نمایش 9 24 36

دستکش نوزاد پسرانه

دست های خراشیده شده پسر تازه به دنیا آمده شما نشان از هشداری است در جهت پوشاندن یک جفت دستکش نوزاد پسرانه به دست های کوچک او .

با این که می تواند دستکش نوزاد در سلامتی پوست صورت و دستان نوزاد شما تاثیر گذار باشد، اما استفاده از این اکسسوری نوزاد پسرانه باید با ملاحظاتی صورت پذیرد.

استفاده طولانی مدت از دستکش نوزاد می تواند به روند تغذیه، شیردهی و رشد نوزاد لطمه وارد کند .

در این مقاله سایت دیبامد تلاش کرده ایم تا شما را با روش های درست استفاده از دستکش نوزاد پسرانه به عنوان یک اکسسوری در میان انواع لباس نوزاد برای پسر کوچک شما آشناتر کنیم.

دستکش نوزاد پسرانه و کاربرد های آن :

اصولا دستکش های نوزادان، از یک قسمت گرد تشکیل شده است که با کمک یک کش با بند دور مچ نوزاد محکم شده است. این دستکش ها بدون جای انگشت هستند و تنها برای پوشاندن دست نوزاد ساخته شده اند. آن ها غالبا به همراه یک ست دو تکه نوزاد پسرانه و یا ست چند تکه نوزاد پسرانه به همراه یک سرهمی به عنوان لباس خواب عرضه می شوند.

کاربرد اصلی یک جفت دستکش نوزاد برای یک نوزاد تازه متولد شده آن است تا از خراشیده شدن صورت نوزاد یا سینه مادر در هنگام شیردهی توسط ناخن های انگشتان نوزاد، جلوگیری به عمل آورد. حتی در صورت وجود زخم هایی بر روی صورت نوزاد، پوشیده بودن دست های او با کمک یک جفت دستکش نوزاد می تواند از گسترش عفونت یا زخم روی دست یا صورت او پیشگیری شود.

همچنین می توانند انواع دستکش نوزاد، در کنار دیگر لباس نوزاد پسرانه به پسر دلبند تازه متولد شده شما کمک کنند تا از گرمای بدن خود محافظت کنند.

آیا می تواند استفاده طولانی مدت از دستکش های نوزاد مضر باشد؟

دستکش نوزاد پسرانه می تواند در برخی مواقع که به صورت طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرند، از لمس اشیاء توسط نوزاد جلوگیری به عمل آورند. همان طور که کشیدن کلاه نوزاد پسرانه تا روی چشم ها و محکم بستن کلاه و شال گردن نوزاد پسرانه روی گوشهای او از شنیدن درست ممانعت به عمل می آورد.

پوشاندن دستان پسر نوزاد شما با کمک دستکش نوزاد، می تواند مانع از ایجاد تماس پوستی دستان نوزاد با سینه مادر در زمان شیردهی گردد.

اگر نوزاد نتواند با کمک کشیدن دستانش بر روی سینه مادر نشان دهد که همچنان گرسنه است، بنابراین پوشیدن دستکش نوزاد پسرانه می تواند به نحوه درست تغذیه او آسیب وارد کند.

همچنین دستکش هایی که از یک مچی مناسب برخوردار نیستند می توانند، متاسفانه تا حدود زیادی احتمال خفگی را برای نوزاد افزایش دهند.

چرا استفاده از دستکش نوزاد پسرانه توصیه می شود؟

با وجود همه مضراتی که در قسمت قبلی بیان شد، استفاده از دستکش نوزاد پسرانه همچنان از محبوبیت زیادی برخوردار است. یکی از مواردی که به این محبوبیت کمک زیادی می کند، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی هستند که به جای آموزش به والدین در جهت مرتب نگه داشتن ناخن های نوزاد از آن ها می خواهند حتما در روز های اولیه از دستکش نوزاد دخترانه یا پسرانه برای فرزند تازه متولد شده خود استفاده کنند.

حتی برخی بیمارستان های خصوصی در یک پکیج رایگان که از یک ست نوزاد پسرانه تشکیل شده است، یک جفت دستکش نوزاد رایگان را در اختیار والدین قرار می دهد.

جلو گیری از خراشیده شدن صورت نوزاد:

این که یک نوزاد دقیقا به چه دلیل صورت خود را می خراشند ، جواب مشخصی ندارد. اما آن چه مشخص است، تنها حرکت دادن نا هماهنگ دست های نوزاد و برخورد ناگهانی آن ها با صورت وی موجب بروز خراش های ناخواسته بر سطح پوست نوزاد می گردد.

پس دلایل زیر ممکن است در این مرحله موجب خراش صورت نوزاد گردد:

  • ناخن های بلند و پیرایش نشده نوزاد و عدم استفاده از دستکش نوزاد پسرانه یا دخترانه در این شرایط
  • در هنگام گرسنگی که نوزاد می خواهد دستانش را وارد دهانش کند
  • گاه پوست خشک و حساس کودک باعث خارش فراوانی می شود

سوال  مهمی که در این شرایط مطرح می شود این است که چگونه والدین یا پرستاران نوزاد می توانند این خراشیده شدن را به حداقل برسانند؟

  1. کوتاه کردن مرتب ناخن های نوزاد با یک قیچی یا یک ناخن گیر مخصوص
  2. پاسخ دادن سریع به احساس گرسنگی نوزاد تنها با مکیده شدن مشت دست ها توسط او.
  3. استفاده از دستکش نوزاد پسرانه یا دخترانه برای مواقعی که ممکن است پاسخ شما به تغذیه کودک دیرتر صورت پذیرد.

جلوگیری از خراشیده شدن پستان مادر در هنگام شیردهی:

نوزادان در هنگام مکیدن پستان مادر ،تمام حواس خود را به خوردن شیرشان می دهند. دستان کودک هم با یکی از حواس او نظیر بینایی، بو و مزه درگیر می شود. از آن جایی که حرکات دستان نوزاد در هنگام شیردهی می تواند نشانه های زیادی داشته باشد، معمولا پوشاندن آن ها با کمک یک جفت دستکش نوزاد می تواند در تغذیه نوزاد اختلالاتی وارد کند.

عدم پوشیده شدن دستان نوزاد و بلند بودن ناخن های او نیز باعث می شود پستان مادر خراشیده شده و زخم گردد. این خراش ها ممکن است در موقعیت های خاصی نظیر عدم وجود احساس امنیت و پایداری از طرف نوزاد، عمیق تر و جدی تر باشد. بنابراین توصیه می شود در بهترین حالت ناخن انگشتان دست نوزاد را به صورت روزانه بگیرید.

خلاصه:

کاربرد هر کدام از انواع لباس بچه گانه معین و مشخص شده است. دستکش نوزاد پسرانه و دخترانه برای جلوگیری از خراشیده شدن نوزادان با ناخن های خود طراحی شده اند. آنها همچنین ممکن است مانع از به مار گیری دستان نوزاد توسط او شوند. می توانند در استفاده طولانی مدت و دائمی در طول روز به روند تغذیه و رشد نوزاد آسیب وارد کنند.  استفاده از دستکش های نوزاد برای یک پسر تازه متولد شده تنها یک راه حل موقت به جای کوتاه نگه داشتن مرتب ناخن های انگشتان نوزاد به صورت مرتب و روزانه است. با این حال استفاده از دستکش ها  در مواقعی که ممکن است مادر خود در حال استراحت است و نمی تواند پاسخی سریع به واکنش های نوزاد بدهد، توصیه می گردد.