مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

ژاکت چیست

تصور این موضوع که در واقع ژاکت چیست و اصولا به چه لباس هایی ژاکت گفته می شود در میان انبوهی از مدل های متنوع لباس های زمستانی کمی پیچیده است.

این مقاله دیبامد به در ک شما از این موضوع کمک می کند تا قبل از خرید هر گونه ژاکت با اطمینان از فروشنده خرید نمایید.

به راستی ژاکت چیست؟

شاید بهتر است قبل از پرداختن به این که ژاکت چیست بهتر است به این که ژاکت چه چیزی نیست بپردازیم؟

  1. لباسی بلند ، ضخیم و گاها مقاوم در برابر نفوذ آب که پالتو زنانه یا مردانه است ژاکت نیست.
  2. لباسی گاها بلند اما قطعا با رویه ای مقاوم در برابر نفوذ آب است و بارانی نامیده می شود ژاکت زنانه یا مردانه نیست.
  3. جلیقه ای چرمی که عموما از رنگ های لایت ساخته می شود و به آن جرکین اطلاق می شود، ژاکت نیست.
  4. اگر شما از کسی بپرسید که ژاکت چیست قطعا به شما آدرس خرید یک بادگیر را نمی دهند.
  5. به جلیقه ای که از عایق و پشم شیشه به صورت بادکنک هایی کوچک روی خود برخورداراست ژاکت مردانه یا زنانه اطلاق نمی شود بلکه در صورت بلند بودن پا، و در صورت کوتاه بودن ژیله گفته می شود.
  6. به لباسی که با زیپ و کلاه خز دار با پارچه هایی نظیر چرم و سوییت طراحی می شوند، ژاکت نمی گویند بلکه کاپشن مردانه یا زنانه هستند.

شاید به این ترتیب متوجه شده باشید که یک ژاکت چیست؟ در واقع یک ژاکت لباسی است که از نخ کاموا بافته شده است و تنها بالا تنه فرد را پوشانده و آستین های بلندی دارد.

اگر برش و مدل آن خوب باشد و همچنین در رنگ های خنثی باشد، ژاکت می تواند به عنوان یک لباسی پر کاربرد بوده باشد و در فعالیت های روزانه و رسمی و اوقات فراغت نیز پوشیده شود

تاریخچه پیدایش ژاکت چیست

در آوریل 1857 در یکی از مجلات فشن به نام کریر دل دم، از ورود انواع کت هایی که در واقع نمونه کوتاه شده ای از پالتو زنانه بودند به همراه دامن زنانه کوتاه به همراه خود خبر دادند. از آن جایی که این مدل به عنوان یک آیتم پر کاربرد در کمد لباس زنانه شد، توانست بر فرم دیگر لباس مردانه نیز تاثیر شگرفی بگذارد.

ژاکت که نمونه ای الهام گرفته از این کت ها بود و با نخ کاموا به دست می آمد، یک مدل لباس گرم بود که به زانو نمی رسید و قد آن حداکثر تا روی لگن می رسید.

از اواخر دهه 1830 میلادی ژاکت های جلو بسته نیز به بازار راه پیدا کردند که تنگ تر و به گونه ای با در نظر گرفتن فرم بدن تهیه می شدند.

تا اواخر قرن نوزدهم میلادی بود که آرام آرام نسخه هایی از ژاکت های یقه اسکی به معرض تولید و فروش رسیدن و با استقبال عمومی فراوانی هم روبرو شدند.

امروزه کمتر کسی است که نداند ژاکت چیست. ژاکت ها در روزهای سرد زمستانی دوستی گرم و صمیمی با همه ما دارند.