مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

تل سر زنانه

تل سر زنانه جزء آن دسته از اکسسوری های زنانه مربوط به مو است که تنها روی مو ها قرار میگیرد. در طول دوران های گذشته انواع متنوعی از تل زنانه بیانگر اهمیت مذهبی و طبقه اجتماعی زنان بوده است. این اکسسوری که به تناسب سن و سطح آگاهی افراد در طرح ها و اشکال مختلف ساخته می شدند، نشان دهنده آگاهی صاحبان خود از مد به حساب می آمدند.

خرید تل سر زنانه سفید

تل سر زنانه از چه چیزی ساخته شده اند؟

تل سرهای زنانه از حلقه های مو یا روبان و شانه های مو به همراه تزئیناتی چون مهره ، رشته های نخ، چوب، جواهرات و … که زیبا هستند و در جایگاه های مختلف اجتماعی و فرهنگ های گوناگون به شکل نمادها و سنبل های گوناگون ساخته می شود.

تل سر تنها یک قلم زینتی زنانه به حساب نمی آید و جزء اکسسوری مردانه نیز محسوب میشود.

نمونه های تل سر باستانی:

قبل از آنکه تل سر ابداع و مورد استفاده قرار گیرند، حلقه های مو و رشته هایی از  نخ و حتی فلز مورد استفاده قرار می گرفت که تنها موهای افراد را از اطراف صورتشان جمع کرده و به زیبا تر کردن آنها هم بیفزاید. این اکسسوری های زنانه در طول تاریخ تزئیناتی بودند که زنان از آنها در بیان سطح آگاهی خود از مد زمانه استفاده میکردند.

تعدادی از اولین تل سر ها در بلژیک و فرانسه ابداع و رونق یافت.

جنس اولین تل سر زنانه :

نمونه های اولیه این اکسسوری زنانه یافت شده، از جنس نقره جامد، سنگ برنز یا سرب بود. مصریان باستان در مدت سلسله های پادشاهی خود که از حلقه های مو و انگشتر های مو استفاده میکردند به استفاده از آن روی آوردند و این تل ها از آلاستر و یا سفالهای لعاب داده شده به رنگ های سفید یا نیلی تهیه شده بودند و تنها افرادی با اقتدار اجتماعی از انها استفاده میکردند.

خرید تل سر زنانه با گل طبیعی

تل سر زنانه یک اکسسوری پر کاربرد آمریکای شمالی:

تل های سر زنانه در امریکای شمالی بالطبع مواد یافت شده در آن منطقه از موی حیوانات به صورت بافته شده و ابریشم یا رشته های پنبه ای که با سیم های فلزی محکم شده بودند، ساخته می شدند. این رشته های سیمی در اطراف رشته ای پنبه به آنها انعطاف و استحکام می بخشید. زنان میتوانستند به راحتی و با هر میزان از خمیدگی از این اکسسوری های زنانه استفاده کنند.

چرا از تل سر زنانه استفاده میشد؟

مردمان قدیم از همان ابتدا می دانستند، وجود ابزاری برای نگهداری از موها نه تنها به زیبایی بیشتر موها کمک و آنها را از اطراف مو ها هم جمع می کند، بلکه بیشتر به حفظ مو ها و جلوگیری از شکسته شدن آنها کمک می کند. به این ترتیب موها سالم تر می ماند و بر درخشندگی آن ها هم افزوده می شد. در اواخر قرن 20  “Scrunchies”  نمونه ای باندهای مورد استفاده به عنوان تل های سر  بود که بسیار محبوب بود و از طرفی شباهت زیادی به اولین تل های سر قدیمی داشت.

تل سر زنانه الگوی سایر اکسسوری های مو:

از نمونه تل های سر زنانه درست شده در امریکای شمالی که رشته های بافته شده مو و یا پنبه در رشته های تاب خورده ای از جنس فلز احاطه شده بودند، حلقه هایی نیز ابداع شد که اولین گل سر زنانه هایی بودند که نگه دارنده مو ها به شکل دم اسبی بود.

تل سر زنانه پارچه ای:

استفاده از پارچه های برای نگه داری مو ها امری طبیعی و معمول بود. از این روش برای ساخت بسیاری از اکسسوری های مو استفاده می شد. اما با گذشت زمان استفاده از پارچه های بافته شده و تزینی به عنوان هدبند های پارچه ای زنانه (Head tie)، در بین دختران و زنان رواج یافت و حتی تل سر دخترانه هم با کمک نوار های پارچه ای مزین به مروارید و سایر المان های تزیناتی ساخته شد.

استفاده از روبان ها در تل های سر زنانه:

استفاده از روبان در ساخت  این اکسسوری با آنکه زیبا و چشم نواز بود اما به عنوان یک اکسسوری مو برای بانوان مسن تر شناخته می شد. اما در قرن هفدهم این گونه تل ها در فرانسه توسط همه زنان مورد استفاده قرار گرفت و از دختران جوان گرفته تا سالخوردگان از این اکسسوری استفاده میکردند.

نحوه انتخاب تل سر زنانه:

اگر چه رنگ لباس زنانه های اصلی در انتخاب تل های سر زناته بسیار مهم است و در واقع یک نقش کلیدی دارد، اما هیچ گاه نباید کارایی آن تل را در نحوه بستن موها با مدل دلخواه و البته استایل کلی خود را نیز نباید نادیده بگیرید. به عنوان مثال در یک استایل  مینیمال استفاده از یک نمونه تل مروارید نشان با طرحی شلوغ چندان مناسب نیست.

خرید تل سر زنانه با گل های طبیعی

استفاده از چوب به عنوان ماده اولیه:

زیورآلات چوبی همواره علاوه بر سبکی به انتقال یک حس خوب و آرامش بخش موثر بودند.

اولین تل های چوبی توسط ژاپنی ها با کمک چوب های درخت بامبو ساخته شده و به جهانیان معرفی شد.

کانزاشی نمونه های اولیه اکسسوری زنانه چوبی بودند که توسط ژاپنی ها ساخته میشدند. از گیره های مو گرفته تا  از چوب تهیه میشد و زنان ژاپنی از آن برای زیبایی و بستن موهای خود استفاده میکردند.

نوارهای پارچه ای یا تل های سر زنانه:

هدبند ها یا نواره های پارچه ای ساده اولین نمونه هایی بودند که در دوران باستان توسط زنان استفاده می شدند. این اکسسوری مو زیبایی شناسی و عملکرد را با هم ترکیب میکند. درابتدا زنان و مردان بین النهرین، فیله یا پیشانی خود را با این هدبند ها می پوشاندند و موهای خود را در جایی از سرشان محکم نگه می داشتند. در قرون وسطی، زنان طبقه مرفه اروپایی رشته هایی از فلز را به شکل تاج به عنوان نگدارنده حجاب استفاده می کردند.

ظهور نوار های پارچه ای:

بعد از این دوران بود که کم کم رشته های بافته شده فلزی، کارای خود را از دست داده و نوارهای پارچه ای به عنوان هدبند رواج یافتند. زنان اآن زدوره با بستن نوارهای پارچه ای به دور سرشان و نگه داشتن موهای خود با این روش میخواستند مدل موی زنانی یونانی را تقلید کنند.