مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

سارافن زنانه جلوباز

کلمه سارافن زنانه جلوباز ما را به یاد همان سارافن های سنتی روسی می اندازد که همچنان با تغییراتی جزئی امروزی شده اند و در کمد لباس زنانه حضور دارند. در واقع سارافن زنانه همان پیراهن زیبای بدون آستینی است که بلند و ذوزنقه ای است و در طول قرن ها با نام های مختلفی شناخته می شد: همچون “فریاز”، ” کلینیک” و … . جالب است بدانید که کلمه سارافن از زبان فارسی گرفته شده است. در قرن 13 ام میلادی سارافن زنانه جلوباز به اروپا رسید و با انعطاف پذیری بالایی که داشت از زوال خود جلوگیری کرد.

تاریخچه ای از سارافن زنانه جلوباز

سارافن ها در ابتدا در کشور روسیه برای آقایان دوخته و طراحی می شد. به عنوان یک لباس کار شناخته می شد و رفته رفته الگو های بلند آن که به دامن فون دار متصل بود برای بانوان طراحی شد و مورد استفاده قرار گرفت.

سارافن زنانه بلند در واقع از یک قسمت بالاتنه با دو بند بر روی شانه و یک دامن متصل به آن تشکیل شده است. جلیقه ای بدون آستین و به شکل مثلثی که به یک دامن فون متصل شده است و ظاهری شبیه به دو مثلث متصل به هم را دارد.

آن گاه سارافن ها با پارچه های ساده و یا گلدوزی شده تهیه می شد که خود جلوه بسیار زیبایی داشت. در هر حال سارافن هایی هم بودند که با چند دکمه در قسمت جلو باز می شدند و دیگر نیازی به رد کردن آن ها از روی سر هنگامی که می خواستید آن ها را بر تن کنید نداشتند.

در این میان پوشیدن سارافن بلند و هر مدل دیگری از آن نشانه تعلق داشتن به طبقه متوسط رو به پایین جامعه بود. به مرور زمان و استفاده از طرح های خاص در نوع دوخت و پارچه به کار رفته در آن، نوع مناسبی از سارافن ایجاد شد که می توانست به منزله کاربرد بهتر و طبقات بالاتر جامعه باشد.

محبوبیت سارافن ها تا به امروز

ابداع و طراحی سارافن زنانه جلوباز توانست آن را از لایه های اجتماعی فراتر برده و تا آغاز قرن هجدهم زمانی که پیتر بزرگ در روسیه دست به اصلاحات طبقه بالا و متوسط بزند آن را به لباسی ملی تبدیل کند.

در این زمان بود که دولت مردان روس باید لباس روسی برتن می کردند و بانوان و همسران آن ها به تبعیت از آن ها لباس های محلی و میهنی برتن می کردند.

سارافن ها که تا آن زمان لباس دختران، زنان و همسران دهقانان بود به لباسی مستقل تبدیل شد که با رشد استفاده از آن توانست در شرایط آب و هوایی و جغرافیایی به حیات خود ادامه داده و به پوششی کاربردی تبدیل شود.

امروزه در نقاشی های قدیمی می بینیم که به عنوان مثال یک زن متعلق به طبقه اجتماعی بالا در جشن های سنتی، یک سارافن زنانه جلوباز روسی برتن کرده است. زیر آن یک شومیز زنانه سفید پوشیده و دامن کلوش بلندی را بر تن کرده است.

شاید بتوان سارافن را مهم ترین میراث فرهنگی، اجتماعی و تاریخی روسیه دانست که تا به امروز باقی مانده است.