مشاهده همه 4 نتیجه

نمایش 9 24 36

دستکش زنانه

دستکش زنانه از زمان ابداع تا به امروز همواره مطابق با کاربرد و مد، هماهنگی و توازن داشته است. دستکش ها تنها برای استفاده در هوای سرد طراحی نشده اند. روش های تولید و طراحی جدید این امکان را برای استفاده کنندگان دستکش فراهم کرده است که بتوانند دستکش زنانه مورد نظر خود را از میان انبوهی از مدل های رنگارنگ پیدا کنند.

خرید دستکش زنانه

چرا از دستکش استفاده میکنیم؟

دستکش زنانه به عنوان یک اکسسوری در دنیای مد و پوشاک شناخته می شود. و همه مشخصات و ویژگی های اکسسوری را داراست. در ابتدا که دستکش تنها برای محافظت از دستان در طول دوره سرما کاربرد داشت. اما به مرور به یک لباس زنانه بسیار سمبولیک تبدیل شد.

امروزه دستکش ها (Gloves)در دنیای مد نقش یک مکمل استایل در نظر گرفته می شود و میتواند به دقت مورد بررسی قرار گرفته و انتخاب شود.

دستکش زنانه چگونه ابداع شد؟

دستکش زنانه یک لباس جدید نیست و از زمان های قدیم مردم به استفاده از دستکش ها مشغول بوده اند. دستکش ها هم جنبه دکوراتیو و هم محافظت کننده داشته اند.

در نقاشی های بجا مانده از مردم غارنشین، پیداست که آنها هم از نمونه های چرمی دستکش استفاده میکرده اند. مصریان باستان هم از دستکش استفاده می کردند.دلایل زیر نشان دهنده چرایی ابداع و استفاده از دستکش بود:

دستکش زنانه به عنوان یک محافظ:

هنگامی که زنان در خانه و کار کشاورزی مشغول به کار بودند از دستکش زنانه استفاده می کردند. سربازان رومی و یونانی هم به همین دلیل از دستکش های فلزی و یا مجهز به یک لایه زره فلزی استفاده میکردند.

دستکش زنانه نشانه ابهت و شان اجتماعی:

پوشیدن دستکش نشان می داد که شما در جایگاهی اجتماعی هستید که بلند مرتبه و قدرتمند است. حتی جنس به کار رفته در ساخت دستکش های زنانه می توانست نشاندهنده وضع اقتصادی خاندان شما به حساب بیاید.

دستکش زنانه

روحانیت و دستکش:

خانم ها در طول دوران از دستکش به عنوان یک لباس برای حفظ حجاب و رعایت موازین مذهبی خود نیز استفاده کرده اند. این امر حتی در بین راهبان کلیسا و نمایندگان آن ها هم معمول و رایج بود. آنها هنگام مراجعه به درب منازل و همچنین رفتن به سفر های تبلیغاتی، دستکش می پوشیدند.

پیروی از مد:

تا ابتدای قرن هفدهم میلادی زنان در اغلب مواقع از دستکش زنانه استفاده نمی کردند. اما با توسعه صنعت و انقلاب صنعتی تولید و استفاده از دستکش گسترش یافت. دستکش ها که تا آن زمان تنها در حوزه نظامی جای داشتند و افرادی عادی با آن بیگانه بودند، به یک کالای مد روز تبدیل شد و زنان با لباس هایی بدون آستین از دستکش به عنوان یک مکمل جهت پوشاندن دست های خود استفاده می کردند.

جنس دستکش ها از چیست؟

تا قبل از انقلاب صنعتی دستکش زنانه که تنها برای محافظت از دست ها در زمان کار کشاورزی و دامپروری و یا جلوگیری از سرمازدگی تولید می شدند از جنس پشم و یا پوست حیواناتی چون گوزن و گوسفند بودند. اما به مرور پارچه هایی چون مخمل و ابریشم به عنوان پارچه اولیه تولید دستکش های زنانه که در مهمانی ها و مجالس می پوشیدند و در واقع تزینی به حساب می آمدند معرفی شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

همچنین دستکش هایی که برای محافظت از سرما و مصارف بیرونی ساخته می شدند همگی از جنس چرم بودند.

جنس دستکش های شوالیه ها و افراد نظامی هم از آهن های پیوندی و فلزی بود.

به طور کلی استفاده از اکسسوری زنانه در میان زنان تا قبل از دوره اصلاحات چندان رواج نداشت.

اوج مصرف دستکش های زنانه :

در طول قرن هفدهم مردم تمایل بسیار زیادی به استفاده و پوشیدن دستکش از خود نشان دادند. استفاده از دستکش در انگلیس در قرن هفدهم تنها محدود به خانواده های مرفه بود مردم طبقات پایین تر از آن استفاده نمی کردند. این موضوع برای خانواده های سطح بالا نشان از توانایی و قدرت خرید لباس های مرغوب و با کیفیت را داشت. در این دوران بود که دستکش به عنوان یک جزء تزیینی در لباس استفاده شد و متناسب با لباس های مد روز طراحی می شد.

نمونه های دستکش های دست دوز:

دستکش های مزین به گلدوزی از جنس نخ های ابریشمی و نقره ای که بهم تنیده شده بودند و استفاده از سنگهای قیمتی و زیبا و همچنین حاشیه های طرح دار و کارشده با دست، همگی از نمونه های دستکش زنانه در آن دوران بودند.

در این دوران بود که زنان توانستند اولین نمونه های دستکش زنانه بافتنی را ابداع کنند. اما این دستکش ها هم در برابر دستکش های پارچه ای و همچنین چرمی که نشان دهنده وضعیت اجتماعی بود و منزلت و جایگاه ویژه ای داشت، چندان به چشم نمی آمدند. دستکش های بافتنی بیشتر نقش محافظت کننده داشتند و چندان مورد استفاده قرار نمیگرفتند.

دستکش زنانه یک هدیه ارزشمند:

از آنجا که دستکش ها و استفاده از آن ها نشان دهنده مقام و منزلت اجتماعی بودند، توانستند ایده ی مناسبی در تجارت، کالایی ارزشمند به عنوان هدیه و همچنین روشی برای پرداخت دستمزد به حساب آمدند.

به عنوان یک مثال در جهت استفاده از دستکش در روش پرداخت می توان به دادگستری های ابتدای دوره مشروطه انگلیس اشاره کرد که مقامات رسمی به آن دلیل که قدرت دولتی خودد را با پوشیدن دستکش نشان می دادند، در هنگام هدیه دادن سکه هایی از طلا در بدنه دستکش قرار می دادند و یا با عطری کردن آن ها ارزش آن دستکش ها را بالاتر می بردند. و از این موضوع زنان نیز در هنگام هدیه دادن دستکش زنانه به عنوان کادو بهره می جستند.

دستکش زنانه

پایه گذاری یک رفتار جدید:

با گسترش استفاده و پوشش دستکش ها عادات رفتاری و فرهنگی خاصی به وجود آمد. برای مثال در هنگام گرفتن اجسام و یا هدیه از دست یک فرد عالی مقام، مودبانه این بود که دستکش خود را از دستان خود خارج کنید.

در دربارگاه پادشاهان و در کلیسا ها از دستکش ها به عنوان یک لباس نمادین استفاده می کردند. در ان زمان دستکش ها به عنوان یک لباس ضروری برای خادمین کلیسا و همچنین لباس اسقف تبدیل شد.

دستکش زنانه یک کالای روزمره:

در اواخر قرن هفدهم میلادی، هم برای دستکش مردانه و هم دستکش زنانه دوران طلایی و حساسی محسوب میشد. نسخه های دستکش های بلند تا آرنج، در رنگ های مختلف برای زنان طراحی شد و محبوبیت پیدا کرد. مدل های دستکش مردانه بیشتر به طرح های مینیمال و مدل های چرمی نزدیک تر شد.

در این دوره بود که طبقات متوسط هم به خاطر وجود دستکش ها در گستره ی متنوع، توانستند به پوشیدن دستکش روی آورند. اما جذابیت این دستکش ها همانطور که در میان محصولات دیبامد پیداست، تا به امروز رواج و رونق داشته است.