هیچ محصولی یافت نشد.

چادر زنانه

چادر زنانه، پارچه ای است به شکل یک نیم دایره که به عنوان یک روپوش در ردنگ های سیاه و سفید مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه این لباس زنانه، پوشاندن سر، بدن و گاهی صورت بانوان بوده و با کمک دستان فردی که آن را می پوشد، بر روی سر نگه داشته می شود. این لباس، مخصوص زنانی است که مسلمان هستند و می خواهند مسئله حجاب خود را مطابق با آن چه که در باور عموم جاری است، اجرا نمایند. آن ها در خارج و یا داخل منازل خود، در جلوی نامحرمان ( یعنی مردانی به غیر از برادر، شوهر، پسر و پدران خود) بر سر می کنند.

معمولا این پوشش زنانه را می توانید در کشور هایی نظیر ایران، عربستان، افغانستان، عراق و پاکستان با کمی تغییرات در میان پوشش روزانه مردم ببینید. در بسیاری از کشور های عربی از آن با نام (  Hajaba)، به معنای پنهان شده و یا آن که از دید افراد پنهان شده است، بیابید.

دلایل استفاده از چادر زنانه:

حجاب و پوشاندن بدن، ارتباط تناتنگی با رعایت متنانت با توجه به اصول بیان شده در کتاب مسلمانان یعنی قرآن دارد. در قران مجید در سوره های 59 و 13 آن یعنی سوره حشر ایه 33 و سوره رعد آیه 24 تاکید شده است که زنان مومن در مواقع شرکت در مجامع عمومی باید مو ها و بدن خود را بپوشند و لباس های بیرونی ای را برتن کنند که بتواند بدن آن ها را به خوبی بپوشاند.

از این رو کلمه ای عربی به نام جلابیب که در آن زمان مقنعه ای بلند برای پوشاندن بدن بانوان بوده است، رواج پیدا کرده است. آن گاه به مرور زمان و تغییراتی که پیدا کرده است که به چادر زنانه امروزی تغییر پیدا کرده است.

سیاست و حفظ حجاب به وسیله چادر:

چادر اسلامی یا همان چادر زنانه ای که امروزه در مدل ها و طرح های مختلفی در بازار دیده می شود، در زمان عباسیان یعنی سال های 750 تا 1258 شمسی، رواج پیدا کرد. آن ها رنگ سیاه را که نمادی از ترس و دلهره بود را برای این لباس انتخاب کردند و بر این باور بودند که می توانند به این ترتیب ابهت آن ها را در دل اطرافیان بیشتر کنند. با این حال که در طول سال های متمادی، تغییرات زیادی در این چادر ها رخ داد، اما رنگ آن همچنان ثابت مانده است.

تغییرات چادر در طول زمان:

عصر ناصری:

تغییراتی که در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار یعنی بین سال های 1848 تا 1896 شمسی برای چادر زنانه رخ داده است را می توان از تغییرات چشم گیری دانست که تنها با الهام از آموزه های غربی آن دوران در ایران مرتبط دانست. در این سال ها بود که برای اولین بار لباس های غربی دوخته شده به سبک اروپایی وارد کشور ما شد. با این حال که این لباس ها وارد میهن شد، باز هم چادر اسلامی را نمی شد از سر زنان آن دوره به طور کامل برداشت. زنان ایرانی تا اوایل جنگ جهانی اول از چادر زنانه همواره برای حضور در معابر عمومی استفاده می کردند.

عصر پهلوی:

بعد از آن که رضاخان حکومت ایران را بر دست گرفت، اصلاحات قانون گذاری و اجتماعی جدیدی را وضع کرد که طبق آن استفاده از چادر زنانه در آن زمان برای بانوان امری غیر قانونی و ممنوع اعلام شده بود. او از این حادثه که عدم استفاده از چادر برای زنان و استفاده از کلاه پهلوی به عنوان یک لباس مردانه ضروری باب شده بود، به عنوان “دولت ملی مدرن ایران” یاد می کرد.

دوره رضا خانی:

رضا شاه با تاثیر از ترکیه و برنامه غربی سازی ای که از آتاتورک الهام گرفته بود سعی در حذف چادر زنانه از میان انواع پوشش های زنانه را داشت. او نه تنها چادر، پوشش چادر و خرید و فروش آن را ممنوع کرده بودف اعلام کرده بود پوشش سر بانوان برای رعایت حجاب نیز امری غیر قانونی است. پزشکان حق معالجه آن ها را نداشته، حق استفاده از خدمات عمومی نظیر اتوبوس و … را نداشته و حتی در صورت عبور و مرور مشمول جریمه های گزافی می شدند.

همچنین این قانون به مردان ایرانی دستور می داد تا از کت و شلوار مردانه و کلاه مردانه ای با نام کلاه پهلوی بپوشند. همچنین او می خواست که زن ها با دامن زنانه، بلوز زنانه و بدون آن که سر و موهای خود را بپوشانند در مجامع حاضر شوند. او تصمیم داشت با رعایت این موارد، مردم ایران شبیه به اروپاییان نیز رفتار نمایند.

چادر زنانه در دوره محمد رضا شاه پهلوی:

در اوایل جنگ جهانی دوم و با روی کار آمدن محمد رضا شاه که از تاثیر ترس رضا خان از نفوذ نازی ها به ایران بود، شاه جدید برای ایجاد وحدت در میان آهاد مردم، دستور به آزادی پوشش داد. او اعلام کرد که دیگر پوشیدن چادر زنانه یک امر غیر قانونی تلقی نمی شود و همه می توانند هر طور که تمایل دارند در انظار عمومی حضور یابند. همچنین وی از روحانیون تقاضا کرد تا با زنانی که تمایل به حفظ حجاب اسلامی ندارند نیر مدارا کند.

اما خود چادر تا سال های پایانی دوره پهلوی نماد بسیاری از مفاهیم و شعار ها علیه رژیم پهلوی شد. بسیاری از گروه های فکری نضیر مارکسیست، جنبش های غربی و بالاخره روحانیون از چادر حمایت کردند. تا آنکه در اوایل جنبش های انقلابی این پوشش زنانه به نمادی از عصیان در برابر حکومت و دولت وقت شد. زنان راهپیمایی کننده به دستور آیت الله خمینی با بهانه حفظ حیا چادر بر سر می کردند و در خیابان ها حضور پیدا می کردند.

پس از انقلاب اسلامی:

با روی آوردن مردم به انقلاب اسلامی و آموزه های دینی که توسط روحانیون در قانون اسلامی ایران وضع شد رعایت موازین اسلامی از جمله حجاب، در میان ایرانی رواج پیدا کرد. به طوری که عدم رعایت آن به منزله اجرا نکردن قانون و تخلف از آن تلقی می شد. بنابراین استفاده از چادر اسلامی و ابداع نمونه ها و مدل های متنوعی از آن که امروزه در میان بانوان طرفداران خاص خود را نیز دارد، می تواند از تغییرات عمده ای باشد که در چادرهای اسلامی پیش آمده است.

امروزه چادر زنانه را می توانید در انواع مدل های عربی، ملی، قجری و … متناسب با کاربرد و استایل شخصی خودتان به صورت حضوری و یا از طریق فروشگاه اینترنتی دیبامد تهیه نمایید.