مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

پالتو زنانه

وقتی که هوا سرد می شود، فرقی نمی کند که بارانی باشد، برفی و یا کولاک شده باشد، همیشه یک پالتو زنانه می تواند به شما کند. پالتو یک لباس زنانه بیرونی به حساب می آید که بر روی لباس های دیگر شما پوشیده می شود و آستین های آن بلند است. از جلو با دکمه بسته می شود و به همین ترتیب در انواع مختلفی از سبک و رنگ طراحی می شود.

پالتو زنانه در قرن بیستم

مشخصات یک پالتو زنانه چیست؟

پالتو زنانه همانطور که گفتیم یک لباس طراحی شده برای بیرون از یک فضای سربسته طراحی شده تا لباس های دیگرمان را از رطوبت، باد و گرد و غبار و بدنمان را از سرما محافظت کند. به همین دلیل طبیعی است که از بقیه لباس های ما جاگیر تر و بزرگتر باشد.

این لباس ها بصورت ضد آب طراحی شده اند تا از نفوذ آب به درون خود جلوگیری کنند. برای اینکه یک پالتو تنها برای حفظ گرمای بیشتر بدن طراحی شده باشد، از پارچه هایی مثل خز، ترمه، پارچه های پشمی و غیره دوخته می شوند.

یک پالتو زنانه مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

یک پالتوی مناسب برای هوای بارانی و برف و کولاک دیگر از پارچه های با کمترین نفوذ آب مثل پنبه یا گاباردین و به شکل شنل های کلاسیک و یا بارانی طراحی و دوخته می شوند.

در هرحال در پارچه ها و برش الگوی یک پالتو نکته مهم سبک بودن آنهاست تا از سنگینی آن پالتو جلوگیری شود.

پالتو زنانه در اصل از کتهای مردانه الگوبرداری شد. اگرچه کت ها لباس مردانه ای معمول و روتین بودند، نمونه های گرمتر آن برای  فصل سرما توسط مردان استفاده می شد. به مرور زمان و با افزایش مهارت خیاطی و همچنین افزایش حس استفاده از لباس به عنوان یک کالای لوکس، پالتوی زنانه نیز ابداع و روز به روز بر خواستاران آن افزوده شد.

پالتو زنانه با الگوبرداری از لباس های مردانه:

در ابتدا سبک هایی که الگوی پالتو زنانه می شدند، برگرفته از لباس گرم نظامیان، سوارکاران و لباسهای آستر دار دیگر بود. یک پارچه مستطیل شکل را که از پشم ساخته شده را با آستری، عایق بندی می کردند و تنها دو تا جای دست که بعد ها به جای آستین تبیدل شدند، در می آوردند. این شنل نظامیان ارتش در زمان سوارکاری بود. این لباس در اوایل قرن هفدهم ابداع شده بود و در حدود چهارصد سال بعد یعنی در اوایل قرن بیست و یکم به یک پالتو مردانه شیک تبدیل شد.

پالتو زنانه قرن بیستم

فقط پالتو مردانه نبود که دستخوش تغییرات شد، لباس  کارگران نیز در همان زمان تغییراتی کرد و الهام بخش ابداع پالتو ها شد.

این لباس در ابتدا به صورت یک ژاکت درآمد و از جلو به دکمه مجهز گردید. بعد از آن روی آستین ها دکمه هایی کشیده و گاهی قیطانی شکل قرار گرفتند. این دکمه ها با سایر تزیناتی که روی کمر لباس انجام میشد، همرنگ انتخاب می شدند. و تا اواسط قرن هفدهم سرشانه های لباس تنگ تر شده و یقه آنها هم کوچکتر شد. دوعدد جیب بر روی آنها قرار گرفت و به عنوان یک کت با نام frock coat شناخته شدند.

در همین دوران این لباس به عنوان یک لباس مجلسی بیرونی پوشیده می شد و سالهای بسیاری در ردیف لباس های اصلی مردانه قرار میگرفت.

پالتو زنانه از قرن 18 تا 20:

این لباس های گرم و مقاوم برای سوارکاران و نظامیان طراحی شده بود اما بعد ها شکل دیگری از آن به عنوان پالتو به صورت کاربردی تر طراحی شد،و با یک سری تغییرات به عنوان پالتو شهرت یافت.

یک لباس بزرگ با یقه ای کوچک که دو طرف آن هنگام بسته شدن با هم همپوشانی داشتند و به عنوان ضرورت برای مربیان دوخته می شدند. آرام آرام با تغییر رویه و استین های آن لباس هایی با رویه پشمی و یا مخملی، دکمه های فلزی و یک بدنه اصلی که از پشم تشکیل میشد، پالتو های امروزی آماده شدند. این پالتو ها تا مدت ها به عنوان مد رونق داشت و افراد در شهرها و حومه آنها از این پالتو ها استفاده میکردند.

قرن نوزدهم و تاثیر آن بر پالتو زنانه:

از قرن هفدهم تا هم اکنون طراحی و تغییر پالتو ها همچنان ادامه دارد اما تبدیل آنها به یک لباس شیک، روندی است که از قرن نوزدهم رواج یافته است و امروزه هم بدان توجه می شود. بعضی از کت ها دامن دار شدند و برخی با تغییر جیب هایشان به صورت فیلتاپی، شکلی رسمی و امروزی به خود گرفتند.

سبک های شناخته شده امروزی مانند پالتوهای چسترفیلد با الگو برداری از کت های فراک طراحی شده و مورد استفاده قرار گرفت.

قرن بیستم و تاثیر آن بر پالتو زنانه:

در اواخر قرن نوزدهم میلادی آستین های پالتو ها را بصورتی می بریدند که گویی دستمالی از آنها آویزان است. این نمونه پالتوها عمدتا برای سوارکاری و هنگامی که دست ها به دامنه حرکتی بیشتری احتیاج داشت پوشیده میشدند. و سالها به عنوان مد مورد قبول عموم قرارگرفت.

چارلز مکینتاش اولین فردی بود که توانست با روش هایی که کشف کرده بود به تولید  پالتوهای ضد آب با نام بارانی ها کمک کند. این اتفاق در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم اتفاق افتاد و زمینه ساز طراحی های خلاقانه دیگری برای پالتو ها هم شد.

با ظهور اتومیبل و استقبال عمومی برای رانندگی، استفاده از یک روپوش کاملا کاربردی برای این منظور به شدت مور نیاز بود. شرکت لوئیس چرم اولین پالتوهای مخصوص رانندگی را برای محافظ راننده از گرد و غبار و باران و در عین حال حفظ گرمای بدن وی، در اوایل قرن بیستم طراحی و معرفی کرد.

کت های رانندگی و الگوی پالتو زنانه :

پالتوهای مخصوص رانندگی اغلب با استفاده از چرم و خز تهیه می شدند وبا اکسسوری های زنانه نظیر دستکش و عینک تکمیل می شدند.

پارچه هایی که در ابتدا برای مصارف نظامی ابداع شده بودند، به سرعت به استفاده غیر نظامی تبدیل شدند. یک پارچه انگلیسی که در انگلستان از آن کت هایی با عنوان کت خفیف دوخته می شد، به عنوان سبکی عمومی مورد استقبال افسران در سنگر ها قرار گرفت. و تا اوایل قرن بیستم به عنوان مدی پر طرفدار شناخته  می شد.

کت های نظامی الهام بخش پالتو زنانه:

این موضوع همچنین برای یک یونیفرم نظامی که به مدل سنگر شهرت یافته بود و امروزه با لباسهای چهارخانه burberry معروف شده است، و از پارچه گاباردین و پنبه تشکیل می شد، تکرار گردید.

سالهای جنگ جهانی اول، سالهای خوب و پر دستاوردی برای پالتو زنانه به حساب نمی آید اما جنگ جهانی دوم منجر به تغییراتی در طراحی این لباس شد. لباس مردانه با یقه های کلاسیک مزین شد و پالتو زنانه با الگو برداری از لباس سربازان نیروی دریایی سلطنتی تغییر شکل داد. همچنین بعد از جنگ فروخته شدن این یونیفرم ها و پر شدن بازار از این لباس، به مد شدن بیشتر این پالتو ها کمک بسیاری کرد.

یک نمونه پالتو زنانه

پالتو زنانه های امروزی:

با شروع قرن بیست و یکم و افزایش امکانات گرمایشی در بیرون از منزل و فضاهای سربسته دیگر، مثل بخاری اتومیبل ها و… دیگر به پالتوها (Overcoat) به عنوان یک لباس گرم ضروری توجه نمی شد. تعداد کمی از نمونه های پالتو زنانه که از قرن نوزدهم به این زمان رسیده بودند، تغییر کردند. این تغییرات شامل کوتاه تر شدن و یا بلندتر شدن این پالتو ها بود. دور کمر پالتو زنانه تنگ تر شد و یا حتی جنس پارچه های مصرفی تغییر کرد. اما به پالتو زنانه های در سبک کلاسیک هیچ مدل جدیدتری اضافه نشد.

با این حال پالتو زنانه در کمد لباس شما به عنوان یک لباس کارآمد و پر زرق و برق همچنان می درخشد.

شما در دیبامد می توانید از میان نمونه های متنوع پالتو زنانه بسته به سلیقه و نیاز خود به یک لباس گرم و شیک، انتخاب کرده و از حرید اینترنتی خود لذت ببرید.