مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

بلوز زنانه

بلوز زنانه به بخشی کاملا مجزا از دامن زنانه اشاره دارد. کلمه “بلوز” با وجود آنکه در ابتدا در انگلیس در مورد پیراهن های مردانه  و پسرانه استفاده میشده، اما از یک کلمه با ریشه فرانسوی به معنای ” داس کارگر” گرفته شده است.

پیراهن های زنانه که قسمت بالاتنه آنها به دامن وصل شده است، مانند پیراهن مردانه عمل میکردند. لباسهای زیر را می پوشاندند و از پوست محافظت میکردند. اما بلوز زنانه در واقع قسمت جداشده ای از پیراهن زنانه بود که بصورت کاملا مجزا مورد استفاده قرار گرفت.

پیراهن هایی با آستین پف دار به عنوان بلوز زنانه:

در اواسط قرن نوزدهم میلادی، با الگو برداری از لباس های آزادی خواهان ایتالیایی که یک پیراهن با آستین های پفی را در زیر یونیفرم های قرمز خود می پوشیدند، لباسی به شکل آستین دار و مجزا از دامن ابداع شد.

این پیراهن ها که با نام پیراهن های گاریبالدی شناخته می شدند، اولین الگوهای برش بلوز زنانه به حساب می آیند. این بلوز ها در ابتدا از پشم و یا پنبه به رنگ های قرمز، سیاه و سفید و همچنین به صورت راه راه ساخته می شدند. بلوز های اولیه گرم ، راحت و ارزان تر بوده و با این تفکر طراحی شدند که  عمر مفید دامن های زنانه را افزایش دهند.

پیراهن گاریبالدی

پیراهن های گاریبالدی از آستین های پفی و حلزونی شکل که امروزه در اصطلاح خیاطی به آنها آستین های فانوسی گفته می شود، تشکیل شده بودند که در ناحیه کمر مجهز به یک کمر بند بودند. نام دیگر این کمر بند ها کمر بند سویسی بود که باعث جمع تر شدن و چسبیدن پیراهن در ناحیه کمر به بدن می شد. به این ترتیب زنان می توانستند بر روی آنها یک دامن جداگانه بپوشند.

گاریبالدی زنانه

دوسال بعد از طراحی اولین بلوز، مجله های مد از آن به عنوان یک انقلاب در پوشاک بانوان یاد کرده اند. و در واقع می توان ازآن به عنوان یک تحول عظیم در طراحی لباس نام برد.

بلوز های کمردار Shirtwaists:

در اواخر قرن نوزدهم میلادی، بند ها یا بندینک هایی که امروزه از آن به عنوان کمربند استفاده میکنند، به صورت چشمگیری در طراحی لباس های آن دوره له کار می رفت . زنان می توانستند با کمک این کمربندها لباسهای سبک، توری و ساتن را فیکس و محکم کنند. وجود کمر بند در انتهای پیراهن های زنانه آن پیراهن ها را از پیراهن های مردانه متمایز می ساخت.

لباس هایی که یقه های سنگین و یا دکمه های خار دار داشتند، با کمک بند هایی که در خود لباس ها قرار گرفته بودند، از برخورد مستقیم پارچه به پوست بدن جلو گیری می کردند.

بلوز زنانه کمربند دار

وقتی که پیراهن ها با کمک کمربند به بدن می چسبیدند، با یک لباس رویی متناسب و یا بدون آن، به مراتب به صورت ماندگارتری مرتب می ماندند و زنان می توانستند از این

گونه لباس ها در مراسم ورزشی، دوچرخه سواری، برای کار در خانه و یا کارخانه استفاده کنند. در حال کی لباسهایی که برای مهمانی های شب و عصرانه مناسب بودند، لباس های سرهمی بودند که به صورت یک سره از یقه شروع شده و به انتهای دامن ختم می شدند.

و قرن بیستم میلادی در دنیای مد با این شعار آغاز شد که پیراهن های زنانه با کمربند های انتهایی خود راحتی و دوام دامن های زنانه را به همراه دارد. این پیراهن ها بسیار مورد استقبال قرار گرفته و تحسین عمومی را برمی انگیخت.

تولید انبوه:

اولین لباس زنانه که به صورت عمده طراحی و تولید شدند، بلوز های زنانه بودند. این لباس ها با آنکه در خانه به راحتی دوخته می شدند و از نظر مصرف پارچه بسیار بهینه و اقتصادی به حساب می آمدند، اما به دلیل استفاده بیش از اندازه زنان از این لباس ها، نیاز به تولید انبوه داشتند. به این ترتیب کارگاه ها و کارخانه های تولید لباس به منصه ظهور رسیدند.

این پیراهن ها با کمربنده ای آماده قیمت بسیار مناسب و ارزانی داشت و توانست مشتریان زیادی را به مغازه های عرضه پوشاک بکشاند.

برند هایی مانند روبوک، سارز و… اولین برندهای تولید کننده  بلوز زنانه آن هم بصورت انبوه بودند.

صنعت پوشاک در این دوران رشد بسیار زیادی داشت. اولین دستگاهها و ماشین آلات ساخت نساجی تولید شدند. نیروی انسانی به عنوان خیاط و کارگر کارخانه های نساجی استخدام شدند و اولین قانون های کارگران صنعت مد در این دوره یعنی اواخر قرن نوزدهم میلادی به تصویب رسید.

شرکت تولید بلوز زنانه Shirtwaists:

از کارخانه های مشهور و قدرتمند آن زمان یک شرکت تولیدی در منهتن امریکا بود که تولید کننده این لباس های پرطرفدار بود. این شرکت سه طبقه آخر یک ساختمان ده طبقه را در منطقه ای از منهتن اشغال کرد و تولید انبوه بلوز زنانه های خود را با بستن درب های خروجی برروی کارگران خود ضمانت کرد.

شرکت Triangle Shirtwaist در سال 1911 دچار یک سانحه آتش سوزی شد. در این حادثه بیش از پانصد نفر کاگر جان دادند. بخش زیادی از این کارگران مهاجرانی بودند که در سنین سیزده تا بیست و سه ساله بودند و به خاطر قفل بودن درها هیچ راه خروجی نداشتند. در کمتر از پانزده دقیقه از شروع آتش سوزی 146 کارگر زن جان باختند.

این حادثه شروع یک جنبش عظیم انسانی در جهت بازپس گیری حقوق کارگران بود و موجب تشکیل گروه هایی چون اتحادیه کارگران پوشاک بین المللی زنان در ابتدای قرن بیستم میلادی شد.

متاسفانه تولید انبوه لباس با ادامه روند سریع خود بر تعداد قربانیان و همچنین تولید پوشاک ارزان قیمت افزود.

ظهور لباس های تخصصی:

بسیاری از مشاغل به پوشیدن لباس هایی پرداختند که به منظور انجام فعالیت تخصصی آنها در طول زمانی که سر کار بودند، اختصاص داشت. اولین گروهی که به این حرکت روی آورد کارگران صنعت شیرینی فروشی بودند. بلوز زنانه ها بدلیل کاربردی بودن و قیمت ارزانی که داشتند، در تعداد انبوه برای زنان کارگر کارخانه ها، دفاتر اداری و همچنین همه کسانی که روزانه فعالیت بدنی بالایی داشتند، آماده شد.

کارگران زن در آن زمان لقب “یقه صورتی” داشتند. و زنانی اشرافی که به فعالیت هایی چون گلف و سوارکاری روی می آوردند از بلوز های زنانه به عنوان لباسی راحت و مد شده آن دوران استفاده می کردند.

بلوز زنانه یک نماد امریکایی:

 چارلز دانا گیبسون یک نقاش پرتره آمریکایی بود که توانست با پنقاشی دختری که بلوز زنانه ای که به تازگی در آن دوران طراحی شده بود، برتن داشت تصویری فاخر و شیک از یک لباس زنانه در افهام مردم آن دوره برجای بگذارد. این بلوززنانه که دیگر یقه ایستاده نداشت، یک تغییر بزرگ و البته زیبا در عرصه مد آن دوران به حساب می آمد.

با گسترش مد و چاپ عکس در مجلات آن زمان یک بلوز زنانه جدید که از پیراهن های ملوانان الگو برداری شده بود، در بین دختران بسیار رواج یافت. این بلوز توانست تا مدت ها خود را در ردیف یونیفرم های مدارس دخترانه جای دهد.

یک موسسه آمریکایی و بلوز زنانه:

پیراهن هایی که امروزه بلوز نامیده می شوند، بسیار سبک و ارزان هستند. بلوز زنانه در میان زنان آمریکایی رونق زیادی داشت. سال 1915 در یک مجله بین المللی مد و فشن از بلوز زنانه به عنوان نماد زنان آمریکایی یاد شد زیرا زنان کشور های دیگر عموما به پوشیدن پیراهن مشغول بودند و کمتر از بلوز استفاده می کردند.

بلوزهای زنانه در همه طرح ها و رنگ ها در شمار بی حد و حصر برای مصارف گوناگون و برای مشاغل مختلف تولید می شدند. یکی از لباس هایی که در دموکراتیک ساختن طراحی لباس نقش بسیار زیادی داشت همین بلوز زنانه بود.چون برای اولین بار بود که زنان با وجود جایگاه های اجتماعی و ظاهر متفاوت یک لباس یکسان می پوشیدند.

بلوز زنانه مناسب برای هر مناسبت:

با انکه بلوز زنانه در استاندارد های جهانی چندان پوشیده نبود اما توانست خود را با هر مناسبتی وفق دهد.

زنان در مهمانی های رسمی و مجلسی خود از یک بلوز مجلسی بهره جسته و روی آن یک ژاکت و یا یک کت می پوشیدند.در حالی دانشجویان دختر در آن دوره عموما یک بلوز با دامن کوتاه بر تن می کردندتا سال 1960 یک سوم افراد شاغل امریکایی را زنان تشکیل می دادند. زنان در مشاغلی چون کارگران کارگاه های صنعتی، معلمان، راهبان و مشاغل خدماتی مشغول به کار بودند.

در اواخر قرن بیستم جان مالی در کتاب خود با عنوان “لباس زنانه برای موفقیت”  از بلوز زنانه به همراه یک دامن، به عنوان یک لباس کار آمد برای مشاغل اجرایی بانوان دفاع کرد. و تصریح کرد اگر بر روی آن یک ژاکت یا یک کت پوشیده شود می تواند به یک دست تر شدن ظاهر نیروی کار کمک کند.

همچنین در مشاغلی مانند دبیری و منشی گری که نیاز به بیان یک روحیه زنانه هستیم، می توان از بلوز زنانه به تنهایی استفاده کرد. او در ادامه با بیان نکات روانشناسی خاطر نشان میکند: از آنجایی که لباس ها بیانگر حالات عاطفی ما هستند نباید تنها بر اساس کاربرد انتخاب شوند و از پیام روانشناختی انها غفلت کرد

مالی با تحقیقات خود نشان داد که رنگ سفید در بیان اقتدار و جایگاه بالا نقش موثری داشته و برای پیراهن مردانه مناسب تر می باشد.

تبدیل شدن به یک سبک شخصی:

بلوز زنانه در بیان سبک شخصی افراد در لباس پوشیدن نقش بسزایی داشت. این درحالی بود که بسیاری از طراحان آن زمان ادعا میکردند بلوز زنانه هایی با یقه های شل و باز بیانگر یک زن انعطاف پذیر است که میتواند در کارش دقیق نباشد و یک بلوز زنانه با یقه ای زاویه دار و ایستاده بیانگر یک زن کمال گرا و منطقی باشد. همچنین بیان می کند که افراد خلاق و غیر معمول از بلوز زنانه (blouse) با یقه هایی عجیب و غریب و غیر متعارف استفاده میکنند.

راه یافتن به مد روز:

بلوز زنانه

بلوز زنانه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیست یک با گذر سفری از پیراهن های گاریبالدی و تبدیل شدن به بلوز های امروزی نظیر تی شرت زنانه و ژاکت زنانه جلو بسته، توانسته است در ردیف لباس های پر کاربرد و محبوب زنان قرار گیرد.

بلوز زنانه نقش زیادی در یکسان سازی جهانی لباس ها داشته و همچنان در کمتر از 150 سال به یک مفهوم جدایی زنان در قالبی دموکراتیک و نظامی کمک کند.

شما نیز می توانید در دیبامد، انواع بلوز های زنانه را مشاهده کرده و متناسب با سلیقه خود از خریدی آسان لذت ببرید.