نمایش یک نتیجه

نمایش 9 24 36

چادر ملی

چادر ملی تجلی گاه باور و اعتقادات ما ایرانیان به دین مبین اسلام و حجاب اسلامی است. از همان ابتدایی که اسلام به ایران آمده است و توانسته است با فرهنگ و رسوم ایرانی عجین شود حجاب اسلامی توانست با توجه فرهنگ پوشیدگی مردم ایرانی، مورد پذیرش قرار گیرد.

چادر زنانه از آنجایی که توانسته است در میان فرهنگ کشور های مختلف اسلامی رسوخ پیدا کند، با تغییرات فرهنگی آن کشور ها نیز هماهنگ شده است.

به عنوان مثال چادر قجری، چادر ایرانی ساده و … این چادر ایرانی نمونه هایی از چادر ایرانی هستند که توانسته اند با توجه به نیاز ها و سلایق ایرانیان ظهور و نمو داشته باشند.

در هنگام خرید چادر ملی به چه نکاتی دقت کنیم؟

چادر ملی چادری است که سال ها از طرفداران اندکی برخوردار بود. درست استقبال از این چادر ها زمانی رونق پیدا کرد که مجریان و بازیگران سینمای ایران از این مدل از چادر در اجراهای خود استفاده کردند. به عنوان مثال ” آزاده نامداری ” مجری اسبق صدا و سیمای جمهوری اسلامی توانست به بانوان نشان دهد، چادر ایرانی می تواند با ایجاد آزادی در حرکت دادن دست ها و حفظ پوشیدگی و رعایت شیک پوشی به صورت توامان، از این مدل از چادر استفاده کرد. امروزه این چادر ایرانی یک چادر محجور و شناخته نشده نیست. همه آن را می شناسند و حتی با استفاده از پارچه هایی چون پارچه گلدار از آن چادر نماز ملی نیز تهیه می کنند.

به طور کلی شما باید در هنگام تهیه چادر طراحی شده در ایران به مشخصات زیر دقت کنید.

مشخصه های کلی چادر ملی:

این چادر مشکی، نمونه ای از چادر های آستین دار است. اما برخلاف چادر عربی، آستین های آن تنگ بوده و به صورت کیمونوی می باشد. همچنین ادامه این چادر درقسمت پایین تنه شبیه به چادر کمری است. عموما این چادر را به صورت جلو باز استفاده می کنند. گرچه می توانید آن را به صورت زیپ دار و یا دکمه دار در قسمت جلو نیز تهیه کنید.

این چادر در حالت کلی شبیه به یک مانتو زنانه است. و می توان به راحتی آن را بر روی یک بلوز زنانه نیز بر تن کرد.

جنس پارچه های چادر ملی:

همان طور که می دانید استقبال از چادر هایی با پارچه های سبک، نداشتن خاصیت ضد الکتریسته ای و همچنین ماندگاری بالا امرزوه به اوج رسیده است. شما می توانید چادر ملی را با هر کدام از پارچه های زیر تهیه نمایید.

  •  کن کن
  •  حریرالاسود
  • کرپ
  • چادر ملی کرپ حریر

گاها نمونه هایی از مدل از چادر ساتن نیز به چشم می خورد که بدلیل کم تر بودن چین و شکن های این مدل چادر، چندان توجیهی ندارد.

مدل های مختلف چادر ملی:

برای راحتی حال بانوان محجبه تا به امروز دستکاری های زیادی در دوخت و طراحی چادر های ایرانی از جمله ملی وارد شده است.

به این ترتیب که به قسمت انتهایی آستین ها مچی اضافه شده است. شما می توانید در بازار مدل هایی را پیدا کنید که روی مچی های آن مروارید دوزی هم شده و می توان از آن ها به عنوان چادر مشکی مجلسی نیز استفاده کرد.