مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

توبافی سنتی

بخشی از آوازه ی بلند هنر پارچه بافی ایرانیان در جهان مدیون هنر توبافی سنتی است. زیرا آن چه که امروز می توانیم از صنعت قدیمی پارچه بافی سنتی ایرانیان به یادگار مانده است و در سازمان میزاث فرهنگی ثبت شده است، محدود و اندک است. توبافی سنتی با احیای دوباره خود توانست بار دیگر شور و غوغایی در میان فهرست روش ها و انواع پارچه های دستبافت ایرانی به وجود آورد.

دستگاه های بزرگ و کوچک توبافی که امروزه در کارگاه های شهر های استان خراسان جنوبی قرار گرفته اند، نمونه هایی است که دقیقا مشابه با الگوی دستگاه های قدیمی توبافی سنتی ساخته شده اند و می توانند بار دیگر ایرانیان را از مزایای بی شمار پارچه های “تون” بهره مند سازند.

پیشینه توبافی سنتی در ایران:

درست است که در میان پارچه های فاخر ایرانی، پارچه های مخمل، زری، گلابتون و ترمه از شهرت بیشتری برخوردار هستند، اما باید دانست که این پارچه ها برای لباس های فاخر، اعیانی و مجلسی استفاده می شدند. پارچه های دیگری که می توان آن ها را به عنوان پارچه های فصلی، لباس های راحتی و سبک در نظر گرفت، پارچه هایی هستند که در واقع از پارچه های بی تکلف و ساده تری درست شده اند.

نخ های پنبه ای که ماده اولیه تولید و ساخت پارچه های ایرانی بوده اند، در هر پارچه ای با کمک دستگاه های مختلفی که به دست صنعتگران قدیمی ساخته می شدند به شکل و فرم خاصی تبدیل می شدند.

در حدود سه قرن پیش و اوایل دوره های ورود اسلام به ایران، در ایالات قهستان و باقران نمونه هایی از پارچه های پنبه ای به جای مانده است که مردم محلی به آن “تو” یا ” تون” می گویند. آن ها از این پارچه ها برای مصارفی چون حوله دست و صورت، سفره، دستمال و غیره استفاده می کردند.

مزیت های پارچه های توباف:

شاید بتوان یکی از مزایای فوق العاده این پارچه های توبافی سنتی را جذب بالای رطوبت و دوام بالای آن ها در برابر شستشو و نور آفتاب دانست.

به طور کلی

  • جذب بالای رطوبت
  • سبکی
  • داشتن قابلیت تنفسی بسیار بالا
  • عدم تحریک پوست
  • راحتی در شستشو
  • دوام بالا

را می توان از عوامل مهم در برتری این پارچه نسبت به دیگر مدل های پارچه های دستباف ایرانی دانست.

روش سنتی بافت پارچه های توبافی:

در توبافی سنتی شما اغلب با دستگاه های چهاروردی روبرو هستید. به این ترتیب که بافنده در پشت دستگاه نشسته است و با فشار پدال و رد کردن ماکو از میان تارهای از قبل چله کشی شده، پارچه را می بافد. آن گاه با زدن وسیله ای به اسم پاتلک، پارچه را کوبیده و محکم می کند. آن گاه بعد از ساعت ها کار مداوم، یک طاقه پارچه به دست می آید. عموما پارچه توبافی سنتی عریض نبوده و حداکثر عرضی حدود 60 الی 90 سانت را دارا هستند.

استفاده از پارچه های توبافی سنتی در لباس های امروزی:

همان طور که قبلا هم به این مطلب اشاره کردیم، مزایای بیشمار این پارچه های پنبه ای ما را بر این داشته است که از آن ها در تولید لباس های امروزی استفاده کنیم.

همچنین مزایای مفیدی که تولید و استفاده از این پارچه ها برای اکوسیستم ما دارند، در حقیقت برگ برنده ای است که می تواند از هر جهت مهر تاییدی بر انتخاب این پارچه ها در تولید لباس هایی در بخش مد و هنرهای دستی باشند.

شما می توانید انواع لباس زنانه، لباس مردانه و لباس بچه گانه دلخواه خود را که از این پارچه های دستباف تولید شده اند در فروشگاه اینترنتی دیبامد یافته و با قیمت مناسب خریداری فرمایید.