نمایش 9 24 36

کلاه نوزاد پسرانه

همه عکس های رسیده از یک پسر تازه متولد شده در بیمارستان، یک نوزاد زیبا و دوست داشتنی است که در یک پتو پیچیده شده است و یک کلاه نوزاد پسرانه کوچک بر روی سرش قرار گرفته است.

به نظر می رسد استفاده از یک کلاه نوزادپسرانه به همراه دیگر لباس های نوزاد، یک امر عادی و جا افتاده است. البته میزان استفاده از کلاه نوزاد برای همه نوزادان یکسان نیست. کلاه نوزاد نیز مانند دیگر لباس نوزاد با ملاحظاتی همراه خواهد بود.

به عنوان مثال استفاده از کلاه نوزاد برای پسرانی که در هنگام تولد باه صورت نارس بدنیا آمده اند و وزن کمی دارند، کلاه را به مدت طولانی تری می پوشند. همچنین نوزادانی که با جراحی بدنیا آمده اند، برای بهبود وضعیتشان و بخاطر بهبودی بهتر است از کلاه نوزاد با ماندگاری بیشتری استفاده می کنند.

ما در دیبا مد با ارائه کلاه نوزاد پسرانه به صورت جدا گانه و به عنوان یک اکسسوری نوزاد پسرانه و یا در غالب یکی از آیتم های انواع ست نوزاد پسرانه، تلاش کرده ایم تا آن چه را که شما به عنوان یک کلاه نوزاد پسرانه انتظار دارید را برایتان فراهم کرده باشیم.

در این مقاله نیز تلاش کرده ایم تا شما را با موارد استفاده و نکاتی پیرامون آن آشنا کنیم.

دلایل استفاده از کلاه نوزاد پسرانه:

  1. در هنگام استراحت نوزاد در بیمارستان:

همان طور که استفاده از کلاه نوزاد همچون تیشرت مردانه برای آقایان در هنگام ورزش کردن، یک موضوع جا افتاده شده است، در بسیاری از موارد استفاده از آن توصیه نشده است.

به عنوان مثال نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا آمده اند تا چند ساعت بعد از تولد بهتر است از کلاه نوزاد پسرانه استفاده نکنند. زیرا بویی که نوزاد با خود به همراه دارد، معمولا از ناحیه سر ترشح بیشتری دارد و می تواند باعث ایجاد پیوند عمیق تری با مادر شود. درست همانند خود نوزاد که مادرش را از بوی او شناسایی می کند.

به این ترتیب بهتر است از این فرصت تا ساعاتی بعد از تولد استفاده کنید و به جای تنفس عطر پودر لباسشویی، حداقل یک ساعت کامل از بوی طبیعی سر نوزاد خود استشمام کنید. اما به محض آن که می خواهید او را از خود جدا کنید بهتر است یک کلاه نوزاد را علاوه بر دیگر لباس بچه گانه ای که بر تن او می پوشانید، بپوشانید و او را برای یک خواب بعد از تولد به همراه پرستار به بخش نوزادان منتقل کنید.

  1. گرم نگه داشتن نوزاد:

حتما شما هم به خوبی می دانید که نوزادان توانایی گرم نگه داشتن و متعادل کردن دمای منااسب را بدن خود ندارند. از آن جایی که سر نوزاد و همچنین پاهای او می توانند حجم زیادی از گرمای بدن او را از دست بدهند، بهتر است به ترتیب از یک کلاه نوزاد و یک جفت جوراب نوزاد پسرانه برای او استفاده کنید. گرچه شما می توانید در هنگامی که نوزاد خود را در آغوش گرفته اید ، به دلیل آن که گرمای بدنتان می تواند بخش زیادی از گرمای از دست رفته بدن نوزاد را جبران نماید از استفاده از کلاه نوزاد پسرانه منصرف شوید.

جایگزین هایی برای کلاه نوزاد پسرانه:

دلایل ذکر شده در بالا، دلایلی در جهت استفاده از کلاه نوزاد بود. با آن که یک کلاه می تواند به راحتی و سرعت، آنچه را که گفتیم انجام دهد اما گاه پیش می آید که به آن دسترسی نداریم. موراد ذکر شده در ادامه این بخش به شما کمک می کند تا اگر از یک کلاه نوزاد دور بودید، با چند راهکار ساده آن را جایگزین نمایید.

مطالعه ای که در سال 2020 صورت پذیرفته است نشان داده که تماس پوستی مادر و نوزاد می تواند تا حدود زیادی گرمای بدن نوزاد را جبران نماید. همچنین این مسئله می تواند برای مادر نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد و بر بهبود میزان شیردهی او بیفزاید. البته این مسئله ممکن است در همه مواقع جایگزین مناسبی به شمار نمی آید. متاسفانه بسیاری از مادران در هنگام تولد از نوزاد خود به هر دلیلی جدا می شوند و در این مواقع تنها یک کلاه نوزاد پسرانه و یک سرهمی نوزاد پسرانه است که می تواند نوزاد را گرم نگه دارد.

اما در هنگام شیردهی بهتر است به آرامی کلاه نوزاد دخترانه یا پسرانه نوزاد را از سرش خارج کرده و با او تماس پوستی برقرار کنید. به این ترتیب او را درست در وسط قفسه سینه خود قرار داده، یک پتو را برای حفظ بهتر گرمای بدن خود و نوزاد روی او بیندازید و نوزاد را در آغوش بگیرید. حالا از آن بوی بهشتی نوزاد خو لذت ببرید و بگذارید طبیعت خود به استحکام رابطه شما با نوزادتان بپردازد.

خوشبختانه امروزه در بسیاری از بیمارستان ها این آموزش ها توسط خود پرستاران به والدین کم تجربه داده می شود.

جنس کلاه نوزاد پسرانه :

در تهیه انوع لباس نوزاد پسرانه باید همواره در درجه اول به جنس مواد به کار رفته در آن توجه کنید. پوشت حساس و آسیب پذیر نوزادان و کودکان می تواند به راحتی در اثر تماس با مواد شیمیایی بی کیفیت آسیب ببیند.

سعی کنید همواره از کلاه هایی از جنی پنبه و در صورت استفاده از شال گردن و کلاه نوزاد پسرانه از نمونه پشمی آن استفاده نمایید.

نکاتی در باره استفاده از کلاه نوزاد پسرانه :

  • تمیزی و شستشوی مداوم کلاه :

هیچ گاه تمیز بودن کلاه نوزاد دست کم نگرفته و از آن غاقل نشوید. درست همانند دیگر لباس زیر نوزاد پسرانه تلاش کنید تا آن را همواره با شستشوی روزانه تمیز نگه دارید.

  • در صورت گرم بودن از آن استفاده نکنید

برای آن که بدانید دمای بدن نوزاد شما بالا رفته است یا نه به گردن او نگه کنید. رطوبت موجود بر روی گردن نوزاد نشان دهنده میزان دمای بالای بدن نوزاد است. در این صورت به آرامی کلاه نوزاد پسرانه را از سر پسر دلبند خود خارج کرده و اجازه دهید تا دمای بدنش به حالت طبیعی بازگردد.

همچنین در صورت مناسب بودن دمای محیط نیز نیازی به استفاده از کلاه نوزاد احساس نمی شود.