مشاهده همه 8 نتیجه

نمایش 9 24 36

پلیور مردانه

پلیور مردانه یک جزء اصلی از کمد لباس مردانه به حساب می آید که نیمه رسمی و شیک است. همواره یافتن یک پلیور “خوب” کار راحتی نیست و چیزی که این کار را کمی دشوار می کند ویژگی های یک پلیور خوب است که در ادامه قصد داریم کمی به آن ها اشاره کنیم و در ادامه به بیان تاریخچه این لباس بپردازیم.

 در واقع یک پلیور مردانه خوب از نظر کیفیت و ساخت، دوام و برش و همچنین درز های لباس و داشتن الگویی زیبا می تواند ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.

ویژگی های یک پلیور مردانه خوب:

  • جنس الیاف و نخ های به کار رفته در یک پلیور خوب، طبیعی و یا ترکیبی از مواد طبیعی مثل پنبه، پشم و .. است.
  • سایز و اندازه آن به گونه ای است که به راحتی فیت شما است و قسمت های آستین، سرشانه و کمر آن به درستی در جای خود قرار گرفته اند.
  • اگر اتصالی در پلیور مردانه به کار رفته باشد، با کمک دکمه ایجاد شده و نه زیپ. زیپ در پلیور جایگاهی ندارد.
  • برش این لباس مردانه کلاسیک و ساده است.

پلیور های مردانه در هوای سرد به آقایان کمک می کند تا با داشتن یک لایه گرم بر روی لباس های خود در محیط های سرد به راحتی حضور یابند. ما در این مقاله دیبامد قصد داریم تا به این موضوع که چگونه پلیور ها راه خود را به کمد لباس های آقایان یافتند را بررسی کنیم.

تاریخچه پلیور مردانه:

معروف ترین نمونه ای پلیور در ابتدا متعلق به ماهیگیران بود که در هنگام محافظت خود از هوای سرد اسکله و بندر، از این لباس گرم و ضخیم استفاده می کردند. در قرن پانزدهم میلادی بود که زنان جزایری گورنز ( محلی بین انگلیس و فرانسه) برای آماده کردن لباسی که رطوبت را از سطح لباس های صیادان دور نگه می دارند با گره زدن نخ های پشمی و در واقع بافتن آن ها لباس هایی را شبیه به پلیور های امروزی اختراع کردند.

این پلیور ها با گسترش جامعه بریتانیا با نام های مختلف در کشور های دیگر نیز رواج پیدا کرد.

با تغییر مدل یقه و اضافه کردن دکمه به آن تا اواخر قرن بیستم، پلیور های مردانه همچنان به عنوان یک لباس کاربردی و زیبا مورد استفاده مردان قرار می گرفت.

در قرن نوزدهم میلادی پلیور مردانه توسط نیروی دریایی سلطنتی به عنوان یونیفرم رسمی این بخش از ارتش با نام گانسی به تصویب رسید. در همین زمان بود که پلیور های مردانه جزیره در اسکاتلند بافته شده و به ظهور رسیدند.

پلیور آران در ایرلند و دیگر جزایر انگلستان مورد استفاده قرار گرفت و بعد از آن زنان مجدد با تغییر الگوهای بافتنی خود، شکل آن را تغییر دادند.

استفاده از پلیور تا اواسط قرن بیستم میلادی همچنان در حیطه ی مشاغل خاص و جوامع سطح بالا بود، تا اینکه با تغییر سلیقه و مد به عنوان یک لباس روزمره در بین عموم به شهرت رسید.

در دهه دوم قرن بیستم پرنسس ولز که همواره در صدد تبلیغ کالاهای بریتانیایی بود، یک هدیه اسکاتلندی که همان پلیور های مردانه جزیره باشند را در بین عموم برتن کرد و به این ترتیب کاربری جدیدی از پلیور  را به نمایش گذاشت.

همچنین وی درخواست کرد تا پلیور هایی با یقه هفت را طراحی کرده و برای وی آماده کنند. در همین دوره بود که یک نوازنده جوان برتانیایی با الاهام از دستمال گردن های مردانه دست به طراحی پلیور با یقه اسکی زد.

با قرار گرفتن عکس هایی از پلیور مدل آران در صفحات مجله مد، تقاضا برای این پلیور زیاد شده و ایلند توانست در تجارت این پلیور مردانه سود کلانی ببرد.

بازیگران بین دهه های 20 و 30 با پوشیدن پلیور و ایفای نقش افرادی منطقی و آرام، احساس جدیدی را به پلیور دادند که حاکی راحتی و کژوال بودن این لباس مردانه داشت.

پلیور مردانه دقیقا چیست؟

یک لباس بافتنی مردانه است که به صورت استوانه ای بافته شده، آستین های بلندی دارد و در بعضی از مدل هایش تا گردن شما و در بعضی از مدل هایش از روی گردن تا زیر پانه تان را می پوشاند. شما می توانید مشابه این نمون ها را در بخش مد و هنر های دستی مردانه ببینید. آن چه که در این لباس های بافتنی مشترک است الگوی اولیه آن به عنوان یک لباس آستبن بلند بافتنی با مچ های کش باف است.

مدل های پلیور مردانه:

بسیاری از مدل های اصیل و سنتی پلیور مردانه را می توانید همچنان پیدا کنید این مدل ها عبارتند از:

مدل ماهیگیری:

پلیور صیادی یا ماهیگیری برگرفته از مدل های قدیمی و اولیه پلیور هستند که صیادان و ماهیگیران آن را برتن می کردند. این پلیور ها تک رنگ و ساده بوده و یقه گرد دارند. امروزه این پلیور ها محبوب ترین نمونه پلیور مردانه به شمار می آیند. در زیر این پلیور می توانید هر مدل پیراهنی را به راحتی بپوشید و البته هنوز هم فضای اضافی برای پوشیدن یک کراوات هم خواهید داشت.

مدل یقه هفت:

همه قسمت های این پلیور نیز مانند پلیور صیادی است با این تفاوت که قسمت یقه آن شبیه به V است. این پلیور بهترین پلیور ( Pullover ) برای پوشیدن پیراهن های یقه دار به همراه کراوات است و نسبت به دیگر مدل های پلیور رسمی تر به شمار می آید. به طوری که می توانید آن را در روزهای سرد در محل کار خود هم بپوشید.

مدل یقه اسکی:

این مدل پلیور مردانه به مدل چوگان هم معروف است. در این مدل مقداری از گردن و یا تمام آن توسط یقه لباس پوشیده می شود. می توانید آن را به تنهایی به همراه یک شلوار جین بر تن کرده . استایل شیک و زمستانی داشته باشید. این مدل از پلیور بهترین نمونه لباس بافتنی برای زیر یک کت اسپرت به شمار می آید.

پلیور های جلو باز:

یک نمونه پلیور مردانه که از جلو باز می شود و طرفداران خودش را دارد. در این مدل اگر بخوایهم کلاسیک و سنتی باشیم، نمونه هایی را که با دکمه باز و بسته می شوند انتخاب می کنیم و اگر بخواهیم کمی مدرن تر عمل کنیم نمونه هایی هیتند که با زیپ باز و بسته می شوند. در هر حال این پلیور ها با وجود طرفداران بسیار اما چندان کلاسیک به شمار نمی آیند.

پلیور های نیم زیپ:

در این مدل از پلیور ها یک زیپ کوتاه تنها در قسمت یقه قرار گرفته است. با آن که این زیپ حالت کلاسیک پلیور مردانه را بر هم می زند اما می توان آن را جزو استایل ها یمدرن به حساب آورده و با جین های استرچ به تن کرد.