مشاهده همه 5 نتیجه

نمایش 9 24 36

ژاکت زنانه قلاب بافی

اگر تا به امروز از مدل های ژاکت زنانه قلاب بافی دیدن کرده باشید، خواهید دانست که این ژاکت ها از تنوع بالا تری در نحوه بافت نسبت به انواع ژاکت زنانه بافتنی دومیل برخوردار هستند. ما در این مقاله دیبامد می خواهیم دید شما را نسبت به این دو روش بافت برای تهیه ژاکت زنانه  بازتر کرده و به شما کمک کنیم تا با آگاهی دست به خرید ژاکت مورد نظر خود بزنید.

تفاوت های ژاکت زنانه قلاب بافی با دومیل

قبل از گشودن این بحث بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که به راستی بافندگی به چه معناست؟ در واقع همانطور که ریشه این کلمه یعنی ” بافتن ” نشان می دهد، بافندگی یک کار دستی است و برای ایجاد پارچه از نخ یا نخ های مختلف و گوناگون با استفاده از وسایلی نظیر یک قلاب و یا دو میل و حتی دستگاه هایی با چند میل است. اگر بافندگی را بتوان در زمره مد و هنرهای دستی جای داد دو روش در آن بیشتر از سایرین مطرح می شود:

  • قلاب بافی
  • بافتنی با دومیل

با روش های متنوع و شکل های مختلفی که می توان در بافتن استفاده کرد، می شود انواع لباس زنانه را ایجاد کرد به عنوان مثال:

  1. شال یا روسری زنانه
  2. انواع ژاکت و تن پوش زنانه
  3. انواع اکسسوری نظیر جوارب، کلاه ، دستکش و کیف زنانه
  4. دامن زنانه بافتنی
  5. و…

به این ترتیب شما می توانید هر چیزی را با بافتن نخ های کاموایی ایجاد کنید. اما بعضی از آن ها را بهتر است با قلاب بافی و بعضی ها را با دومیل بافت.

قلاب بافی چیست؟ 

قلاب بافی که در واقع از یک کلمه فرانسوی با ریشه CROC سرچشمه می گیرد، یک کار دستی است که با کمک یک سوزن برگشته به نام قلاب و ایجاد گره هایی از نخ کاموا می توان لباس و دیگر اکسسوری های مورد نیاز را ایجاد کرد. شما می توانید یک ژاکت زنانه قلاب بافی و همه موارد لیستی که در بالا آمده است را به راحتی با یک قلاب ایجاد کنید.

منشا قلاب بافی را می توان در مصر جستجو کرد. در این جا بود که برای اولین بار با روش هایی توانستند لبه های پارچه های خود را تزئین کنند. مردم در شمال اروپا هم تکنیکی مشابه داشتند که بعد ها به نام مکرومه بافی شناخته شد.

امروزه از آن جایی که سرعت در بافتن از اهمیت بالایی برخوردار است، قلاب بافی در بسیاری از موارد جایگزین بافتنی با دو میل شده است.

تفاوت های این دو روش را می توان در موارد زیر جستجو کرد

  1. تفاوت در مقدار نخ به کار رفته: به عنوان مثال یک ژاکت زنانه قلاب بافی 30 درصد بیشتر نخ می برند.
  2. میزان سختی در یادگیری روش بافت: گره های پایه ای در قلاب بافی کمتر و آسان تر است اما در دومیل بیشتر و سخت تر است.
  3. تنوع در بافت: قلاب بافی امکان بیشتری به بافنده برای ایجاد مدل های متنوع می دهد. شما مدل های بیشتری از ژاکت زنانه قلاب بافی را پیدا می کنید در حالی که نمونه مشابه آن با دومیل ساده تر هستند.