مشاهده همه 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

توبافی

توبافی یک از تکنیک های قدیمی در ساخت پارچه به حساب می آید. ایرانیان از دیرباز در حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح به هنر پارچه بافی مشغول بوده اند. اما توبافی که اولین اثر برجای مانده از آن در حدود 300 سال پیش در حوالی ایالت قهستان قدیم و در اوایل سال های حمله اعراب به ایران مشاهده شده است، یکی از ارزشمند ترین روش های بافت پارچه به شمار می آید. پارچه های تو بافی اغلب برای حوله دستی کاربرد داشته اند. تا آن جایی که برخی به اشتباه آن را هنر حوله بافی می نامند.  زیرا الیاف به کار رفته در آن از درصد بسیار بالای پنبه برخوردارند و می توانند تا حد زیادی جاذب رطوبت باشند.

رفته رفته این هنر ارزشمند و اصیل ایرانی رو به فراموشی می رود. اما چند سالی است که به دست زنان توانمند این خطه مجددا احیا شده است. پارچه های امروزی با مقاومت بالاتر و تغییراتی که به دلیل مدرن تر شدن دستگاه توبافی ای که با آن بافته می شوند، پیدا کرده اند می توانند در ساخت و تولید انواع لباس زنانه، لباس مردانه و لباس بچه گانه به کار روند.

توبافی چیست؟

اگر برای شما هم این سوال ایجاد شده است که توبافی یا تون بافی دقیقا به چه روشی از پارچه بافی اشاره می کند، بهتر است این قسمت را با دقت مطاله کنید.

در واقع توبافی را می توان تا حدودی مشابه بافت بسیاری از پارچه های دستباف ایرانی نظیر دارایی، متقال و برک قرار داد. با این تفاوت که در دستگاه های توبافی می توان از نخ هایی با ظرافت زیاد در بافت پارچه استفاده نمود. این تکنیک پارچه بافی با دست در مناطقی نظیر بیرجند، گناباد، خراشاد و خوسف از رونق بسیاری برخوردار است. همچنین به تازگی در یزد نیز می توان نمونه هایی از این پارچه ها را پیدا کرد.

کلیه مراحل بافت پارچه در این تکنیک که شامل

  1. ایجاد دهنه
  2. ایجاد پودها
  3. کار با دفتین

با حرکاتی که توسط دست ها و پاها صورت می گیرد، از طریق دستگاه چهار وردی صورت می پذیرد.

نخ هایی که در پارچه های توبافی مورد استفاده قرار می گیرد:

عموما از دو مدل نخ برای بافت پارچه ها استفاده می شود

  1. طبیعی:

شامل نخ های پنبه ای، ابریشمی، پشمی

  1. مصنوعی:

شامل اکرولیک، کاموا، پلی استر

مراحل بافت پارچه های توبافی:

در این روش از بافت پارچه، نخ های حاصل از چرخ ریسندگی چله کشی می شوند. آنگاه این نخ ها را به دور یک چوب ثابت می پیچند که به آن نوورد گفته می شود. سپس با رد کردن ماکو از میان تار ها، پارچه بافته شده، با زدن دفتین محکم شده و با حرکت پاتلک ورد ها جابجا میشوند تا تار و پود به درستی درهم تنیده شوند. آن گاه پارچه جمع شده به دور بالین بعد از ساعت ها و روزها کار مداوم می تواند به عنوان یک طاقه پارچه جهت استفاده در تولید انواع لباس و پوشاک مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از پارچه های توبافی:

امروزه درواقع پارچه های توبافی از آن جایی که می توانند لباس هایی کاملا ارگانیک و پنبه ای را ارائه دهند، می توانند برای افرادی که خواهان استفاده از لباس هایی با الیاف طبیعی هستند، برای کودکان که نباید لباس های حساسیت زا بپوشند، برای بیماران خاص پوستی و … مورد استفاده قرار گیرند.

شما می توانید لباس هایی را که به کمک این هنر معنوی و ارزشمند از خطه خراسان جنوبی تولید شده است را در بخش مد و هنرهای دستی دیبامد مشاهده کرده و با قیمت مناسب نسبت به هر جای دیگر خریداری نمایید.