نمایش یک نتیجه

نمایش 9 24 36

مد پایدار

مد پایدار نامی است که امرزوه خیلی به گوش می رسد. مد و فشن نقش زیادی را در اقتصاد جهان ایفا می کند. هرساله با برگزاری ایونت های متعدد و فصلی حجم زیادی از محصولات لباس زنانه و لباس مردانه و طراحی های نو مد و فشن به بازار عرضه می گردد. اگرچه این قسمت یکی از مهم ترین منابع درآمد زایی برای این صنایع به شمار می رود با این همه مد پایدار تا حدود زیادی آن را به چالش کشیده است.

مد پایدار چیست؟

مد پایدار در واقع یک پاسخ به نیاز های امروزی بشر است. به این ترتیب که اگر می خواهیم نیاز های خود را بر طرف کنیم کمی هم به آینده و آن چه که قرار است برای نسل آینده هم بی خطر باشد بیندیشیم.

اگر نگاهی عمیق به این بخش از مد انداخته شود خواهیم دید در دل خودش علاوه بر فوایدی که برای محیط زیست در پی دارد، نکات مثبتی را نیز برای فعالین صنعت پوشاک در پی دارد. در واقع یک زنجیره سود رسان و مثبت برای طراحان، فروشندگان و مشتریان  است. بخش مد و هنرهای دستی دیبامد تلاش می کند تا این رویکرد را دنبال نماید.

چرا مد پایدار مهم است؟ 

در واقع این مسئله ای است که مرگ و زندگی بشر را تضمین می کند. شاید کمی اغراق آمیز باشد اما جدا پوشاک، مد و فشن نقش زیادی در بهبود و رشد جوامع دارند.

همچنین رد پای تغییر محیط زیست و نشانه هایی که بیان می کند محیط زیست ما به خطر افتاده است، کم نیست. ما در قسمتی قرار گرفته ایم که فشن و صنایع وابسته به آن نقش زیادی در تغییرات و اتفاقات خطرناکی که تا به امروز افتاده اند داشته است. اگر نتوانیم برای جلوگیری از آسیب های احتمالی راه حلی بیندیشیم، از دست دادن محیط زیست و کره زمین امری حتمی است. مد پایدار در واقع راه حلی است که می تواند تا حد زیادی در این زمینه موثر باشد.

مد پایدار چه می کند؟ 

صنعت مد و پوشاک یکی از اصلی ترین صنایع آلاینده محیط زیست است. به طوری که می توان در میان انواع صنایع موجود در جهان که به آلودگی محیط زیست دست می زنند، رتبه دوم را به آن اختصاص داد. این در حالی است که تا کنون تلاش های زیادی نیز برای بهبود روند تولید برند های پوشاک  از جمله برند های لباس بچه گانه، مردانه و زنانه در نظر گرفته شده است. به طوری که دوام و کیفیت محصولات، استفاده از متریال های تجدید پذیر یا بازیافتی در آن ها افزایش یافته است. اما با این همه مد پایدار در ابتدای مسیر خود است و نیاز به حمایت های فراوانی دارد.

نکته کلیدی در بحث پایداری مد و فشن

  1. صفر شدن پسماند ها به عنوان مثال تولید لباس با الیاف طبیعی
  2. افزایش طول عمر لباس
  3. تولید اخلاقی محصولات

در حال حاضر برند هایی که در این عرصه فعالیت می کنند از کودکان کار به هیچ عنوان در نیروی کار خود استفاده نمی کنند. تلاش می کنند مواد اولیه خود را از متریال های تجدید پذیر و اصطلاحا سازگار با محیط زیست استفاده کنند.

حمل و نقل مواد از کارخانه به فروشگاه ها از آن جایی که آلاینده محیط هستند بسیار کم و در مسافت های کوچک اتفاق می افتد. همچنین از مواد شیمیایی کمی در تولید پارچه و رنگرزی استفاده می شود.