مشاهده همه 12 نتیجه

نمایش 9 24 36

مانتو زنانه

مانتو زنانه (manteau  یا mantua) در دهه های 1680 میلادی متولد شد. از همان ابتدا لباسی بود که در آن قسمت بالاتنه به یک دامن متصل می شد و می توانستند آن را به صورت جداگانه و مستقل بر روی هر لباس دیگری بپوشند. با گذر زمان، انحنایی که به واسطه اتصال دامن به قسمت بالاتنه لباس ایجاد شده بود از بین رفته و به شکل یک لباس زنانه تبدیل شد که سراسر بدن را می پوشاند.

ظاهر جدید مانتو زنانه با آنکه چندان برای خیلی ها آشنا نبود اما به رسم همه لباس هایی که در آن زمان دوخته می شد، به مقادیر زیادی روبان، تزیینات و مروارید دوزی، مزین می گردید.

نکته ای  که شایان ذکر است این است که  مانتو در واقع تنها یک پوشش اسلامی نبوده و مهد آن را می توان اروپا و کشور هایی چون فرانسه و انگلیس دانست. در واقع مانتو نمونه ساده شده یک پیراهن زنانه بود. ریشه کلمه مانتو فرانسوی است و این لباس در قرن هفدهم میلادی در فرانسه به عنوان یک لباس مجلسی مورد استفاده قرار می گرفت.

مانتو های آن دوره از پارچه های ابریشمی درست  و با طرح های جدیدی که داشتند جایگزین لباس های قدیمی می شدند. در اواسط قرن هجدهم میلادی، پارچه های ابریشمی نیز با پارچه های ساتن که محصول زمانه خود بودند، جایگزین شدند.

الیزابت لواندوفسکی در فرهنگ نامه اش که در واقع دایرة المعارفی از لغات و اصطلاحات دنیای لباس است، می نویسد:

« مانتوزنانه یک لباس رسمی است که بالاتنه و پایین تنه را به کمک یک دامن می پوشاند و بصورت یکسره دوخته می شود. در هیچ جای دیگر مانند انگلستان هم طرفدار ندارد. »

مانتو زنانه در ایران:

اگر شما هم کمی دقت کرده باشید در میان کشور های اسلامی، ایران تنها کشوری است که مانتو را به عنوان یک پوشش رسمی می شناسد. درست است که در ترکیه زنان محجبه نیز از مانتو استفاده می کنند، و یا در برخی از کشور های عربی حاشیه خلیج فارس این لباس به عنوان حجاب زنانه استفاده می شود، اما در هیچ کدام از این کشور ها مانتو زنانه به تنوع و گوناگونی ایران نیست.

پس از انقلاب اسلامی و به رعایت موازین اسلام مبنی بر رعایت حجاب زنان، دیگر زنان و دختران ایرانی از مانتو زنانه و مانتو دخترانه به عنوان پوششی برای پوشاندن کل بدن خود استفاده می کنند.

امروزه مانتو یا همان کت بلند زنانه  و روسری زنانه دو پوشش اساسی در میان زنان ایرانی به حساب می آید.

برای انتخاب مانتو زنانه به چه نکاتی دقت کنیم:

برای آن که بتوانید یک مانتو را به درستی تهیه کنید، باید 8 مرحله را دنبال کنید:

 1. اگر می خواهید یک مانتو مناسب انتخاب کنید، حتما به تناسب مکانی که می خواهید در آن جا این مانتو را بپوشید، دقت کنید.
 2. جنس و مدل مانتو زنانه خود را متناسب با فصلی که در آن قرار گرفته اید انتخاب کنید.
 3. رنگ مانتو را در هماهنگی کامل  با رنگ پوست چهره خود انتخاب کنید.
 4. به استایل شخصی خود دقت کنید. این که ترجیح می دهید در اکثر مواقع یک استایل کژوال داشته باشید و یا یک استایل زنانه.
 5. به نحوه برش و دوخت آن مانتو و از همه مهم تر فرم ایستایی آن بر روی بدن دقت کنید.
 6. به سایز مانتو دقت کنید.
 7. کیفیت پارچه و سایر موارد از جمله دکمه ها، جا دکمه ها و دیگر موارد احتمالی را بررسی کنید.
 8. بهای تمام شده را مقایسه کنید.

در انتخاب مانتو زنانه چه اندازه هایی اهمیت دارد؟

قطعا در انتخاب مانتو زنانه آن هم به صورت اینترنتی نباید تنها به شماره سایزی که در مشخصات آن مانتو درج شده است، اکتفا کنید. شما باید همیشه این سه پارامتر را مد نظر قرار دهید:

 • دورسینه
 • دور کمر
 • دور باسن

در هنگام مشاهده و بررسی پارامتر ها در فروشگاه اینترنتی دیبامد اگر از قبل این موارد را در جایی یادداشت کرده باشید می توانید با سرعت بیشتری سایر مراحل را طی کنید.

مانتو از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

در بازار پوشاک زنانه بیش از صد ها نوع مانتو زنانه وجود دارد که همگی آن مانتو ها دارای چند نکته مشترک هستند:

 1. یقه
 2. سجاف و یا دریچه ای که در جلوی مانتو قرار گرفته است و شامل دکمه  یا قزن می شود.
 3. جیب
 4. آستین

ویژگی های مهم و ظاهری مانتو زنانه در نگاه اول:

مدل مانتو

پارچه به کار رفته در مانتو

رنگ مانتو

اندازه مانتو( که منظور بلندی آن است)

معرفی پارچه های مورد استفاده مانتو:

آنچه که در انتخاب پارچه های مانتویی مهم است، کاربرد و استایلی است که شما مانتوی خود را مطابق با آن تهیه می کنید. این مسئله گاهی آن قدر مهم است که ممکن است طرح مانتو نیز در مقابل با آن بی اهمیت جلوه کند.

در هنگام انتخاب پارچه مانتو حتما به فصلی که در آن می خواهید آن مانتو را استفاده کنید دقت کنید. در فصل بهار و تابستان عموما پارچه های خنک و سبک مناسب هستند. این پارچه ها که درصد بیشتری از پنبه و یا کتان دارند می توانند به راحتی به تنفس پوست بدن نیز کمک کرده و احساس راحتی را برای فرد ایجاد کنند.

در فصل پاییز و زمستان نیز هرچه پارچه ها درصد پشم بیشتری داشته باشند می توانند گرم تر باشند. در هر حال وجود درصدی از نایلون و یا پلی استر می یتواند به درخشندگی و استحکام بیشتر لباس ها کمک کند.

منظور از کاربرد مانتو زنانه برای انتخاب پارچه مانتویی، استایل و سبک مانتوی مورد نظر شماست. به عنوان مثال مانتو های مجلسی و یا رسمی نیاز به پارچه هایی چون کرپ و یا فاستونی دارند. در هر حالی که یک پارچه لنین و یا نخی می تواند برای یک مانتو با استایل خیابانی مناسب و ایده آل باشد.

در میان انواع پارچه های مانتویی موجود، پارچه های ابریشمی پارچه های مانتوهای مجلل و لوکس را تشکیل می دهند که گرما، ظرافت و درخشش خیره کننده ای را در میان همه ی پارچه ها دارند.