مشاهده همه 12 نتیجه

نمایش 9 24 36

مکرومه بافی

تا بحال اگر یک دستبند دوستی بافته باشید، و یا به هر نحوی به این مدل از دستبند ها آشنایی داشته باشید، به خوبی می دانید که هنر مکرومه بافی چیست. اصولا هر دست ساخته ای را که بتوان با کمک نخ های پنبه ای و با استفاده از دست، بدون سوزن و با گره هایی ساده یا پیچیده آماده کرد، به نوعی در زیرگروه بافتنی های با مکرومه قرار می گیرد. این هنر اصیل عربی از آن جایی که می تواند طرح های بسیار زیبا و شکیلی را بسازد، در بخش مد و هنر های دستی توانسته است، طرفداران زیادی را به دست آورد.

شما  با سازه های مکرومه بافی روبرو می شوید که توسط دستان هنرمندان این مرز و بوم به تولید رسیده اند. شما می توانید با خیال راحت از اینکه توانسته اید یک محصول با کیفیت را انتخاب کرده اید، اقدام به خرید هر کدام از آن ها بکنید.

مکرومه بافی چیست؟

کلمه مکرومه از یک واژه فرانسوی به شکل Macramé به دست آمده است. ریشه این هنر از اعراب است. آن ها با فتح اسپانیا این هنر را به آن ها منتقل کردند. از آن جایی که این هنر بعد از رسیدن به اروپا تکمیل تر شده و به دیگران بهتر معرفی شده، از مقرومة به مکروم شهرت یافت.

این هنر بسیار قدیمی است و اولین آثار برجای مانده از آن در مناطقی که پارسها و آشوریان در سال های 2300 قبل از میلاد مسیح زندگی می کرده اند، پیدا شده است.

با گذر زمان اعراب شکل آن را تغییر داده و بعد از معرفی به اروپاییان توانستند آن را به آمریکا هم معرفی کرده و مردم کارائیب را نیز با آن آشنا کنند. به این ترتیب اولین دستبند های دوستی وام گرفته از همان گره های معمولی مکرومه بافی اعراب است.

گره های معروف در مکرومه بافی:

همان طور که پیش تر هم به آن ها اشاره شد، یک دست ساخته ی مکرومه بافی شده، از تعدادی از گره ها تشکیل شده است. امروزه شما می توانید انواع زیورآلات و اکسسوری زنانه هایی را که با کمک این گره ها ساخته شده اند در انواع بوتیک های حضوری و سایت دیبامد مشاهده کنید.

از انواع گره های مشهور در کرومه می توان به گره ماکارمی پایه دار شامل:

  • گره های مربعی
  • نیم گره
  • ترکیبی برای حاشیه دوزی

، اشاره کرد. انواع این گره ها را می توان برای حاشیه دوزی انواع پرده، پارچه های مختلف، آپاژورها، لوسترها، دیوار آویز ها و غیره استفاده کرد.

چند سالی است که هنر مکرومه بافی دوباره محبوبیت خود را باز یافته است. بیش از 50 نوع گره امروزی ابداع شده است که می توان با کمک آن ها دست سازه های زیبایی را خلق کرد.

با امید به آن که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را راجع به این هنر قدیمی در اختیارتان قرار داده باشیم.