مشاهده همه 12 نتیجه

نمایش 9 24 36

پارچه الیاف طبیعی

این روزها اصطلاح پارچه الیاف طبیعی را هنگامی که می خواهیم وارد یک فروشگاه مد پایدار شویدم، بسیار شنیده ایم. اما به درستی چه پارچه هایی را به عنوان پارچه های ارگانیک و یا پارچه هایی با الیاف طبیعی می شناسیم؟ و کاربرد آن ها می تواند تا چه اندازه متمایز با سایر پارچه هایی که می شناسیم باشد؟

پارچه الیاف طبیعی چیست؟

پارچه هایی که از تار و پود ارگانیک به دست می آیند در ابتدا با شروع فرایند کشاورزی ارگانیک آغاز می شوند. کشاورزی ارگانیک در واقع سبز ترین رویکرد تولید الیاف آلی است که می تواند در صنعت نساجی نیز به کار برده شوند.

پنبه در واقع یکی از ارگانیک ترین نمونه های شناخته شده الیاف طبیعی است که برای تولید انواع لباس مورد استفاده قرار می گیرد. و در دسترس بسیاری از تولید کنندگان لباس با الیاف طبیعی است.

پنبه به عنوان ماده اولیه 

پنبه یک محصول کشاورزی و طبیعی است که بسیار نیاز به آفت کشی دارد. درست است که به عنوان یکی از پرمصرف ترین نمونه های محصولات کشاورزی است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد اما سمومی که در مراحل کاشت و داشت آن مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مضر هستند.

نخ ریسی، نخ های ارگنیک و … به منظور تفکیک پنبه ارگانیک از پنبه معمولی شناخته می شوند. زیرا کشورهای در حال توسعه ای که به پرورش پنبه معمولی روی آورده اند، با خطرات مختلف اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی فراوانی مواجه شده اند.

از جمله کشور هایی که توانسته اند در زمینه تولید پنبه و الیاف طبیعی رشد چشمگیری داشته باشند، می توان به پنج کشور برتر از جمله

  • هند
  • چین
  • ترکیه
  • تانزانیا

 و

  • ایالات متحده

 اشاره کرد. جدا کردن ایالات متحده به عنوان کشوری که سال ها در رتبه اول تولید پنبه طبیعی بوده است قابل توجه است.

تفاوت عمده پارچه ارگانیک و الیاف طبیعی

پارچه های ارگانیک یک تقاوت بزرگ با پارچه های الیاف طبیعی دارند. آن هم این نکته که یک پارچه ارگانیک در واقع از از یک فرایند ارگانیک به دست می آید. در حالی که یک پارچه با الیاف طبیعی لزوما از طریق فرایندی ارگانیک ساخته نمی شود. پارچه های ارگانیک  با سیستم تولید پارچه به صورت ارگانیک و طبیعی بافته می شود. روش های ارگانیک در تولید الیاف اولیه آن به این صورت است که در شرایط کنترل شده و بدون آفت کشی یا کود های مصنوعی پروش یافته اند. همچنین جز بذر هایی که با کمک مهندسی ژنتیک تغییراتی داشته اند، نیستند.

آیا تنها پنبه ماده اولیه پارچه های طبیعی است؟

قطعا پاسخ به این سوال خیر است. انواع مواد طبیعی که در تولید پارچه الیاف طبیعی کاربرد دارند می توانند شامل موارد زیر باشند:

  1. کتان
  2. ابریشم
  3. پشم
  4. چرم
  5. خز

اما اگر بخواهیم یک پارچه ارگانیک داشته باشیم باید در نظر داشته باشیم که باید همه استاندارد های ارگانیک در تهیه این پارچه رعایت شده باشد. به عنوان مثال پشم گوسفندی باید در تهیه این پارچه مورد استفاده قرار بگیرد که بیش از سه سال از هیچگونه ماده شیمیایی در زمین استفاده نکرده باشد.

همچنین اگر به عنوان مثال یک تیشرت زنانه در بخش مد و هنرهای دستی زنانه برچسب ارگانیک خورده باشد باید این محصول نهایی از گواهی ریسندگی، رنگرزی، و دوخت ارگانیک برخوردار باشد.