مشاهده همه 11 نتیجه

نمایش 9 24 36

لباس با الیاف گیاهی

لباس با الیاف گیاهی، امروزه آن چنان در زندگی ما ریشه دوانده است که نمی توانیم آن را از کمد لباس زنانه و یا لباس مردانه خود جدا کنیم. آن ها از پوست ما در برابر باکتری ها، عفونت ها و ارگانیسم هایی که باعث تولید سم بر روی آن می شوند، محافظت می کند. این لباس ها تا حد بسیار زیادی از مواد شیمیایی تصفیه شده اند و از ا« جایی که زیست تخری پذیر هستند برای محیط زیست ما بسیار مناسب هستند. بنابراین همواره توصیه می شود که تا جایی که امکان آن وجود دارد، از لباس با الیاف گیاهی برای بهبود سبک زندگی و حفظ اکوسیستم بیشتر از هر زمان دیگر استفاده کنیم.

به چه لباس هایی لباس با الیاف گیاهی گفته می شود؟

همانطور که از اسم این پوشاک بر می آید، لباس هایی که از پارچه هایی که با الیاف گیاهی ساخته شده اند، دوخته می شوند، به لبای با الیاف گیاهی شهرت یافته اند.

برای اولین بار این پارچه ها در کشور هندوستان، شهرت یافت و محبوبیت یافت. آن ها پارچه های خود را با عصاره گیاهان مختلف رنگ آمیزی می کردند. در رنگ هایی که برای رنگرزی این پارچه ها استفاده می شود، از هیچ گونه ماده شیمایی استفاده نمی شد.

آن ها از سولفانت مس و سولفات آهن نیز برای پایداری بیشتر این رنک های گیاهی بر روی لباس استفاده می کردند. بنابراین پر واضح است که کیفیت رنگ آمیزی این پارچه ها با رنگ آمیزی شیمیایی پارچه ها تفاوتی ندارد.

این پارچه ها خود نیز از موادی پون پنبه ساخته شده بود.

مراحل تولید لباس با الیاف گیاهی:

مراحل ساخت پارچه هیچ گاه به آسانی مراحلی که امروزه در بافت و تولید پارچه ها به کار می رود، نبوده است. تک تک این مراحل با رعایت نهایت دقت و کنترل و سخت گیری فراوان انجام می شده است. تولید لباس های با الیاف گیاهی، با تولید پارچه های صد در صد نخ ارگانیک آغاز می شده است. هنگام رنگ آمیزی و پردازش پارچه ها نیز از پودر های رنگی حاصل از کوبیده شدن گیاهان مختلف استفاده می شده است. گیاهانی که در تولید این پارچه ها مورد استفاده قرار می گرفت شامل موارد زیر می شد:

  • پشم ارگانیک
  • جوت
  • کنف
  • پنبه
  • ترکیبات طبیعی موارد بالا

مراحل تولید پارچه های لباس با الیاف گیاهی عبارت بودند از:

  1. طراحی:

این فرایند شامل شستن  پارچه های بافته شده با آب غنی شده از مواد معدنی مثل آب دریاست. این عمل موجب از بین رفتن بسیاری از ناخالصی ها با بیس روغنی می شده است.

  1. سفید کردن:

استفاده از موادی چون فنیلا، ساپتالا و … که خود جزو پاک کننده های طبیعی هستند، و سپس به طور طبیعی با نور مستقیم خورشید خشک می شده اند.

  1. رنگرزی:

بعد از مراحل بالا وقت آن می رسید که با کمک پود و عصاره چند گیاه، به رنگ کردن پارچه های لباس های با الیاف گیاهی کرد. این رنگ ها با نهایت دقت، با دمای کنترل شده ای و مدت زمان مشخص خس می شدند. آن گاه به جان پارچه ها که از قبل در یک دیگ آب جوش خیسانده شده بودند، ریخته می شدند. بعد از آن باید به پارچه ها اجازه داده می شد تا خشک شوند تا با شستشو در دفعات بالا و خشک شدن در سایه بر مقاومت و پایداری آن ها افزوده گردد.

  1. فاینال:

در این مرحله برای تثبیت بیشتر از مواد آلی همچون روغن کرچک و آلوئه ورا استفاده می شد تا پارچه لباس با الیاف گیاهی تا مدت ها بتواند عمر کند.