مشاهده همه 9 نتیجه

نمایش 9 24 36

دامن زنانه 

دامن زنانه به عنوان لباسی که می تواند با وجود مدل ها و مارک های مختلفی که دارد، روشی مناسب و خاص برای ابراز شخصیت شما باشد. دامن ها از چرم، جین، و…تهیه شده اند و در مدل های متنوعی از جمله کمری، خمره ای، کلوش و… آماده می شوند و می توانند به تناسب فصل هایی که در آن قرار گرفته اید، جلوه ی متفاوت و زیبایی به استایل شما ببخشند. دامن زنانه را می توان با هر استایل و هر شرایطی به عنوان لباس روزانه و یا شب برتن کرد. ما نیز در دیبامد تلاش کرده ایم تا برای شما به تناسب سلیقه و استایل های متنوع مشتریان عزیز دامن زنانه را در طرح های متفاوت عرضه کنیم.

دامن زنانه چهارخانه پاییزه

اگر هیچ دامنی را نمی توانید بر تن کنید، باز هم دامن های جین می توانند شما را به پوشیدن دامن متقاعد سازند. و اگر بخواهید با اندکی تغییر مثل نقاشی و اپلیکه دوزی می توانید ظاهر آنها را تغییر دهید. برای یک مهمانی شب، یک دامن زنانه ساتن و بلند و برای مناسبت های مختلف استفاده از دامن های زنانه در طرح ها و رنگ های مختلف مرسوم و شیک به حساب می آید.

سرگذشت دامن زنانه:

به قسمت انتهایی برخی لباس ها، و یا یک لباس مجزا که از کمر به صورت یکجا در بر می گیرد، دامن گفته می شود.

دامن ها در اندازه  و سایزهای مختلف از مینی تا ماکسی و به عبارتی از پانزده سانتی متر پایین تر از کمر و تا کف پا متغیر هستند.  اینکه چه دامنی را با چه میزان بلندی و مدل انتخاب کنید، به شرایط اجتماعی و مکانی که می خواهید آن را برتن کنید، حس زیبایی شناسی، مد و در نهایت سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

اصولا دامن ها به صورت منفرد و مجزا ارائه می گردد. اما گاها دیده می شود در انتهای برخی از لباس زنانه مانند مایو و پیراهن نیز دامنی دوخته شده باشد.

دامن در ابتدا به عنوان یک لباس زنانه:

سالها دامن ها به عنوان یک لباس زنانه صرف شناخته می شد. اما با گذر زمان و بروز طراحی های خلاقانه و نو، دامن به عنوان پوشاک آقایان هم معرفی و تولید گردید. تصویر دیوید بکهام، بازیکن شناخته شده منچستر یونایتد با پوشیدن دامنی اسکاتیش ( مردم اسکاتلند ) یکی از مدل های معروف طراح معاصر ساروجی را به نمایش می گذارد. در این میان در پوشش شرقی همچنان دامن یک لباس زنانه است و وجود فرهنگهایی نظیر جامعه مسلمانان بر این امر پافشاری بیشتری دارند.

اگر شما یک پارچه ساده را از قسمت کمر به دور خود بپیچید، یک دامن ساخته اید. اما این یک دامن زنانه، ساده و ابتدایی به حساب می آید. دامن ها در قسمت کمر مجهز به دکمه، زیپ و کمربند هستند. دامن های امروزی از پارچه ها و الگوهای برش متنوعی بهره می برند. پارچه هایی سبک و نرم گرفته تا پارچه هایی ضخیم و کلفت. و انتهای آن را با کمک ابزارهای مختلف سر دوزی می کنند تا در اثر راه رفتن فرسوده نشود.

تاریخچه دامن:

دامن (skirt)ها ساده ترین لباس بشری بودند که از ا« به عنوان پوشش پایین تنه خود استفاده می کردند. در شواهد به دست آمده از گذشته، عموما دامن زنانه در لباس های آنها به چشم می خورد و بیانگر این مطلب است که این لباس از کاربرد زیادی در بین زنان آن دوره برخوردار داشته است.

در زمان های گذشته دامن ها را از نی و الیاف گیاهی می ساخته اند و البته این لباس تنها منحصر به زنان نبوده است. نقاشی های به جا مانده از مصریان باستان، آنها را در پوششی مانند دامن نشان می دهند.

کاناکوس :

قبل از آنکه پارچه های امروزی اختراع و در تهیه لباسهایی چون دامن به کار گرفته شوند، انسانها از خز و پوست حیوانات در تهیه دامن زنانه استفاده می کردند. اصطلاح کاناکوس که در ابتدا از پشم گوسفند تهیه می شد، آنقدر معروف بود که به دامن های دوخته شده از این ماده کاناکوس می گفتند. این متریال آنقدر ارزشمند بود که در بسیاری از نگاره های مذهبی به جا مانده از سه هزار و نهصد سال پیش از میلاد مسیح به عنوان یک موهبت الهی به چشم می خورد.

تاریخچه دامن ها

مصریان همیشه پیشتاز:

مصریان اولین گروهی از انسان ها بودند که از پارچه های بافته شده در لباس های خود استفاده میکردند. آنها پارچه های زیبا و مرغوبی را برای افراد مرفه جامعه خود تهیه میکردند. دامنی را که آنها برتن میکردند از یک بار پیچ خوردن پارچه به دور کمر و محکم شدن آن با استفاده از یک کمر بند بافته شده بود. بلندی این دامن ها متناسب با مرتبه اجتماعی و شغل فرد، متغیر بود. عموما پادشاهان دامن های بلند تری را بر تن می کردند. مصریان با استفاده از تکه های مثلثی شکل از پارچه و چرم توانستند به تزییناتی در اطراف دامن های خود دست یابند که آن ها هم بر تن مردان آن زمان جلوه ی زیبایی داشته است.

با گذشت زمان در نواحی جنوبی و غربی اروپا، لباس های پوشیده بیشتر به چشم می آمد و در بخش های شمالی مردم از بلوز و دامن در پوشش روزانه خود استفاده می کردند.

دامن در قرون وسطی:

در سالهای قرون وسطی تفاوت زیادی بین لباس های زنان و مردان به چشم نمی آمد. در این دوران تنها لباس های مردانه قدری از لباس خانم ها کوتاه تر دوخته می شد تا مردان بتوانند به راحتی سوار بر اسب شده و از تحرک پذیری شان کم نشود. بلندی لباس برای زنان بدلیل حفظ حجب و حیا بود. این لباس مشابه که هم مردان و هم زنان آن را برتن می کردند، دامن زنانه بود. شوالیه ها حتی یک سه فلزی زیر زره خود برتن می کردند و این دامن فلزی آنها را از ضربات احتمالی که به پایین تنه شان وارد می شد، در امان نگه می داشت. به مرور زمان، با پیشرفت مهارت های خیاطی و آگاهی از برش الگوهای مناسب، شلوار تهیه شده برای مردان به یک پوشش مناسب و راحت تبدیل شد و این شلوار ها برای زنان به یک لباس ممنوعه تبدیل شد. از این دوره بود که دامن زنانه به عنوان یک لباس خاص برای زنان شناخته شد.

دامن به عنوان یک لباس مردانه:

دامن ها هنوز هم در بسیاری از اقوام و فرهنگ ها به عنوان لباس مردانه نیز شناخته می شوند. در جنوب شرق آسیا و بخش هایی اروپا مردان در بزرگداشت آیین های سنتی خود دامن می پوشند.

زنان چینی اولین زنانی بودند که توانستند با ایجاد تغییراتی اندک در پوشش خود از دامن های کوتاه و مدل های جدیدی از دامن ها استفاده کنند. پوشیدن لباس های کوتاه با ان که برای مردان قبایل آن دوره سخت و تکان دهنده بود اما برای زنان آغاز دوره ای پر از خلاقیت و نوآوری در ایجاد و استفاده مدل های جدید لباس های زنانه بود.

یکی از تغییرات اولیه به وجود آمده در مدل های دامن زنانه، دوخت یک نوار سه سانتی متری در انتهای دامن زنانه بود که به یک روش و استایل مخصوص آن دوره تبدیل شد و به ایستایی آن کمک کرد. این روش امروزه به عنوان کمربند دامن زنانه در حال استفاده است.

قرن نوزدهم و ظهور تحولات جدید:

بیشترین تغییرات ایجاد شده در مدل های دامن زنانه به قرن نوزدهم میلادی برمیگردد. از انجا که دامن زنانه به یک لباس مخصوص بانوان تبدیل شده بود، نیاز به تغییراتی جهت استفاده بهتر برای بانوان در هر فعالیت روزمره تبدیل شود.

در این دوره با تغییر برش دامن ها و طراحی الگوهای متنوع دامن ها به نیم تنه های بالایی لباس ها دوخته شد و پیراهن زنانه به شکل امروزی خود نزدیک تر شد. دور کمر دامن ها باریکتر شدند و تمایل افراد به لاغری و باریک تر شدن کمرشان افزایش یافت.

تنوع پارچه های مورد استفاده در تهیه دامن ها بیشتر شد و در این دوره دامن های بارانی برای پیاده روی و فعالیت های ورزشی بانوان تولید گردید. اما همچنان به دلیل رعایت موازن اجتماعی آن دوره این دامن زنانه ها از دامن زنانه های معمولی بلند تر بوده و بعد از آن که بر تن می شد، تنها شش سانتی متر از زمین فاصله داشت.

قرن 21 میلادی:

در ابتدای قرن بیست و یک میلادی دامن زنانه ها کوتاه تر از هر زمان دیگر دوخته می شدند. اما این دوره یه عنوان یک محک اجتماعی تلقی شد و مجددا قد دامن زنانه ها بلند در نظر گرفته می شد. در طی دوران جنگ به دلیل کمیاب شدن پارچه و تحمل مرارت های بسیار برای یافتن پارچه های اولیه، مجددن قد دامن زنانه ها کوتاه شد و بعد از آن در سال 1970، اولین نمونه دامن زنانه ای که قدش تنها به لباس زیر میرسید، به عنوان مد مطرح شد و این یکی از دوران تاریخی شکستن تابو با استفاده از طراحی لباس بانوان بود.

ظهور شلوار زنانه:

بعد از این دوران شلوار زنانه نیز با کمی تغییرات به عنوان لباس زنانه هم معرفی شد. این شلوار ها در قسمت مچ کوتاه تر و درقسمت کمر گشاد تر دوخته میشدند و از لحاظ بصری به نمونه های دامن  زنانه در این دوره نزدیک بود.

در کشورهای اروپایی، دامن زنانه در ردیف لباس های رسمی دانش آموزان دختر قرار میگیرد و قد آن دامن متناسب با موازین آن جامعه متغیر است. دامن های چهارخانه با رنگ های قرمز و خاکستری در اوایل قرن بیست میلادی، جزء لاینفک یونیفرم های مدارس برای دختران شناخته شد. به مرور دامن به عنوان یک لباس غربی شناخته شد و پوشیدن آن به مثابه متابعت از فرهنگ غربی قلمداد می شد. دامن زنانه ها برای مصارف گوناگون طراحی می شدند و زنان می توانستند از دامن زنانه در محل کار و انجام فعالیت های ورزشی مانند تنیس استفاده کنند. مشاغلی چون پیشخدمتی، پرستاری، و حتی نظامی پوشیدن دامن را به عنوان یونیفرم رسمی، برای زنان امری ضروری می دانند.

مدل های دامن زنانه:

دوخت دامن ها چندان کار پیچیده ای نیست. دامن زنانه ها در سه دسته جای میگیرند. هر دامنی که می پوشید با کمی تغییر از کی از این سه دسته نشئت گرفته است.: خمره ای، راسته وکلوش

دامن پلیسه:

دامنی تشکیل شده از پلیسه های متوالی و با تراکم چشمگیر. این دامن زنانه می تواند با جنس حریر به یک نیم تنه مجلسی زیبا درآید. اگر می خواهید چندان چاق به نظر نیایید بهتر است از انتخاب این دامن زنانه خودداری کنید.

دامن فون:

این دامن زنانه یکی از ساده ترین و پر کاربردترین دامن زنانه به حساب می آید. به راحتی با هر استایل بدنی و هر اندازه ای قابل استفاده است.

دامن های نا متقارن :

دامن زنانه هایی که در جلو و عقب و یا چپ و راست خود به صورت نامتقارنی کوتاهی و بلندی دارند. این دامن زنانه ها با استایل کژوال خود می توانند تا حدودی چاقی و یا عیوبی از بدن را از دید اطرافیان مخفی کنند.

دامن کلوش:

به دامن زنانه های دایره ای هم معروفند. این دامن زنانه ها مناسب خانمهایی با کمر باریکتر به نسبت سایر بخش های اندام خود هستند و می توانند هم به صورت مجلسی و هم نیمه رسمی مورد استفاده قرار گیرند.

دامن پفی:

دامن های پفی عموما برای بچه ها دوخته می شود. این دامن زنانه با دوختن دولایه باعث حجیم تر شدن دامن و حالت پفی آن می شود. در نمونه هایی از تزینات لباس عروس می توان یک لایه از دامن های پفی را مشاهده کرد.

دامن هشت ترک بلند:

این دامن زنانه از هشت برش اصلی و تکه دوزی آنها به هم تشکیل شده است. با کم و زیاد کردن ترک ها و اضافه کردن گوده ها به این دامن زنانه می توان از گشادی و یا تنگی آن کاست. در اصل این دامن می تواند جایگزین خوبی برای دامن زنانه های کلوش باشد.

دامن نیم کلوش:

این دامن مشابه دامن زنانه کلوش است اما میزان پارچه ی کمتری را در بر میگیرد و میتواند راحتتر از دامن های تمام کلوش باشد.

دامن خمره ای:

این دامن با تنگ شدن بیش از اندازه خود در قسمت انتهایی، کمی باسن را بزرگتر نشان میدهد و نمونه ای از دامن زنانه های مجلسی به حساب می آید.

دامن راسته یا مدادی:

این دامن زنانه هم بسیار پر کاربرد است و میتواند مکمل بسیاری از لباس های زنانه قرار گیرد. با این دامن می توانید انواع شومیز و پیراهن را برتن کنید.

دامن های مردانه:

در بعضی از فرهنگ های مختلف هنوز هم دامن برای مردان به عنوان یک لباس به حساب می آید. این دامن ها که مدل و اسامی گوناگونی هم دارند، به عنوان لباس های روزمره هم مورد استفاده قرار می گیرند. دوتهی یک دامن مردانه است که هندیان از آن استفاده می کنند. در میان مردمانی که دوتهی می پوشند، پوشیدن کت و شلوار یک اتفاق نادر و محدود به مناسبت های خاص می شود.

مردان ژاپنی هم نوعی دامن را در زیر کیمونو های خود می پوشند که به مرور زمان به شکل دامن شلواری درامد. اما باز هم پوشیدن دامن در میانشان رواج دارد. از این نمونه می توان از دامن های آفریقایی با نام کاوان یاد کرد. این دامن که از پارچه های رنگی و پرنقش و نگاری دوخته شده است، یک نمونه از دامن های مردانه به حساب می آید. دامن قورباغه، نام یک نوع دامن برای مردان عربی است. این دامن هم در بخش هایی از نواحی صحرانشین و گرم وخشک به جای دشداشه مورد استفاده قرار می گیرد.

سنت و دامن :

اگر به مراسم های سنتی چینیان نگاهی بیندازید، دامن هایی در پای مردان آنها خواهید دید. این دامن ها با نام چونگسام از نمونه های دامن های مردانه ایست که تا به امروز در فهرست پوشاک اقوام و ملل جهان به ثبت رسیده است.

مسیحیان در آیین های سنتی خود دامنی با نام کاسک را بر تن میکنند. این دامن که در شکل رسمی خود در زیر روپوش اسقف ها پوشیده می شود هم دامنی است که به دلایل مذهبی مرسوم شده است.

نمونه هایی از دامن های مردانه و لباس های دامن دار مردانه از فرهنگ های مختلف به شرح زیر هستند:

فوستانلا

1.فوستانلا (fustanella) : این دامن که به نمونه دامن های دایره ای زنانه است در انتهای پیراهن مردانه دوخته میشده و یا به صورت جداگانه آن را به پا میکرده اند. نمونه های اولیه این دامن در کشور آلبانی و در بخش هایی از یونان به چشم میخورد که در گذر زمان، کمی بعد از اواسط قرن بیستم، به عنوان لباس تشریفاتی منطقه بالکان به حساب آمد و در مراسم های خاص از آنها استفاده می شد. نمونه های لباس مردانه خراسان در ایران نیز، با الگو برداری و تغییر fustanella ها به دست آمده است.

قو

2. قو (gho):

در کشورهای واقع در فلات تبت دامنی به شکل دامن فون زنانه برای مردان به چشم میخورد که قد آن تنها تا بالای زانو است. این دامن که در کشوری مانند بوتان به عنوان لباس رسمی مردانه کاربرد دارد، از زمان های بسیار دور به عنوان یک لباس مردانه به حساب می آمده است.

هاکاما

3.هاکاما (hakama) : ژاپنی ها دامن مردانه ای با عنوان هاکاما دارند که این دامن سنتی و پرکاربرد آنها است. این دامن در ورزش های رزمی ژاپنی ها مثل آی کی دو و جودو در پوشش اصلی مردانه جای میگیرد. هاکاما ها با کمی تغییر برای فعالیت هایی چون اسب سواری و انجام حرکات رزمی به نمونه های جدا و یک سره دسته بندی شده اند.

دامن مردانه

4. سارونگ: یک نمونه از دامن های مردانه ای که بسیار ساده و در عین حال کاربردی است، دامن های سارونگ هستند. این دامن ها که از یک پارچه مستطیلی تشکیل شده اند، به دور کمر پیچیده می شود و قد آنها عموما تا مچ پاست. مالایی ها از این دامن به عنوان بخش اصلی لباس های مردانه خود استفاده میکنند.دامن های مردانه

5.دامن های اسکاتلندی: اگر از همه ما بخواهند یک دامن مردانه نام ببریم به احتمال خیلی زیاد در وهله اول از دامن ها یاسکاتلندی نام می بریم. این دامن ها با رنگ قرمز و پارچه های پشمی چهارخانه بسیار چشم نواز و در الهام بخش دامن های یونیفرمی شبه جزیره انگلستان هستند.

گرچه در بسیاری از فرهنگها دامن زنانه به عنوان یک لباس زنانه شناخته می شود اما به همان نسبت اقوامی بر روی کره زمین زندگی میکنند که دامن را بخش لاینفک پوشش مردان خود میدانند. به این ترتیب بهتر است از دامن به عنوان یک نشانه همبستگی در میان زن و مرد در نظر بگیریم تا اینکه از آن به عنوان یک اعتراض مردانه بر علیه زنان یاد کنیم.

چند نکته ساده برای پوشیدن دامن زنانه:

اگر شما هم یک دامن زنانه ای دارید که از مدل آن خوشتان می آید و آن را زیاد پوشیده و نیاز به کمی تغییرات برای ادامه داشتن حیاتش در کم لباستان دارد، نگران نباشید با کمی تغییرات ساده در نحوه ست کردن لباس های خود با آن دامن زنانه می توانید از استایل جدید خود لذت ببرید. اصلا نگران کفش ها و پیراهن هایی که تا قبل از این با این دامن زنانه می پوشیده اید نباشید. هیچ نیازی به خرید مجدد کفش و سایر ملزومات ندارید.

یک پیشنهاد برای شمایی که نگران تغییرات اساسی برای کمد خود هستید این است که میتوانید با انجام یک سری اعمال ساده ظاهر دامن زنانه خود را تغییر دهید. در ادامه به بررسی 4 نکته پوشیدن استایل هایی که دامن زنانه در آن وجود دارد می پردازیم و شما هم میتوانید به راحتی سبک های مختلفی از دامن زنانه ها را از سایت دیبا مد خریداری کنید. هر زمان که به یک دامن زنانه احتیاج داشتید، دیدن مدل های ما را که در انواع رنگ ها و سایز ها هستند، از دست ندهید.

نکات ساده برای پوشیدن یک دامن

هشدار: این پیشنهاد ها برای دامن های کمری ودامن های نیم کلوش مناسب است.

تاپ هایی که با دامن می پوشید را می توانید کوتاه تر کنید.

آنها را به عنوان مثال در بالای کمر دامن زنانه خود گره بزنید تا کمر شما دیده شده و از میانه خود لاغر تر دیده شوید.

گرچه  این کار با دامن زنانه های کمری کمی سخت تر است اما می توانید از تاپ های کوتاه تر استفاده کنید. در نظر داشته باشید که تغییر فرم نمایش کمرتان می تواند یک تغییر بسیار بزرگ به حساب بیاید.

استفاده از کمربندها:

استفاده از کمر بندها هم برای بستن قسمتهای انتهایی تاپ خود، میتواند مفید و کارامد باشد. با انجام کمی اعمال ساده خیاطی مثل ایجاد طرح هایی در اطراف کمر دامن زنانه خود میتوانید دید اطرافیان را نسبت به کمر خود تغییر دهید. معمولا خط های سیاه و سفید گزینه های خوبی برای این تغییرات هستند.

1.دامن هایی را بپوشید که کاملا متناسب با اندام شما باشند.

این موضوع که دامن های شما به خوبی با اندام و فرم کمر شما هماهنگی داشته باشند، نشان از است که سایر لباسهایی که انتخاب میکنید می توانند بر روی بدن شما به درستی قرار گیرند. به عنوان مثال یک تاپ می تواند در جای اصلی خود قرار گیرد. اگر شما هم این موضوع را نمیدانسته اید کافی است آن را امتحان کنید. اگر یک دامن زنانه را که به خوبی با فرم کمر تان سازگار است را انتخاب کنید به طوری که قسمت فوقانی آن به خوبی بر روی کمرتان بنشیند، نه بالاتر و نه پایین تر این موضوع را به درستی درک خواهید کرد. بعد از آن هر لباس دیگر اعم از شومیز و یا تاپی که بخواهید با آن بپوشید را برتن کنید خواهید دید که آنها هم جلوه بهتری پیدا کرده اند.

2.انتخاب دامن زنانه های جین با جیب های بسیاری که دارند کمی سخت است.

زیرا این دامن زنانه  ها یک شلی محسوس در قسمت کمر خود دارند و کمی در اطراف کمر افتادگی از خود نشان میدهند. برای افرادی که می خواهند باسن خود را بزرگتر نشان دهند استفاده از دامن زنانه های جین توصیه میشود. اما برای بقیه این موضوع چندان مناسب نیست. برای استایل های نیمه رسمی و کژوال خود می توانید از این دامن های زیبا با دکمه های زیباترش استفاده کنید. منتهی سعی کنید حتما یک تاپ کوتاه تر بپوشید.

3.برای پوشیدن دامن زنانه های کوتاهی که از زانو بالاترند، مثل دامن زنانه های میدی حتما از کفش های لژ دار و یا پاشنه بلند استفاده کنید.

به این ترتیب،از اینکه این دامن زنانه ها شما را جاق تر و یا احیانا قد کوتاه تر نشان میدهند، جلوگیری کرده اید.

4. در هنگام خرید دامن این دو فرومول را به یاد داشته باشید:

در هنگام خرید دامن زنانه همواره به این دو فرومول توجه کنید و از استایل دامن  دار خود لذت ببرید.

دامن زنانه بلند : لباس زنانه آستین کوتاه+صندل زنانه تخت

دامن فون: بلوز زنانه +کفش زنانه پاشنه بلند