مشاهده همه 9 نتیجه

نمایش 9 24 36

شال زنانه

کلمه “شال زنانه” به یکی از انواع مختلف اکسسوری زنانه اطلاق می شود که از یک پارچه مستطیلی تشکیل شده است و حداقل طول آن یک متر می باشد. آن چه که از شال زنانه برای ما مطرح می باشد، یک لباس عربی بوده است که تا حدودی از ساری های هندی الگو برداری شده است. به این ترتیب که به دلیل رعایت حجاب در موازین اسلامی رایج در کشور های عربی، این پارچه ها به صورتی کارامد تر و در انواع مختلف تغییر یافته و در دسترس عموم قرار گرفته است.

امروزه شال زنانه تنها  در کشور های عربی، مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلکه همه زنان مسلمان که به نوعی با مسئله حجاب روبرو هستند، از شال زنانه استفاده میکنند.

سبک های طراحی شال های زنانه:

عقیده ای وجود دارد که می گوید شال زنانه از ساری های زنان هندی الگو برداری شده است. اگر چنین باشد، مانند ساری ها باید از یک پارچه یک دست تشکیل شده باشد و نماینده لباسهای جنوب آسیا باشد. به این ترتیب شال های زنانه نمونه ای سبک و ساده شده از ساری ها هستند که تحت تاثیر اسلام تغییر کرده اند. اما منابع تاریخی این نظریه را تایید نمی کنند. زیرا در مجسمه های به جامانده و موجود در کلیساهای کاتولیک و قبل تر از آن زنان مسیحی نیز از شال برای پوشاندن موهای خود استفاده می کرده اند.

اولین نمونه های شال زنانه:

اولین طراحی های صورت گرفته از شال زنانه مربوط به پارچه هایی مستطیلی شکل و بزرگ است که زنان در جهت حفظ تواضع بر سر می انداخته اند. این شال ها بدون دوخت و بدون استفاده دیگر بوده اند.

به احتمال زیاد در اواخر قرن بیست و یکم نمونه ای از ساری های هندی از طریق مسلمانان منطقه بنگال به سمت کشور های عربی آمده است. به این ترتیب شال هایی با حاشیه های دوخته شده به همراه پولک و یا سنگ دوزی در میان زنان عرب رواج پیدا کرد.

نقش حیاتی در پوشش زنان:

شال زنانه را می توان به یک لباس با مشخصه یک پارچه ساده در نظر گرفت که تنها به در سر پیچیده نشده و بخشی از بالاتنه را هم شامل می شود. به این ترتیب بسیاری از زنان عربی با پوشیدن یک بلوز زنانه چسبان  یک شال، که روی آن که می توانست بخش زیادی از بالاتنه را بپوشاند، حجاب خود را حفظ میکردند.

. در واقع در قرن بیست و یکم ، یک ساری به احتمال زیاد با زنان مسلمان منطقه بنگال همراه با هندوها در جنوب هند همراه است. علاوه بر این ، پارچه یکپارچه پارچه ساری به طور فزاینده ای پوشیده می شود و همراه دو لباس دوخته شده ، زیرپایی کامل به دور کمر با بند کشیده شده ، و یک بلوز مناسب دور کمر که در قسمت جلویی انجام می شود ، پوشیده می شود. خود ساری اندکی از بدن را که از قبل توسط این لباسهای مخفی پنهان نشده است ، پوشانده است ، اگرچه از نظر مفهومی یک زن بدون اضافه شدن نهایی ، خودش را بدون لباس می بیند. بیشتر خانمها برای تهیه یک لایه سوم لباس نیز از لباس زیر استفاده می کنند.

استفاده در جامعه:

در نیمه دوم قرن بیستم میلادی، چاپ طرح های خلاقانه و هنرمندانه بر روی شال خ=ها به همراه سبک های روسری زنانه به عنوان مد تلقی شد. در این زمان سبک جدیدی با عنوان نیویی از روش سارج کردن شال زنانه به دست آمد که در حین مبارزه علیه منتقدانش وارد عرصه عمومی شد. این امر برای معرفی شدن بیشتر شال ها و تحرک جامعه نسبت به استفاده از آن بسیار مناسب بود. این سبک شامل یک شال با عرض زیاد و در اطراف بدن هم پیچیده می شد و تقریبا یک متر پارچه در طول آن به کار می رفت.

شال زنانه و حجاب:

در مورد استفاده از شال زنانه به عنوان حجاب می توان گفت از آنجا که این اکسسوری می تواند علاوه بر سر بخشی از بدن را هم بپوشاند، می توان از آن به یک مکمل حجاب نیز نگاه کرد. در بسیاری از اماکن مذهبی تنها با پوشیدن یک لباس زنانه راحت و پوشیده و استفاده از یک شال که عرض زیادی دارد، می توان از یک حجاب کامل برخوردار بود.

کاربرد های گوناگون:

شال زنانه به گونه ای است که می تواند استفاده های بیشماری داشته باشد و در حالات مختلفی استفاده شود. در کنار همه موارد استفاده از شال به عنوان یک پوشش و حجاب، برای مثال در بیان موارد گوناگون استفاده از شال می توانیم از نقش شال در رابطه مادر و فرزندی بگوییم. یک مادر در هنگامی که می خواهد یک وضعیت راحت ومستقلی داشته باشد، می تواند با یک شال فرزندش را به خود ببندد و به این ترتیب، فرزند خود را هم از خود جدا نکرده است.

گاهی بستن شال ها و نحوه گره زدن آن ها می تواند تاثیر بسیاری در استایل و آرایش صورت زنان داشته باشد. به این ترتیب می توان از شال به عنوان یک لباس که می تواند کارایی های متفاوتی داشته و به نقش آن در استایل سنتی و مدرن  زنان اشاره کرد و از جاودانی بودن آن غافل نشد.

ابهامی که از زمان های دور مانده است:

استفاده از شال زنانه چه به عنوان یک لباس زنانه شیک و به روز  یا چه به عنوان لباسی که می تواند بیانگر یک لباس سنتی و بومی باشد، شناخته می شود. در هرحال وجود شال زنانه در میان پوشش زنان شرق و جنوب شرقی آسیا توانسته است، از ترکیب لباس های غربی با پوشش این زنان جلوگیری نماید.

نحوه بستن شال:

زنان جوان با اعتماد به نفس بیشتر گاها از شال (shawl) به عنوان یک اکسسوری زینتی استفاده می کنند. به طوری که آن را دقیقا متناسب با استایل خود انتخاب می کنند. هیچ کس نمی داند که چگونه استفاده از شال به عنوان یک مدل جدید حجاب از کی مد شد اما این لباس انعطاف پذیر ترین لباس در طیف لباس های کمد شما به حساب می آید. هیچ گاه نه قدیمی می شود و نه از یاد ها پاک می گردد. ما به داشتن این بخش در دیبامد افتخار میکنیم.