مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

مقنعه حجاب

تا به امروز مقنعه حجاب به عنوان پوششی برای سر در بسیاری از ادیان، از جمله یهودیت ، ارتدکس و کاتولیک نقش مهمی را ایفا کرده است. اسلام به عنوان یک جامعه کوچک وقتی برای نخستین بار از شبه جزیه عربستان آغاز شد، توسط پیامبر اکرم (ص) در سال های حدود (570 -632 میلادی) در مدینه گسترش پیدا کرد، کسی نمی دانست که می توانست تا چه اندازه زندگی انسان ها را دستخوش تغییر کند. آنگاه توسط اعراب از خاورمیانه به صحرای آفریقا و آسیای میانه و همچنین بسیاری از جوامع اطراف دریای عرب گسترش پیدا کرد. اسلام پس از آن که در آفریقا و آسیا رشد و نمو پیدا کرد به اروپا هم وارد شد.

از همان ابتدای ظهور اسلام تغییراتی در ظاهر مردم و افرادی که به این دین گرویدند، ایجاد شد. یکی از آن ها استفاده از مقنعه حجاب برای بانوان پیرو این دین الهی بود. امروزه نمونه های شال و روسری زنانه وام گرفته از این فرهنگ و سنت همچنان رواج داشته و تغیراتی چشم گیر در ظاهر و کاربرد داشته اند.

تاریخچه مقنعه حجاب اسلامی

شال زنانه و نمونه های روسری و مقنعه زنانه، با رنگ ها و شکل های مختلفی که دارد مدت ها قبل از به وجود آمدن اسلام در قرن هفتم میلادی به جز در عربستان در دیگر نقاط جهان نیز رسم بود. به طوری که امروزه همانطور که در ابتدای این مقاله دیبامد آمده است، ادیانی نظیر یهودیت، ارتدکس و کاتولیک از مقنعه حجاب استفاده می کنند.

درست است که با نفوذ اسلام به کشور های مختلف، مقنعه های بانوان شکل و رنگ خود را از فرهنگ آن منطقه الهام گرفته است. اما برای بسیاری از مسلمانانی که در ایران زندگی می کنند مقنعه حجاب به شکلی مخروطی و نمونه ای کوتاه از چادر زنانه است.

انواع مقنعه حجاب

در واقع هر اکسسوری زنانه که می تواند موی سر را بپوشاند، به عنوان مقنعه حجاب شناخته می شود. انواع روسری، شال ، هدبند زنانه می تواند از نمونه های حجاب باشد. همچنین پوشیدن کلاه زنانه به طوری که کل حجم مو های فرد را بپوشاند می تواند به عنوان یک اکسسوری حجاب مورد استفاده قرار گیرد.

روسری های قواره دار

این مدل از مقنعه را می توان در کشور های آسیایی، به خصوص مدیترانه ای یافت. زنان این سرزمین با کمک روسری های بزرگ و قواره داری که دارند، می توانند کل سر و قسمت هایی از بالاتنه خود را بپوشانند. شاید بستن این نوع روسری قواره دار در میان آن ها متفاوت باشد اما همگی کارکرد مشابهی را ایفا می کنند.

نقاب ها 

نقاب یا پوشیه ای که توسط برخی بانوان خلیجی به کار می رود در واقع کل صورت و اندام بالا تنه را می پوشاند. آنگاه با کمک یک قسمت خالی شده روی چشمان به فرد اجازه می دهند تا به آسانی اطراف خود را مشاهده کرده و در عین حال از تابش مستقیم نورخورشید در امان بمانند.

بورکا

شاید نام این مدل مقنعه را در کشور هایی نظیر پاکستان و افغانستان دیده باشید. آن ها با داشتن یک صفحه مشبک روی چشم امکان پوشش کل سر و صورت را برای فرد پوشنده خود به وجود می آورند.