بلوز بافتنی نوزاد پسرانه (4)

پلیور بافتنی نوزاد پسرانه (3)

ژاکت بافتنی نوزاد پسرانه (3)

سرهمی بافتنی نوزاد پسرانه (4)

شلوار بافتنی نوزاد پسرانه (4)

بافت نوزاد پسرانه

با اتمام تابستان و رسیدن به اواسط فصل پاییز، انتخاب و تهیه انواع بافت نوزاد پسرانه رونق می گیرد. پیچیدن نوزاد درون یک پتو یا یک کیسه خواب و لباس نوزاد پسرانه ای گرم و ضخیم آن هم به مدت طولانی برای جلو گیری از سرما خوردن نوزاد اصلا کار درستی نیست. کودک شما مخصوصا اگر به تازگی راه رفتن را آموخته باشد، حتما نیاز به یک فضا و راحتی برای راه رفتن و بازیگوشی کردن دارد. از این رو است که بافت نوزاد پسرانه می تواند به یک پسر بچه نوپا به خاطر سبکی و جمع و جور بودنش، کمک بزرگی بکند.

با این حال در میان انواع لباس گرم نوزاد پسرانه ، شما باید در هنگام استفاده از  لباس های بافتنی از تعدادی پروتکل پیروی نمایید. این پروتکل ها باید هم در زمان شستشو و هم انتخاب بافت نوزاد پسرانه رعایت شوند.

نحوه استفاده از انواع بافت نوزاد پسرانه:

لباس های پشمی از دیرباز به دلیل خاصیت شان در حفظ گرمای بدن انسان توانسته اند به یک ماده با ارزش در تولید لباس های گرم تبدیل شوند. با گسترش دانش بشر و بکار گیری از ابزار ها و روش های مختلف ریسندگی و بافت الیاف پشمی، امروزه می توان گفت می توان به راحتی انواع مدل های لباس را که از الیاف پشمی بافته شده اند، یافت.

پشم خاصیت تنفسی دارد. می تواند در دمای گرم، بدن ما را خنک تر و در دمای سرد محیط ما را گرم نگه دارد. با این حال از آن جایی که تولید کنندگان لباس می خواهند بر دوام آن بیفزایند، عموما از مقداری ناخالصی چون پلی استر و نایلون در رشته های نخ پشمی استفاده می کنند.

به این ترتیب ممکن است آن بافت نوزاد پسرانه ای را که شما با ذهنیت پشمی بودن تهیه کرده اید، دمای بدن نوزاد را تا حد زیادی بالا تر نگه دارد.

مهم است که در هنگام استفاده از انواع لباس های بافتنی نوزاد، نگذارید که دمای بدن او خیلی بالا برود. گرمای بیش از اندازه برای کودک شما خطرناک است و احتمال ایجاد سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را در پی دارد.

در هنگام خواب:

اینکه در طول شب و برای مدتی طولانی که نوزاد در حال استراحت است، شما بخواهید برتن او یک لباس گرم بپوشانید، موضوعی است که کاملا به شما و شرایط دمایی محیط خانه شما دارد. عموما اتاق خواب نوزاد باید دمایی مابین 16 تا 20 درجه سانتیگراد داشته باشد. در این میان 18 درجه سانتی گراد یک دمای کاملا مناسب و ایده آل برای اتاق خواب نوزاد به شمار می آید. بهتر است در این شرایط از بافت نوزاد پسرانه استفاده نکنید. زیرا کنترل دمای بدن نوزاد هر چند دقیقه یکبار بسیار طاقت فرساست. شاید یک شلوار گرم  نوزاد پسرانه به همراه یک تیشرت راحت بهترین انتخاب برای او به شمار بیاید.

در هنگام ترک منزل:

تا کنون هیچ راه حل بهتری از بافت نوزاد پسرانه به عنوان یک لباس راحت و مطمئن در هنگام بیرون بردن نوزاد از منزل در یک روز سرد، پیدا نشده است. شما می توانید از انواع شلوار، پلیور و ژاکت پسرانه برای نوزاد استفاده کنید. همچنین در صورت مرطوب بودن هوا و یا طوفانی بودن آن می توانید از یک کاپشن نوزاد پسرانه نیز کمک بگیرید.

یک قانون خوب در این شرایط این است که اگر نوزاد شکا در منزل به یک دست بافت نوزاد پسرانه احتیاج دارد برای رفتن به بیرون از منزل باید که لایه لباس گرم حمایتی دیگر نیز بر روی آن بپوشد.

یکی از مزایای انواع بافت نوزاد پسرانه در میان انواع لباس بچه گانه این است که شما می توانید هر تعداد لباس زیر نوزاد پسرانه ای که صلاح می دانید در زیر آن بافت بر تن نوزاد بپوشانید. زیرا هر لباس بافتنی، کمی خاصیت کشسانی دارد.

در داخل منزل:

اگر در مواردی پیش بیاید که بخواهید در منزل و به عنوان لباس راحتی از بافت نوزاد پسرانه استفاده نمایید، بهتر است از مدل های دکمه دار و یا زیردکمه ای نوزاد پسرانه استفاده نمایید. این طرح ها می توانند راحتی بیشتری را در پوشش و تعویض لباس نوزاد فراهم آوردند.

ویژگی های بافت نوزاد پسرانه مناسب:

عموما هر بافت نوزاد دخترانه یا پسرانه ای باید هرکدام از ویژگی های زیر را دارا باشد تا بتوان آن را در زمره یک لباس باکیفیت قرار داد. این ویژگی ها عبارتند از:

نرم و مستحکم:

نرم بودن بافت نوزاد پسرانه تاثیر زیادی در حفظ سلامتی پوست نوزاد خواهد داشت. الیاف مرغوب می توانند از حساسیت پوست نوزاد بکاهد. همچنین قابلیت الاستیکی بافتنی ها باید به گونه ای باشد که در عین مستحکم بودن از راحتی نوزاد در حرکت دادن دست ها و پاهایش نکاهد.

راحتی در تعویض:

همواره لباس هایی که باید یقه شان از روی سر نوزاد عبور کنند، برا ی شما به عنوان والدین و هم خود نوزاد کمی ناخوشانید و دشوار به نظر می رسد. گرچه نرمی و انعطاف یقه می تواند تا حدود زیادی این موضوع را ساده کند اما باز هم بهتر است از انواع بالا پوش بافت نوزاد پسرانه ای استفاده شود که در قسمت جلو باز می شوند.

وجود دکمه و یا یک زیپ مطمئن و ایمن در جلوی لباس های بافتنی بسیار مفید است. شما می توانید در صورت عرق کردن موهای نوزاد و سرخ شدن صورتش، که نشان از گرم شدن او دارند، تنها با باز کردن دکمه های لباس او دمای بدن او را متعادل کنید.

تناسب سایز:

گرچه لباس های بافتنی تا حدود ی به خاطر کش آمدن الیاف آن می توانند جبران اندک افزایش سایز کودک را داشته باشند اما باز هم بهتر است این موضوع با دقت بررسی شود. شما باید بتوانید همواره از این بابت که در هوای سرد قادر به بستن دکنه های بافت نوزاد پسرانه ی فرزند خود هستید مطمئن باشید.

نکاتی درباره شستشو بافت نوزاد پسرانه:

به یاد داشته باشید که هر چقدر در انتخاب یک بافت نوزاد پسرانه با کیفیت، زمان و هزینه به خرج دهید، اگر از آن ها به درستی مراقبت نکنید، نباید از آن ها انتظار یک عمر طولانی داشته باشید.

رعایت موارد زیر در شستشوی انواع بافت نوزاد پسرانه ضروری است:

شستشوی با دست:

توصیه ما در دیبامد برای شستشوی بهتر بافت نوزاد پسرانه، شستن آن ها با دست است. برای این منظور باید :

 • دمای آب را متناسب با دمایی که بر روی اتیکت لباس مشخص شده است تنظیم کنید.
 • کمی ماده نرم کننده و یا پودر ضعیف برای شستشو در آب بریزید.
 • لباس بافتنی را به آرامی چنگ بزنید.
 • برای آب کشی آن را درون یک ظرف با اب تمیز بگذارید.
 • باز هم به آرامی چنگ بزنید.
 • به صورت مرتب روی زمین یا خشک کن پهن کنید تا کاملا خشک شود.

شستشوی با ماشین لباسشویی:

 • برچسب دمای مناسب آب را بررسی کنید.
 • دمای آب ماشین را روی آن دما تنظیم کنید.
 • اگر روی بافت نوزاد پسرانه لکه ای وجود دارد تا حد امکان به صورت شستشوی با دست آن ها را از روی لباس پاک کنید.
 • رنگ های مشابه را با هم دیگر بشویید و رنگ های متفاوت را از هم جدا کنید.
 • از مواد شوینده ملایم یا هیچ کدام استفاده کنید.
 • ماشین لباسشویی را روی دور کند آن تنظیم کنید.
 • اگر اتیکت لباس به شما اجازه استفاده از خشک شویی را داده بود از آن استفاده کنید. در غیر این صورت به صورت صاف روی زمین یا بند پهن کنید تا خشک شوند.