مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

پالتو دخترانه

در فرهنگ لغات یک دختر بچه تعریف پالتو دخترانه این است: ” لباس دخترانه ای که وقتی هوا سرد می شود مامان می گوید آن را بپوش! “. برای همه ما یک پالتو زمستانی چیزی بوه است که اگر آن را نمی پوشیدیم محکوم به سرما خوردن بودیم. آنقدر بزرگتر هایمان این نکته را به ما یادآوری می کردند که دیگر این باور را از یک پالتو دخترانه به پالتو زنانه منتقل کرده ایم و خودمان نیز خبر نداریم که با چه ترس و لرزی آن را می پوشیم.

ما در این مقاله دیبامد می خواهیم علاوه بر گوشزد کردن نکاتی راجع به استفاده بهتر از این لباس بچه گانه جهت داشتن ظاهری بهتر به بیان نکاتی در مورد کاربرد و نقش آن در سلامتی کودکان بپردازیم.

نقش پالتو دخترانه در سلامتی :

دانیل مک گی یک پزشک متخصص اطفال در بیمارستان کودکان Spectrum Health Helen DeVos است. وی معتقد است که سرما به تنهایی خود باعث سرماخوردگی کودک نمی شود و تنها دلیل برای گفتن این جمله که ” اگر پالتوی خود را نپوشی سرما خواهی خورد ” تنها بهانه ای برای برنده شدن مادر کودک در این بازی است.

همچنین دانشمندان بر این باور هستند که اینکه بخواهیم تنها نپوشیدن پالتو دخترانه را برای دختر بچه ها به حتمی شدن سرماخوردگی آن ها نسبت دهیم کاملا اشتباه است. زیرا ما باکتری ها و ویروس هایی را که سبب عفونت می شوند، را از افراد دیگر می گیریم نه از هوای سرد خارج از منزل خود.

در واقع دکتر مک گی معتقد است این گفته اشتباهی که از مادران و مادربزرگان ما به ما رسیده است، تنها هنگامی موثر می افتد که به صورت طولانی مدت، کودک را در هوای سرد بیرون از منزل نگه داریم. زیرا با این کار او را در معرض باکتری ها و برخی از عفونت ها قرار خواهیم داد.

او همچنین گفته است، کودکی که از هوای سرد لذت می برد، ممکن است دچار تحریک های پوستی ناشی از سرما، افت فشار و لرز، حرکات دست و پای غیر ارادی و رنگ پریدگی دچار شود اما سرماخوردگی و تب کردن هرگز!

پوشیدن پالتو دخترانه یک جنگ واقعی است :

در هر حال با توجه به بیان مواردی که در قسمت قبل بیان شد، اگر شما هم جزو آن دسته از والدینی هستید که به خاطر پوشیدن یک پالتو دخترانه با دختر خردسال خود وارد نبرد می شوید، کافی است به جای گفتن جملاتی ترسناک که مفاهیم بیماری را به همراه دارند، از چند راهکار ساده در حوزه روان درمانی بهره بگیرید.

دکتر آدل کادیوکس از جمله روانشناسان کودکی است که در این زمینه توانسته است راهکارهایی را ارائه دهد. وی معتقد است که کودکان با افزایش سن و نزدیک شدن به دوران بلوغ می خواهند به طرزی عجیب و باورنکردنی قدرت استقلال و تصمیم گیری خود را به نمایش بگذارند.

راهکارهای وی شامل موارد زیر است:

  • سعی کنید قبل از بحث کردن طولانی با کودک از خود بپرسید آیا پوشیده شدن یک پالتو، ارزش ساعت ها جنگیدن را دارد؟ قطعا خیر. هیچ مسئله ای انقدر مهم نیست که بخواهید خود را در معرض این گفتگو های بی پایان قرار دهید.
  • یک دختر بچه باید با پالتو دخترانه خود احساس خوب و راحتی داشته باشد. این موارد را سعی کنید با آزمون و خطا و پرسیدن نظر خود او به سرانجام برسانید.
  • از اینکه بخواهید او پالتو دخترانه اش را بپوشد، عقب نکشید. اما نیازی نیست تا دعوا و مرافه راه بیندازید. کافی است تا با جملاتی چون :” توی هوای سرد اگر پالتو یا ژاکت دخترانه نپوشی، کمی عجیب و غریب به نظر خواهی رسید. “
  • قانون شرطی سازی مکان ها استفاده کنید و مثلا بگویید: ” اگر قرار است برای رفتن به جایی پیاده روی کنیم و یا مدت زمانی را پیاده حرکت کنیم باید حتما پالتو دخترانه خود را برتن کنی! “
  • به غیر از راه هایی چون شرطی سازی، بازی کردن و … بهتر است به این مورد توجه کنید که هیچ راهکاری به غیر از اینکه خود کودک پالتو دخترانه را انتخاب کند وجود ندارد. یک دختر خردسال باتجریه لرزیدن در هوای سرد است که نتیجه میگیرد اگر پالتوی خود را برتن نکند کاملا آشفته می شود. شاید این راهکار کمی سخت و بیرحمانه باشد اما موثرترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

با وجود همه این سختی ها برای متقاعد ساختن دختر بچه ها برای پوشیدن پالتو دخترانه ، اما همیشه بیرون رفتن از منزل در هوای سرد بهتر از در منزل ماندن است. همواره بدانید که در صورت نپوشیدن لباس گرم هایی چون ژاکت و پالتو و پلیور دخترانه و حتی استفاده نکردن از اکسسوری هایی چون دستکش دخترانه و شال گردن دخترانه و کلاه دخترانه ، می توان گفت احتمال سرمازدگی بیشتر از سرماخوردگی است.

بهتر است از این به بعد به کودک لجباز خود بگوییم : ” اگر پالتو دخترانه خود را نپوشی، سرما زده می شوی و نمی توانی به راحتی راه بروی! “

نکاتی مهم در مورد استفاده از پالتو دخترانه:

در انتخاب سایز پالتو دقت کنید:

با وجود انواع مدل ها و طرح های گوناگون ، باز هم اولین نکته ای که در انتخاب یک پالتو دخترانه و هر لباس زمستانی دیگر اهمیت فراوانی دارد، هم اندازه بودن آن پالتو دخترانه با خود کودک است.

سعی کنید لباس های زمستانی بچه گانه از جمله پالتو دخترانه را در همان فصلی که می خواهید مورد استفاده قرار دهید، تهیه نمایید. زیرا رشد کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است و می تواند مسئله ساز باشد.

در هنگام در نظر گرفتن سایز پالتو دخترانه به این نکته دقت نمایید که اندازه آن به گونه ای باشد تا با خیال راحت بتوانید یک ژاکت، پلیور، بلوز دخترانه و حتی پیراهن دخترانه یا مانتو دخترانه را در زیر آن بتوان پوشید. اما آن قدر گشاد هم نباشد که جلوی حرکت آزادانه کودک را بگیرد.

قد پالتو دخترانه نیز معمولا برای کودکان تا روی زانو در نظر گرفته می شود و اگر بیشتر از این مقدار باشد، راه رفتن کودک را دچار اختلال می کند.

بهترین رنگ ها برای پالتو دخترانه رنگ های گرم هستند:

کودکان و مخصوصا دختر بچه ها، از رنگ های لباس های خود بسیار تاثیر می پذیرند. بهتر است این مسئله را جدی بگیرید. در روزهای سرد زمستانی، اگر ترکیب رنگ های گرم در لباس های کودکان مورد استفاده قرار بگیرند می توانند در کودک احساس خوشایند تری ایجاد کنند. رنگ هایی چون قرمز، زرد، خردلی، شتری، نارنجی و رنگ هایی که با ترکیب آن ها به وجود می آیند، گزینه هایی ایده آل برای لباس های زمستانی هستند.