مشاهده همه 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

چهل تکه دوزی

هنر چهل تکه دوزی به عنوان یکی از تکنیک های نفیس پارچه سازی در مد و صنایع دستی از ارزش واعتبار بالایی برخوردار است. از لحاظ کاربردی می توان از چل تکه دوزی در ساخت بسیاری از لباس ها و اکسسوری ها استفاده کرد.

شاید در ابتدا برای شما لحاف های چهل تیکه دوزی شده یاد آور آن چیزی است که از این هنر ارزشمند در ذهنتان تداعی می گردد.با این حال خوب است بدانید که این هنر تنها در ساخت و طراحی لحاف ها کاربرد نداشته و از آن می توان در ساخت مدل های بسیار متنوع و زیبای لباس ها استفاده کرد.

همچنین ترکیب این  هنر با آثار سوزن دوزی و گلدوزی شده، می تواند به نوبه خود طرح هایی بدیع و بی نظیری را به منصه ظهور برساند.

چهل تکه دوزی چیست؟

چهل تکه دوزی به انگلیسی  quilted fabrics روشی است برای دوخت پارچه های مختلف از نظر رنگی و اندازه در کنار یکدیگر و ساخت یک پارچه یک دست. شما در این کار می توانید انواع خطوط و دوخت های مختلف را ببینید که برای تزئین کار مورد استفاده قرار گرفته است.

به عنوان مثال در آثار چهل تکه دوزی خانم زارع شما با بخیه هایی روبرو می گردید که بر اساس الگو یا طرح اولیه ای که در ذهن داشته اند، انتخاب و اجرا شده است.

روند استفاده از پارچه های چهل تکه:

این هنر قدیمی که در آثار بر جای مانده از قرون وسطی استخراج شده است، در ابتدا برای تولید لباس گرم نظیر پلیور مردانه و پلیور زنانه استفاده می شد.

حتی بسیاری از افراد با استفاده از این تکنیک می توانستند زره هایی پارچه ای برای استحکام در برابر مشت و ضربات حریف درست کرده و استفاده نمایند. به عنوان مثال در یکی از موزه ها می توانیم لباس یک پسر شکارچی مغولی را مشاهده کنیم که در قرن هفدهم میلادی درست شده است. کارشناسان بعد از مشاهدات و بررسی های تاریخی به این مهم دست یافته که این لباس در کارگاهی ساخته شده است که لباس های دست دوز با استفاده از هنر چهل تکه دوزی، تولید می شده و بخشی از آن به غرب نیز صادر می گردیده است.

ایرانیان پیشتازان استفاده از چهل تیکه دوزی:

اگر تابحال مادربزرگتان از مقداری پارچه قدیمی، برایتان دستگیره هایی درست کرده است که با کمک آن ها بتوانید قابلمه های داغ را از روی شعله بردارید، از او ایراد نگیرید. زیرا احتمالا مادربزرگتان پیرو یک سنت قدیمی و مرسوم است که از مادران خود یاد گرفته است. جالب است بدانید که با همین کار به ظاهر کوچک ما ایرانیان بودیم که توانستیم تا مدت ها وامدار این فرهنگ اصیل و نجیب باشیم.

پارچه های چهل تکه، دریچه ای به مد پایدار:

در میان همه آلودگی هایی که به دست بشر برای محیط زیست پیرامونش ایجاد شده است، لباس ها و پارچه ها دومین رتبه را در این میان کسب کرده اند. این میزان از آلودگی که توسط لباس ها برای محیط زیست ایجاد می شود، مسئله بازگرداندن پارچه ها به چرخه تولید را به گونه ای در ذهن تداعی می کند.

پارچه های چل تکه دوزی شده از آن جایی که توانسته اند تا حد زیادی میزان بازگردانده شدن پارچه های دور ریز را به محیط زیست کمتر کنند، از ارزش بالایی برخوردار هستند.

استفاده از تکنیک چهل تکه دوزی:

شما می توانید آثاری را که با کمک چهل تکه کاری ساخته شده اند در موارد زیر بیابید:

طرح های ساخته شده با چهل تکه:

این تکنیک به شما این امکان را می دهد که بتوانید انواع مدل های پارچه را با طرح های مختلف بسازید. به عنوان مثال در طرح های آمریکایی و اروپایی، پارچه حاصله نقش یک داستان را روایت می کند. در طرح های چهل تکه دوزی خانم زارع که از معروف ترین اساتید این هنر هستند می توانید با پارچه هایی متشکل از طرح های هندسی روبرو شوید.