نمایش یک نتیجه

نمایش 9 24 36

توربان زنانه

توربان زنانه نمونه ای اصلاح شده از عمامه است که در گذشته توسط بسیاری از زنان مورد استفاده قرار می گرفته است. این عمامه های قدیمی در واقع یک شال رنانه بلند بودند که به دور سر یا یک کلاه زنانه کوچک جمع می شدند. انواع مدل توربان زنانه از نظر شکل، رنگ و اندازه با هم دیگر متفاوت هستند. بعضی از آن ها تا 45 متر می رسد و برخی از مدل های آماده و از مقدار بسیار کمی از پارچه تهیه می شوند.

تاریخچه توربان زنانه

همانطور که در مقدمه آمده بود توربان هایی که امروزه در فروشگاه دیبامد به فروش می رسند،مدل هایی الهام گرفته شده از عمامه هایی هستند که زمانی تنها توسط مردان مسلمان مورد استفاده قرار می گرفت.

این عمامه ها دیگر از اوایل قرن نوزدهم از حالت پوشش اجباری برای مرد های مسلمان برداشته شدند. تعدادی از گروه های سرخپوست آمریکایی هم که عمامه بسته بودند، به طور مستقلی مدل مو های مخصوص به خود را ابداع کرده بودند.

در سال های قرن چهاردهم میلادی بودی که نمونه های اولیه عمامه در سراسر اروپا مورد استفاده قرار می گرفت. اما برای اولین توربان زنانه با الهام از عمامه ها در اوایل قرن هجدهم میلادی با پارچه های ابریشمی، ساتن، تور و کرپ مورد استفاده بانوان قرار گرفت.

همچنین طراحانی نظیر paul poiret که یک طراح فرانسوی بود قبل از شروع جنگ جهانی اول به دلیل معرفی انواع توربان در مد فرانسه مورد تمجید و توجه قرار گرفت.

توربان زنانه و تغییرات آن

همانطور که گفته شد در اوایل قرن هجدهم میلادی زنان با استفاده از پارچه هایی که خود حالتی گره خورده داشتند، تلاش می کردند تا موهای سر خود را بپوشانند. تا قبل از آن پوشاندن سر یکی از ملزومات لباس زنانه بود. بعد ها به حالتی برای بیرون رفتن از منزل بدل شد و آرام آرام به شکلی تجملاتی درآمد

در عصر ملکه ویکتوریا توربان ها به شکل یک سرپوش تشکیل شده از کلاه زنانه و روبان هایی برای بستن آن به در زیر گلو بودند. حتی مدل مو ها به شکلی بود تا شخص بتواند به راحتی این سرپوش ها را بر سر بگذارد. در غیر اینصورت هم آن ها در مواقعی که در خانه بودند با کمک یک پارچه معمولی کل مو ها را می پوشاندند.

در هر صورت بعد از جنگ جهانی اول بانوان در مراسم های خاص تنها از توربان استفاده می کردند. این توربان ها شبیه به کلاه هایی بودند که آن زمان مد شده بود. اما سبک تر و نگهداشتن آن ها روی سر آسانتر بود.

در سال های بعد از جنگ جهانی دوم بود که استفاده از توربان به همراه یک جفت دستکش زنانه در میان بانوان رایج شد. آن ها توربان هایی همرنگ با لباس اصلی خود انتخاب می کردند و از تزئیناتی شبیه به نگین و پر برای آن ها استفاده می کردند. توربان زنانه شبیه به یک پارچه گره ای بود و الهامی از سبک عمامه های مردمان هند بود.

توربان ها و حجاب

امروزه توربان زنانه را می توان جایگزین مناسبی برای حجاب بانوان مسلمان قلمداد کرد. ظرافت و زیبایی برخی از توربان ها می تواند تا حد زیادی از چشمگیر بودن استایل شما را در بر بگیرد.