مشاهده همه 4 نتیجه

نمایش 9 24 36

روسری زنانه

از جمله ی اکسسوری های زنانه که هیچ گاه فراموش نشده و همواره نقش پررنگی در کمد لباس زنانه دارندف روسری زنانه است. انواع محتلف روسری از باندانا گرفته تا روسیری های ابریشمی مجلل همواره مورد استقبال و استفاده خانم ها چه در کشورهای اسلامی و چه غیر مسلمان بوده است.

روسری زنانه

کاربرد روسری زنانه چیست؟

صدها سال است که بانوان برای حفظ حجاب و یا تواضع خود روسری زنانه بر سر می کنند. گاه برای تکمیل ست لباس و یا حفظ موها و سر در برابر سرمای هوا از روسری استفاده می شود.

با بستن روسری ها به اطراف گردن و یا به عنوان پوشش سرمانند این است که  یک بوم تزیینی برای برجسته تر شدن سایر لباس زنانه خود می پوشید واین درحالی است که روسری ها خود نیز میتوانند نام طراحان خود را معرفی و مطرح نمایند.

جنس و مدل روسری های زنانه:

روسری های زنانه به شکل مستطیل (شال زنانه)، مثلث یا مربع ساخته شده و در اطراف گردن و یا به عنوان پوشش سر بشته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. روسری ها را می توان با بسیاری از تزیینات تطابق داد. معمولا در ایجاد و ساخت پارچه روسری ها از تکنیک هایی چون باتیک، نقاشی و گلدوزی استفاده می شود. همچنین در ایحاد طرح های محتلف روسری از مدل های متنوع بارچه نیز استفاده می گردد.

رد پای روسری زنانه در تاریخ:

محبوبیت روسری در طول ادوار مختلف، همواره به یک شکل و صورت نبوده است. گاهی روسری به عنوان مد روز همواره مورد استفاده قرار میگرفت وگاه به عنوان یک اکسسوری فراموش شده تنها در مواقعی که نیاز به حفظ  موها در برابر سرما بود، استفاده میگردید.

روسری به عنوان یک وسیله ضروری در چند دهه خاص در طول قرن بیستم به عنوان مد روز به حساب می آمد. رقصنده ها و بازیگران مشهور سینما، سیاسیون و عکاسان مد و فشن با پوشیدن روسری و چاپ عکس در مجلات، به استفاده از روسری زنانه رونق بخشیده بودند و آن را به یک کالای پر زرق وبرق تبدیل کرده بودند.

روسری زنانه

ضرورت پوشیدن روسری زنانه :

فیچو نام اولین روسری زنانه ای بود که به عنوان یک لباس اصلی مورد استفاده قرار گرفت و دیگر یک اکسسوری زنانه به حساب نمی آمد که بتوان از پوشیدن آن صرف نظر کرده و یا آن را به عنوان یک لباس جانبی در نظرگرفت.

در مدلهای لباس غربی که در اواسط قرن هجدهم طراحی شده بود، لباس ها به صورت دو تکه آماده و تولید می شدند. . به همین منظور خانم ها برای پوشاندن بدن خود در اطراف سینه نیاز به پارچه ای داشتند که مشابه روسری های امروز ی بود. این روسری به شکل یک مثلث بزرگ که اغلب از پارچه های سفید و کتان بافته می شد  و با حاشیه های گلدوزی شده و ریش ریش تزیین می شد. فیچو نامی بود که برروی این روسری ها گذاشته بودند. با گذشت زمان با طراحی های جدید لباس دیگر نیازی به استفاده از فیچو نبود. و کم کم روسری های بزرگ به عنوان لوازم جانبی به حساب آمدند.

روسری ها به عنوان اکسسوری مدرن:

در ابتدای قرن بیستم روسری زنانه به عنوان یک اکسسوری زنانه به کار می رفت. روسری در آن زمان به گونه ای استفاده می شد که رقصنده ها و ستاره های سینما از آن استفاده می کردند. در این دوران روسری ها را با گره زدن به عنوان پوشش سر در هنگام سفر و محافظت از موها در برابر باد و هوای خنک برسر میکردند.

یک جریان تمان دهنده در همین سالها در روزنامه ها چاپ شد که از مرگ یک رقصنده معروف به نام Isadora Duncan پرده برمیداشت و این جریان از این قرار بود که روسری او که به دور گزدنش گره خورده بود در بین چرخ های اتومیبل بوگاتی اش گیر کرده و وی را از پا درآورده بود. در این سالها روسری های ابریشمی براق به عنوان مد روز و یک اکسسوری پر زرق و برق رونق داشت.

یک لباس پر زرق و برق:

دیگر در این زمان روسری تنها به عنوان یک لباس محافظتی شناخته نمی شد. بلکه در خلال عکس هایی که مدل های آن زمان در دست است، در می یابیم که روسری زنانه به عنوان یک دستمال حساس و گران بها و یک عنصرتاثیرگذار در طراحی هندسی لباس زنانه به حساب می آمده است.

یک بوم که باید نقشی بر آن زد:

از اواسط قرن بیستم، طراحان مد و لباس از روسری زنانه به عنوان لباسی در بیان طرح های ذهنی، نقوش هنرمندانه همراه با خلاقیت های چشم نواز و گیرا، استفاده می کردند. ایده چاپ روسری و استفاده از این تکنیک در معرفی وقایع و قهرمان های زمان، در اوایل قرن نوزدهم و کمی پیشتر از آن یعنی در اواخر قرن هجدهم، شکل گرفت. طراحان این روسری ها که استفاده از انها تا اواسط قرن بیستم هم رواج داشت، از مضامینی چون گردشگری، رویدادهای سیاسی، معرفی شهرها با بیان نماد ها و المان های شهری جهت نقوش چاپ شده بر روی انها بهره می جستند. به این ترتیب روسری های زنانه به یک بوم خالی جهت نقاشی طراحان تبدیل شد و از یکنواختی و یک رنگی خود خارج شد.

روسری زنانه

روسری زنانه و مد اسلامی:

از اواخر قرن بیستم روسری زنانه به عنوان یک لباس جهت معرفی و تبلیغ مد اسلامی به کار گرفته شد. طراحان روسری ها با حک کردن نام خود در حاشیه روسری ها سود کلانی را به دست می آوردند و با ترکیب رنگ های گوناگون و معرفی مدل های بستن روسری به ایجاد استایل های زیبا و چشم نواز اسلامی همت گماشتند. در مد اسلامی روسری تنها یک اکسسوری ساده و پیش پا افتاده تلقی نمی گردد. بلکه جایگاه مهمی داشته و روز به روز بر مدل ها و طرح های پیشنهادی آن افزوده می گردد.

طرح های معروف:

روسری هایی که توانسته اند با طرح های خاص خود در دنیای مد، مشهور شده و همچنان در یاد ها بمانند چند طرح ساده مربوط به شرکت هایی چون هرمس، بروک کادوولاو ورا و تامیس بودند. آین روسری ها به ترتیب با طرح هایی چون طرح نقاشی شده از اسب ها، نقوشی جسورانه و بازیگوش و همچنین ابداع روسری زنانه با نقوش برجسته بودند. از ابتکارات بکار رفته در این دوران، ترکیب و ست شدن کیف زنانه با روسری ها در مد و استایل روزانه و مجلسی بود. در ایران نیز به کار گیری نقوش اسلیمی و چاپ نوشته هایی بر روی روسری ها توانستند در میان طرفداران استایل های تلفیقی طرفدار پیدا کرده و در خاطره ها ماندگار شوند.

یک انتخاب خوب:

روسری یک لباس جانبی است. اما انتخاب و نحوه بستن آن به سلیقه و استیال شما بر می گردد. شما با هر سلیقه و نظری که دارید می توانید در کلکسیون روسری های دیبامد آن چه را که از یک روسری زنانه در ذهن دارید بیابید.