نمایش یک نتیجه

نمایش 9 24 36

توربان چیست؟

برای کسانی که در عین حجاب داشتن شیک پوش و مطابق با مد روز دست به انتخاب می زنند هیچ گاه سوالی به عنوان توربان چیست پیش نمی آید.

توربان ها یک اکسسوری زنانه پر رمز و راز هستند و اغلب اوقات با مخالفت های زیادی برای انتخاب و پوشش همراه هستند. منظورتان چیست؟ چرا توربان زنانه می پوشید؟ و غیره اغلب سوال هایی هستند که از این افراد پرسیده می شود.

توربان چیست و چه کاربردهایی دارد؟ 

” من باید سّر کلاه زنانه ای را که بر سر گذاشته اید بررسی کنم. منظورم آن چیزی است که بر سرت گذاشته ای. همانی که روی سر شما بسته شده و موهای شما را پوشانده است.”

یک مکالمه معمولی میان پلیس فرودگاه آمریکا را با بانوی محجبه ای که یک مدل توربان زنانه بر سر گذاشته است.

توربان یک کلمه جدید نیست. در واقع همان turban یا عمامه است که در فرهنگ های مذهبی و به ویژه اسلامی در سراسر جهان شناخته می شود.

بسیاری از افراد در هند که به آیین سیک ها گرایش دارند، با موهای نتراشیده خود و عمامه هایی که بر سر دارند شناخته می شوند. اعراب و ترک ها که مسلمان هستند گاهی از عمامه استفاده می کنند. پس عمامه یا همان توربان در بسیاری از فرهنگ ها یک لباس رایج و اتفاقا شیک به حساب می آید.

در بسیاری از پوشش های سنتی جهان، اگر از کسی بپرسند که توربان چیست پاسخ می دهند که لباسی است برای افراد ثروتمند و مرفه که به طبقات بالای جامعه منسوب هستند.

از نظر یک اروپایی توربان چیست؟ 

وقتی یکی از زنان دوران عصر ویکتوریا و طرز لباس پوشیدن آن ها را مشاهده کنید، می بینید که آن ها چقد به پوشاندن موهای خود اهتمام می ورزیدند. شاید عریان بودن قسمت هایی از بدن در مهمانی ها و مجالس آن زمان به تازگی باب شده بود اما در مکان های عمومی و رسمی بانوان موی خود را می پوشاندند.

استفاده از انواع کلاه زنانه و سرپوش هایی که با آن ها سر خود را می پوشاندند تا حد زیادی به این موضوع کمک می کرد. تا این که یکی از طراحان فرانسوی توربان زنانه را با الهام از  عمامه های شرقی طراحی و تولید کرد. این مدل از سرپوش ها به دلیل سبکی و زیبایی ظاهری که شبیه به کلاه ها بودند بسیار مورد توجه قرار گرفتند.

در آمریکا و با ورود فرهنگ هیپی ها مردان از هدبند مردانه و زنان از انواع توربان برای بستن موهای خود استفاده می کردند. آن ها درست همانند سیک ها کوتاه کردن و دستکاری موها را امری مخالف با جریان و روح طبیعت می دانستند. اگر از آن ها می پرسیدند توربان چیست قطعا پاسخ می دادند که اکسسوری است تا به ما کمک کند در برابر اراده طبیعت تسلیم باشیم.

تفاوت های میان انواع توربان چیست 

برخی فکر می کنند توربان ها باید یک پارچه از پیش ساخته شده باشند که بتوان آن را بدون هیچ زحمتی بر سر کرد. در حالی که توربان ها در باریک بودن یا پهن بودن، یک لایه یا چند لایه بودن جنس پارچه به کار رفته و مقدار و رنگ آن متفاوت هستند.