مشاهده همه 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

مقنعه زنانه

مقنعه زنانه، پوششی ساده برای سر است که برای زنان مسلمان طراحی و دوخته شده است. مقنعه زنانه در بسیاری از کشور های مسلمان به دلایل مختلفی از جمله از خودگذشتگی، اعتدال و فعالیت سیاسی رواج داشته است.

در کشورهای مسلمان از مقنعه به عنوان جلابیب نیز یاد می شود اما آنچه که مهم است، به سبک های یکسان و متشابهی دوخته می شود.

مقنعه زنانه یک مسئله فرهنگی:

در فلسطین، اردن و سوریه، مقنعه بسیار بلند تر از آن چیزی است که در ایران دوخته می شود از جلو دکمه میخورد و در زیر چانه چفت میشود. اصطلاحا به آن خمر می گویند.

در کشور های شرقی آسیا، پوششی بلند تا نزدیک زانو در نظر گرفته می شود که در قسمت دست ها، آستین هم دارد و به این مقنعه های بلند، جلباب گفته می شود.

استفاده از مقنعه برای زنان مسلمان، انتخاب رنگ و مدل های آن بسته به فرهنگ محلی هر بخشی برمی گردد. اما این پوشش با ظاهر فعلی که دارد با ظهور اسلام پس از انقلاب ایران در سال 1357 در ایران و در حدود این سال ها بود که در خاورمیان رواج پیدا کرد. همچنین با تلاش هایی که در اثر جهانی شدن مد و پوشاک در تمام دنیا اتفاق است، باعث ایجاد تغییراتی در این اکسسوری زنانه ایجاد شده است.

مقنعه زنانه نماد زنان مسلمان:

اگر خیمار که به پوششی می گویند که از سر تا پا را می پوشاند و مانند چادر های امروزی است و حجاب که کلمه ای است کلی تر که از آن در قرآن گفته شده است، جلباب (jilbab)هم کلمه ای خاص است که اصطلاح آن در قرآن به صورت مستقیم آورده شده است. (آیه 33 سوره احزاب ) به صورت خلاصه شده به پیامبر اسلام دستور می دهد که باید لباس همسران او چه ویژگی هایی داشته باشد ” ای پیامبر! به همسران و دختران خود و زنان مؤمن بگویید که زینت های خود را بپوشانند زمانی که از خانه خارج می شوند و این برای آن که اذیت نشود بهتر خواهد بود. “

دلایل برجسته ای جهت انتخاب جلباب یا همان مقنعه زنانه در این آیه قرآن مطرح می شود و زنان مسلمان با ارتباطی که با زنان غیر مسلمان دارند با استفاده از مقنعه زنانه نشان می دهند که رفتار آن ها به این گونه است که نماز می خوانند، پرهیزگار هستند، گوشت خوک نمی خورند و نوشیدنی های حاوی الکل نمی نوشندو از به خطر انداختن موقعیت خود با نگاه های بی ربط مردانی سطحی نگر، جلوگیری می کنند. در واقع زنان مسلمان با کمک مقنعه این رفتار های خود را به رسمیت می رسانند.

رد پای مقنعه زنانه در کشور های غیر مسلمان:

مقنعه زنانه در اهداف اسلامی که پیغبر اسلام آن ها را تبیین کرده است، نماد علاقه خالص به دین داری و تغییر ظاهر در جهت باورهای درونی و ایجاد وحدت بین فرقه ها و فرهنگ های مختلف در جهان اسلام شده است.

در قرآن، در مورد رنگ، و نحوه دوخت و طراحی مقنعه زنانه صحبتی نشده است اما با توجه به کلیاتی که در مورد جلباب مطرح شده است، چند سبک اساسی در میان زنان کشورهای مسلمان متداول شده است و در اوایل دهه 21 میلادی به عنوان لباس اصیل اسلامی برای زنان مسلمان معرفی و عرضه شدند.

در کشورهای غیر مسلمان و سکولاری چون ایالات متحده آمریکا و در بخش هایی از اروپا، مقنعه زنانه به راحتی به عنوان یک لباس زنانه مذهبی شناخته می شود. این سبک از لباس پوشیدن در فرهنگ آن ها مشابه لباس زنانه ای است که توسط راهبه های کلیسا استفاده می شده و شبیه پوششی است که واتیکان آن را برای افراد کلیسا تجویز کرده است.

برخی از کمپانی های طراحی مد مقنعه را به عنوان یک نسخه تغییر یافته از روسری زنانه ای که توسط راهبان کلیسا استفاده می شده است، به عنوان نسخه رسمی و استاندارد پوشش زنان مسلمان و در جهت جلوگیری از تبعیض میان زنان، با آن معرفی کرده اند.

مقنعه زنانه در کشور های مسلمان:

در مورد الگوهایی که زنان مسلمان از آن ها برای دوختن مقنعه خود استفاده می کنند در اینترنت و بسیاری از مجلات خیاطی صحبت شده است.

زنان سومالی که در کشورهایی چون امریکا، کانادا، استرالیا و بخش هایی از اروپا زندگی می کننداغلب با استفاده از پارچه های محلی خود مقنعه زنانه درست می کنند. مقنعه آن ها به حداقل 4 متر پارچه نیاز دارد. مقنعه آن ها از دو قسمت دوخته شده به عنوان دامن زنانه و مابقی یک پوشش سر ایت که از نزدیک به دور گردن و دور صورت قرار میگیرد. اصطلاحا تا محل رویش موی سر را می پوشاند.

زنانی که مسن تر هستند و یا اصطلاحا متدین تر هستند علاقه دارند که از مقنعه زنانه بلند تر ی استفاده کنندو به این ترتیب پوشش کامل تری داشته باشند. آن ها ترجیح می دهند بلندی مقنعه شان به کمر شان برشد و همین امر موجب استفاده بیشتر پارچه می شود. همان طور که قبلا اشاره کردیم بسیاری از زنان در فلسطین و اردن از مقنعه های بلندی استفاده می کنند که جلوی آن ها دکمه دارد.

“شوکا” نام مقنعه زنانه متداول در سومالی است که تاریخچه طولانی تری نسبت به خمر فلسطینی ها دارد.

رنگ مقنعه ها:

در ایران اغلب زنان مقنعه زنانه را به رنگ مشکی انتخاب می کنند و یا سایر رنگ های سنگین، مثل آبی نیلی یا طوسی.

در کشورهای دیگر، زنان از رنگ های خنثی مثل سفید( که عموما در هنگام نماز می پوشند)، قهوه ای، سبز و زرد به عنوان رنگ مقنعه خود استفاده می کنند. لباس مردم سومالی در دهه 70 میلادی بسیار رنگارنگ بود. در اوایل قرن 21 میلادی گاهی اوقات مقنعه های زنانه به رنگ های روشن تری چون زرد، سبز، نعنایی و سرخابی نیز در میان زنان سومالی روجا پیدا کرد. آنها حتی از پارچه هایی طرح دار و چاپی هم برای تهیه مقنعه استفاده می کردند.

گسترش اسلام:

برای بسیاری از زنان مسلمان، انتخاب و پوشش مقنعه زنانه بر اساس اعتقادات و انتخاب و سلیقه شخصی خودشان است. اما این مسئله در کشوری چون ایران به دلیل وجود حجاب در مکان های عمومی می تواند یک انتخاب ضروری تلقی گردد.

عموما در فضاهایی چون دانشگاه، مدرسه و محیط اداری خصوصا ادارات دولتی، مقنعه زنانه به عنوان یک پوشش سمی تلقی می گردد.

پس از انقلاب اسلامی مقنعه زنانه، نمادی از اسلام گرایی در دنیای معاصر ایران شد و حرکتی موفق در جهت ایجاد تحولات اجتماعی و سیاسی از طریق اعتقادات مذهبی و قوانین اسلامی بود.