لباس نوزاد (184)

لباس پسرانه (113)

لباس دخترانه (164)

لباس بچه گانه

شاید شما هم وقتی می خواهید به لباس بچه گانه فکر کنید، ممکن است بلافاصله به یاد لباس های شاد دخترانه و یا یونیفرم های مدرسه کودکان بیفتید. اما خبر بد برای شما این است که این مقوله بسیار وسیع تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. لباس بچه گانه ممکن است هرچیزی باشد. از جمله اکسسوری ها، لباس هایی که در کمد لباس فرزندتان وجود دارند تا لباس های بچه گانه ای که آن ها را برای مناسبت های ویژه تهیه می کنید و برتن کودک خود می پوشانید.

انواع لباس بچه گانه:

لباس بچه گانه گاه به گاه یا کژوال:

لباس بچه گانه کژوال گزینه ای مناسب برای لباس هایی است که بچه ها هنگام بازی کردن می خواهند بر تن خود کنند. امروزه مادران به اصول مد آشناتر ند و می دانند که حتی یک تیشرت و شلوار جین ساده نیز باید آراسته و با کیفیت باشد.

لباس بچه گانه رسمی یا مجلسی:

وقتی می خواهید در یک مهمانی بزرگ و رسمی مانند عروسی و یا جشن تولد شرکت کنید و فرزندتان نیز شما را همراهی می کند، باید به خوبی با انواع مدل های لباس بچه گانه رسمی و یا مجلسی آشنایی داشته باشید. از کت و شلوار های پسرانه گرفته تا لباس های عروسکی و مجلل دخترانه و همچنین لوازم و زیورآلات بچه گانه که در این مراسم کاربرد دارند.

لباس بچه گانه مناسبتی:

در مناسبت هایی چون عید نوروز و یا شب یلدا و پوشاندن یک لباس متناسب با این روز ها و یا تهیه یک لباس بچه گانه با یک تم خاص ( به عنوان مثال لباسی به شکل یک خرگوش، خرس و.. یا هر شخصیت کارتونی ) می تواند در روحیه شما و کودک تان تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. پس از تهیه این لباس ها نترسید.

همچنین بسیاری از لوازم جانبی و اکسسوری ها مانند کلاه های کودکان، جوراب ها و… بخش مهمی از کمد لباس کودک شما را شکل می دهند

لباس بچه گانه بیرونی:

این لباس های بچه گانه شامل انواع پیراهن های پسرانه و دخترانه، لباس های گرم چون شلوار برفی، بارانی، کاپشن، ژاکت و … می شوند.

لباس بچه گانه در همه جوامع، درست مانند این که دوران کودکی را با کمک پارامتر های خاصی به رده هایی از نوزادی تا بزرگسالی نام گذاری کرده اند، به دسته های متنوعی در جهت کمک به توانایی ها و رشد کودکان تقسیم بندی کرده اند. در رشد کودک محدودیت ها و همچنین عملکرد متفاوتی دیده می شود که می تواند نگاه آن ها را نسبت به محیط پیرامونشان تغییر دهد. لباس بچه گانه، در تعیین این ” نگاه ” کودک، نقشی پررنگ ایفا می کند.

نمونه های اولیه لباس بچه گانه:

تا قبل از شروع قرن بیستم میلادی، یک ویژگی مشترک میان همه نمونه های لباس بچه گانه، از لباس نوزادی گرفته تا لباس های کودکان چهار یا پنج ساله، عدم تمایز جنسی بود. این ویژگی مشترک از ابتدای قرن شانزدهم میلادی شروع شده بود و از آن جایی نشئت می گرفت که تصمیم به پوشانده شدن پسر بچه ها با لباس هایی دوگانه گرفتند. تا قبل از آن، برتن هر دوجنس مونث و مذکر به جز نوزادان، لباس هایی متناسب با جنسیت شان را می پوشاندند.

با گذشت زمان، شلوار های تنگ و چسبان برای مردان و پسر بچه ها ماندگار شد و در میان لباس دخترانه، تونیک و دامن دخترانه بیشتر به چشم می خورد.

اگر شما که به دوره معاصر تعلق دارید، به آن زمان سفر کنید، خواهید دید که پسران هم لباس هایی گشاد و بلند مانند تونیک می پوشیده اند، اما مردم آن زمان معتقد هستند که برتن کودکان مذکر و مونث تنها لباسی متناسب با جثه کوچکشان پوشانیده اند.

لباس از کودکی تا جوانی:

رشد کودکان و بزرگتر شدن آن ها، همواره برای هم خود کودکان و هم والدینشان، چالشی همیشگی به حساب می آید.

تا اواخر قرن نوزدهم میلادی، نوجوانان یعنی گروهی از کودکان که به سنی در حدود 10 الی 15 سالگی قرار گرفته اند، چندان در بند بیان ظاهر خود به کمک لباس ها نبودند. در عوض آن ها لباس هایی شبیه به والدین خود منتها در ابعادی کوچکتر برتن می کردند.

اما از اوایل قرن بیستم میلادی دیگر می توان به ظهور لباس هایی مخصوص به نوجوانان اشاره کرد که آن ها را می توان به عنوان شورشی در بین نوجوانان و میل آن ها به رسیدگی به ظاهرشان از طریق لباس با سبک هایی غیر معمول دانست.

در سال های دهه 1920 میلادی سبک جاز یکی از محبوب ترین سبک های لباس نوجوان ها و جوانان به حساب می آمدکه کاملا با لباس های معمول آن دوره مغایرت داشت. مدل هایی نیز چون بابی ساکس یا دامن های پوودل که در سال های بعد در بین عموم نوجوانان مورد استقبال قرار گرفت، نتوانست بر روی جوان ها و نسل بزرگتر خود تاثیر زیادی داشته باشد. زیرا نوجوانان با رسیدن به سن جوانی دیگر این مدل از لباس پوشیدن را رها می کردند.

بعد از آن در سال های 1960 تا 1970 میلادی ظهور سبک هیپی توانست نقش بسزایی در روند تولید لباس های نوجوانان بگذارد. همچنین این مدل از لباس پوشیدن که تنها محبوب نوجوانان بود خشم و غضب والدین آنها و بزرگسالان را نیز برمی انگیخت. اما با گذشت زمان این سبک جنجالی توانست جایگاه خود را در میان لباس زنانه و لباس مردانه  هم پیدا کند.

از همان زمان تا کنون خطوط تولید لباس بچه گانه توانسته است، جریان های تاثیر گذاری را در همه جوانب دنیای مد، برجای بگذارد که هرکدام از آن ها خود محتاج به گفتاری مخصوص به خود است.

نکات مهم در تهیه لباس کودک:

  • قبل از آن که به مدل لباس کودک خود فکر کنید، در جستوی یک لباس راحت باشید. لباسی که به راحتی تعویض می شود مثل لباس های زیردکمه دار، پیراهن های سرهمی و لوازم جانبی مناسب کودک. این کارها باعث می شود بتوانید بهداشت لازم در مورد کودک خود را به راحتی رعایت کنید.
  • جهت لباس های روزمره و مناسب منزل و خواب مثل لباس های پنبه ای، سعی کنید در تعداد 7 تا 10 قطعه از آن ها را تهیه نمایید. بچه ها به سرعت لباس های خود را کثیف می کنند و شما هم وقت چندانی برای شستشوی لباس ها ندارید. و اگر خودتان نمی توانید همین الان این کار انجام دهید بهتر است به صورت آنلاین، آن ها را از فروشگاه اینترنتی دیبامد تهیه کنید.
  • به اندازه کودک و نمودار رشد او دقت کرده و سایزی را انتخاب کنید که می دانید در صورت رشد سریع کودک مشکل چندانی برای وی ایجاد نخواهد کرد.

انواع لباس بچه گانه:

تهیه مناسب لباس بچه گانه یک امر ضروری است که بر عهده والدین است، اما دقیقا آن چه که می تواند به این مهم کمک کند، داشتن نکاتی هر چند اندک در مورد انواع لباس بچه گانه است.

لباس بچه گانه در اصل به پنج قسمت تقسیم می شود که هر کدام از آن ها به شرح زیر می باشند:

1 .تیشرت بچه گانه:

تیشرت ها چه در منزل و چه در محیط بیرون از خانه کاربرد دارند. با درنظر گرفتن سرعت رشد کودک در ماه های اولیه تولد، سعی کنید همواره با داشتن یک تیشرت مناسب که صد در صد از پنبه تشکیل شده باشد، به راحتی و سلامت کودک خود کمک کنید.

2 .لباس خواب بچه گانه:

کودک شما اگر در میانه تابستان هم به دنیا آمده باشد، باز هم به طور متوسط 18 ساعت در روز و یک کودک 5 ساله نیز روزی 9 ساعت می خوابد. همانطور که می دانید خواب راحت و کافی می تواند نقشی بسزا در رشد جسمی و روانی کودک داشته باشد. بخشی از این راحتی را می توان با کمک لباس خواب مخصوص کودک ایجاد کرد. لباسی گشاد و راحت که می تواند به جریان هوا در هنگام خواب کمک کند.

برای این منظور در هوای گرم از لباس های پنبه ای نازک، به همراه یک کیسه خواب کودک و در هوای سرد از لباس خواب هایی با جنس ضخیم و سنگین تر به همراه یک پتوی مناسب استفاده کنید.

در ضمن نکته ی دیگری که در مورد لباس خواب کودک بهتر است بدانید، دکمه دار بودن این لباس ها به جای زیپی بودن آن ها است. در این مورد دکمه داشتن لباس به تعویض کودک حتی در شب،کمک بسیاری می کند.

3 .پاپوش، کفش، جوراب و کلاه بچه گانه:

وقتی می خواهید از خانه بیرون بروید، پوشاندن آن پاها و سر کوچک واجب و حیاتی است. فرقی نمی کند که می خواهد هوا گرم و یا سرد باشد، شما باید سر کودک را از هر نوع آب و هوا محافظت کنید.

در فصول سرد سال پاپوش های بافتنی مخصوص کودکان بسیار مناسب هستند. این پاپوش ها نرم هستند و به راحتی هنگام پوشاندنشان به پای کودک می لغزند. اگر تمایلی به استفاده از پاپوش ندارید، می توانید از جوراب استفاده کنید. هنگام انتخاب جوراب بچه گانه حتی المقدور سعی کنید، نمونه های پنبه ای آن را انتخاب کرده و با استفاده از یک محصول طبیعی به سلامت پوست پاهای کودک خود کمک کنید.

کلاه های مناسب برای بچه ها در سنین بین 0 تا 2 سالگی، کلاه های آفتابی،کلاه های گرد پنبه ای و در هوای سرد کلاه پشمی و پلار است. در هوای سرد حتماباید به بسته بودن یقه، پوشاندن گوشواره کودک و محافظت از عناصر حیاتی سر شامل پیشانی، دقت شود.

4 .لباس بیرونی بچه گانه:

سخت ترین قسمت تهیه لباس بچه گانه انتخاب لباس بیرونی است. همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که تهیه لباس های بیرونی کودکان به عنوان یک موضوع برای یادگیری و کسب تجربه برای شماست. پس اگر چنانچه در جایی به درستی عمل نکردید، به خودتان سخت نگیرید.

لباس های بیرونی از آنجایی از اهمیت بالایی برخوردار هستند که می توانند در روحیه کودک و کمک به او در برقراری ارتباط با دیگر کودکان موثر باشند.

در آب و هوای سرد از پوشاندن لباس ها به صورت لایه لایه و در روزهای گرم و آفتابی از کلاه و عینک آفتابی غافل نشوید. این کار می تواند در سلامت کودک بسیار موثر باشد.

5 .اکسسوری بهداشتی و لوازم جانبی دیگر:

درست است که این قسمت تاثیر مهمی بر سلامت کودک شما خواهد داشت اما در وهله اول کار را برای خودتان آسان تر خواهد کرد. به عنوان مثال داشتن یک کیف مناسب برای حمل وسایل مربوط به نوزادتان می تواند در آرامش فکری خودتان نقش بسزایی ایفا کند.