نمایش 9 24 36

تل سر نوزاد دخترانه

در سالهای اولیه قرن بیسم میلادی استفاده از تل سر نوزاد دخترانه برای نوزادان دختر، رواج پیدا کرد. یکی از دلایلی که این اکسسوری نوزاد دخترانه توانست در کنار دیگر لباس بچه گانه مکررا مورد استفاده قرار بگیرد، تعیین جنسیت نوزاد با کمک این تل های سر گل دار بود.

امروزه انتقاد زیادی در مورد استفاده از تل سر نوزاد در میان جامعه حامیان حقوق کودکان وجود دارد. دلیل اصلی آن هم این است که برای یک هدف بی فایده، نباید نوزاد خود را متحمل رنج و درد کنند.

اما با این همه نمی توان از زیبایی ها و بانمک بودن تل سر دخترانه به سادگی عبور کرد. گاه همین لذت های کوچک است که می تواند روال فرزند پروری را شیرین تر و جذاب تر کرد. البته باید در کنار این مسئله به فکر سلامتی نوزاد خود نیز بوده و همه موارد ایمنی را در انتخاب تل سر نوزاد مانند سایر لباس نوزاد دخترانه در نظر بگیرید.

ما در این گفتار دیبامد سعی کرده ایم در کنار بیان نکات و اصول استفاده از تل سر دخترانه، به بیان برخی نکات ایمنی و تهدیداتی که ممکن است نوزاد شما را بر اثر استفاده از آن مورد آزار قرار دهند، آشناتر سازیم.

تهیدات استفاده از تل سر نوزاد دخترانه :

قبل از بیان این بخش لازم است که حتما بر این نکته تاکید کنیم که تنها در صورت رعایت نکردن موارد ایمنی ای که در بخش بعدی می آید، ممکن است این تهدیدات کودک شما را بیازارد. پس در صورت رعایت این موارد جای هیچ گونه نگرانی نیست.

ممکن است برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که مگر یک پارچه یا نواری الاستیکی که عرض آن تنها به 3 یا 4 سانتی متر نمی انجامد، چطور می تواند به سر نوزاد شما آسیب برساند؟ پاسخ این جاست که بیشتر کارشناسان بر این موضوع معتقدند که تل سر نوزاد می تواند در صورت استفاده طولانی مدت و رعایت نکردن تناسب آن با سایز سر نوزاد، می تواند در رشد جمجمه کودک اختلال وارد کرده و به رشد مغزی او صدمه وارد کنند.

بدیهی است یک پیشانی بند اگر بسیار محکم و سفت باشد، می تواند یک اکسسور نامناسب و آسیب رسان باشد. این برای بزرگسالان و برای تل سر زنانه نیز صادق است. ربطی هم به نوزاد یا خردسال و بزرگسال هم ندارد.

به همین ترتیب برای نوزادان تهیه تل سر نوزاد با یک گل درشت هم می تواند بسیار آسیب زننده باشد. زیرا نوزاد می تواند برای نوزاد شما که به تازگی می تواند دست های خود را کنترل کند، احتمال خفگی را در بر داشته باشد.

همانطور که می دانید نوزادان به محض اینکه بتوانند اجسام را با دستانشان بگیرند، آن ها را به سمت دهان خود می برند. از آن جایی که اکثر هدبند دخترانه ها و یا تل های سر نوزاد دخترانه که در مقابل دندان کندن، مقاومتی ندارند، می توانند یک خطر جدی به حساب آیند.

نکات ایمنی در تهیه و استفاده از تل سر برای نوزاد:

همان طور که در قسمت قبل هم به آن اشاره کرده ایم، با رعایت موارد ایمنی در تهیه و استفاده از تل سر نوزاد می توانید با خیال راحت از این اکسسوری دخترانه استفاده نمایید. این موارد شامل موارد زیر هستند:

نرم بودن و خاصیت الاستیکی تل سر نوزاد دخترانه:

اگر می خواهید برای نوزاد خود یک عدد تل سر نوزاد را تهیه کنید، حتما به خاصیت کشسانی کش به کار رفته در آن و نرمی و لطافت تل توجه کنید. این مورد را می توان یکی از اصلی ترین نکات در استفاده از تل سر نوزاد دانست. زیرا در غیر این صورت می توان گفت شما آسیب زیادی را به سر نوزاد خود وارد کرده اید که هیچ گاه قابل بخشش نیست.

پس اگر چنانچه آن را به بهای گزافی تهیه کرده اید و یا یک شخص مهم آن را به شما هدیه داده است، در صورت نداشتن این خاصیت ارزش استفاده کردن را ندارد.

استحکام گل ها و تزئینات :

نوزادان از بودن یک شی اضاف بر روی سرشان در صورت عادت نداشتن به آن، احساس خوبی ندارند. دوست دارند آن را به دست گرفته و برای شناسایی بیشتر به سمت دهانشان ببرند. بردن این تل سر نوزاد به سمت دهانشان همانا، و کنده شدن آن در اثر دندان کندن آن همانا. پس برای جلوگیری از احتمال خفگی نوزاد، تلاش کنید از یک تل سر نوزادی استفاده کنید که علاوه بر استفاده از چسب های محکم برای اتصال گل ها و نگین هایش، از امکان دوخته شدن آن ها نیز بهره می برد.

عدم استفاده از تل سر نوزاد به مدت طولانی:

باید در طول روز و یا در هنگام گرفتن عکس در آتلیه حداکثر یک ساعت از تل سر نوزاد استفاده نمایید. استفاده طولانی تر در این مدت می تواند موجب آسیب به جمجمه نرم و غضروفی نوزاد گردد.

همچنین در برخی مناطق که آب و هوای گرمی دارد، باز هم از استفاده طولانی مدت از تل سر نوزاد دخترانه جدن بپرهیزید.

استفاده از سنجاق سینه به جای تل سر نوزاد :

اگر تنها دلیل شما برای استفاده از تل سر نوزاد دخترانه، شناشاندن جنسیت او به مخاطبین است، می توانید از لباس نوزاد دخترانه در طرح ها و مدل های شاد استفاده کنید. همچنین می توانید از سنجاق سینه هایی که استحکام بالایی دارند استفاده کرده و به لباس نوزاد سنجاق کنید.

استایل های متنوع با تل سر نوزاد دخترانه:

در این موضوع که تل سر نوزاد او را هوشمندانه تر و نزدیک به استایل های لباس زنانه نشان می دهد، شکی نیست. شما با رعایت موراد ایمنی که در بالا به آن ها اشاره کرده ایم؛ می توانید هر کدام از حالات زیر را برای انتخاب تل سر دخترانه نوزاد خود در نظر بگیرید.

استفاده از رنگ مکمل:

اگر لباس اصلی ای که بر تن طفل شیرخوار کرده اید به عنوان مثال یک تیشرت نوزاد دخترانه به رنگ زرد است، می توان گفت استفاده از رنگی چون رنگ بنفش به عنوان تل سر می تواند گزینه ای مناسب به حساب آید.

به همین ترتیب می توانید از دایره رنگ های مکمل به انتخاب تل سر نوزاد خود دست بزنید.

استفاده از نقش های لباس نوزاد:

اگر می خواهید یک هارمونی چشم نواز را در استایل نوزاد خود ایجاد کنید، بهتر است طرح گل روی تل سر نوزاد را مطابق با یکی از گل ها یا نقش های لباس اصلی او انتخاب نمایید.

به عنوان مثال می توانید گل تل سر نوزاد را با توجه به گل های پیراهن دخترانه یا دامن زیردکمه ای نوزاد دخترانه اش انتخاب نمایید.