا