مشاهده همه 7 نتیجه

نمایش 9 24 36

سارافن چیست

برای پاسخ به سوال اینکه سارافن چیست ، باید به قرن نهم میلادی برگردیم. جایی در روسیه فعلی که برای اولین بار لباسی به نام سارافن طراح یو دوخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. در ابتدا سارافن ها به عنوان لباس کار و برای مرد ها مورد استفاده قرار می گرفت. در حالی که پس از مدت کوتاهی به عنوان لباس زنانه و برای مصارف دیگری مانند سارافن زنانه خانگی هم مورد استفاده قرار گرفت. تا اوایل قرن 18 ام میلادی این لباس به عنوان لباس ملی مردم روس شناخته می شد و همه زنان روسی از هر قشری که بودند سارافن می پوشیدند.

تا آنکه در سال 1700 میلادی پیتر بزرگ دستور داد تا در شهرهای روسیه و اماکن وابسته به آن از پوشیدن سارافن ها امتناع گردد. در این صورت بود که این لباس دیگر تنها به روستاییان و اقشار کم درآمدی که در آن جا زندگی می کردند تعلق گرفت.

فرقی نمی کرد که یک سارافن بلند زنانه باشد و یا یک سارافن کوتاه، در هر صورت سارافن ها لباسی بودند که پر از زرق و برق بودند و امروزه با افتخار روسی ها آن را لباس ملی خود می دانند.

ویژگی های سارافن چیست

سارافن در واقع یک بالا پوش زنانه است که از بخش های زیر تشکیل شده است:

  1. بندهایی برروی سرشانه برای نگه داشتن بالاتنه
  2. دامن زنانه ای که به بالا تنه متصل شده است

انواع مختلف سارافن چیست؟ 

در حال حاضر دو نوع سارافن زنانه در جهان وجود دارد.

  • پانوا
  • سارافن های معمولی

نمونه معمولی سارافن چیست؟

سارافن های معمولی در واقع همان بلوز زنانه بلندی هستند که بخشی یا تمام پاها را می پوشانند. همچنین با کمک یک کمربند نیز که در زیر سینه بسته می شود، می توان گفت که مدلی خاص است و می تواند زیبنده تر باشد.

سارافن ها را می توان با انواع پارچه ها نظیر پارچه های ابریشمی، نخی و پنبه ای تهیه کرد. در کارخانه های بزرگ نساجی مسکو نیز پارچه هایی مخصوص برای تهیه سارافن تهیه می شود. در واقع در این منطقه می توان با سوال ” مدل های متنوع پارچه سارافن چیست” با گزینه های متعددی روبرو شد.

انواع سارافن پانوا چیست؟

مدل های پانوا یا پونوا در واقع نمونه ای از سارافن است که با گلدوزی های خاص و با کمک هنر دست مدل های ظریف و دوست داشتنی را ایجاد کرده است. هر چه باشد این مدل هایی نظیر سوزن دوزی و گلدوزی می توانند زمان بیشتری را برای آماده سازی ببرند. که این موضوع باز به قیمت سارافن زنانه می افزاید.

سارافن زنانه بلند، سارافن جلوباز یا مدل های سارافن جلو بسته را می توان در شهر های جنوبی روسیه به شکل پونوا یافت. لباس پونوا نمونه ای باستانی تر و قدیمی تر از سارافن هاست. می توان گفت بسیاری از مردم سنتی در جواب سارافن چیست نیز تمایل زیادی به بیان مدل های پانوا به عنوان سارافن دارند.

روسری زنانه و انواع شال های چهارخانه ای که به همراه این سارافن ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز خود محصولی بومی هستند که به همراه این لباس ها به خریداران عرضه می گردد.