راهنمای انتخاب لباس

برای نوزاد خود چه لباس هایی تهیه کنیم؟

برای نوزاد خود چه لباس هایی تهیه کنیم؟

شما به عنوان والدین یک نوزاد تازه متولد شده، ممکن است لباس های زیادی را اعم از لباس نوزاد دخترانه و یا لباس نوزاد پسرانه به عنوان هدیه از طرف دیگران دریافت نمایید.

متاسفانه بسیاری از نمونه های لباس نوزاد که به عنوان هدیه دریافت می شوند، چندان برای نوزاد شما مناسب نیستند. زیرا اصولا تهیه لباس بچه گانه حتی برای خود والدین امری گیج کننده است.

تهیه لباس نوزاد

این مقاله از دیبامد می خواهد شما را با چند و چون انتخاب لباس برای نوزادان آشنا کرده و به سوالات شما در این خصوص پاسخ دهد.

قدم اول تهیه پوشک :

اگر شما تا قبل از بچه دار شدن هیچ گاه به مسئله تهیه پوشک و انتخاب مدل های آن دقت نکرده اید، و بدانید که نوزاد شما تا رسیدن به سن 2 سالگی حدود 6000 عدد پوشک را تعویض خواهد کرد، وقت آن رسیده است که زمانی را به شناخت دنیای پوشک ها و مدل های آن اختصاص دهید.

انتخاب پوشک

به طور کلی دو نمونه پوشک برای نوزادان عرضه می شود:

  1. پوشک های یکبار مصرف:

این پوشک ها اعترضات زیادی را از طرف دوست داران محیط زیست به خود اختصاص داده است. هرچه باشد می تواند در هنگام دور انداخته شدن، آلودگی فراوانی را به محیط زیست وارد کرده و تا سال ها نیز از بین نرود. بهتر است در مواقعی که می خواهید نوزاد خود را همراه با خود از خانه خارج کنید این اکسسوری نوزاد دخترانه و پسرانه ضروری را به صورت یکبار مصرف تهیه کنید.

  1. پوشک هایی با قابلیت شستشوی مجدد:

استفاده از این پوشک ها برای نوزادان به همراه لباس زیر نوزاد پسرانه و دخترانه ای که از جنس پنبه باشد، در طول مدت از حساسیت زایی پوست نوزاد نیز جلو گیری کرده و می تواند به صورت چشمگیری استفاده از آن مقرون به صرفه تر از مدل های یکبار مصرف باشد.

انتخاب لباس های اصلی نوزاد:

 

در ابتدا چند نکته اصلی را در رابطه با تهیه لباس برای نوزادان در نظر داشته باشید:

  1. از یک رنگ پایه برای انتخاب لباس ها استفاده کنید

به عنوان مثال رنگ آبی را برای لباس پسرانه و رنگ صورتی را برای لباس دخترانه استفاده کنید.

همچنین شما می توانید این اصل را هنگام تهیه ست نوزاد دخترانه و ست نوزاد پسرانه نیز رعایت نمایید. همچنین از رنگ های روشن استفاده کنید . هرچه باشد، در یک فروشگاه شلوغ پسرک نوپایی که یک کاپشن نوزاد پسرانه به رنگ قرمز بر تن دارد از دور بهتر دیده می شود تا وقتی که لباس بر تن او به رنگ تیره باشد.

  1. به یاد داشته باشید کاربردی بودن لباس های نوزاد از فانتزی بودن و زیبایی ظاهری آن ها مهم تر است. اصولا راحت بودن و قابلیت شستشوی چند باره برای انواع لباس نوزاد نظیر بلوز نوزاد دخترانه و بلوز نوزاد پسرانه، تاپ نوزاد دخترانه و زیردکمه ای نوزاد پسرانه، امری ضروری است.
  2. تهیه لباس هایی با اتصالاتی چون زیپ و سگک به لباس های دکمه دار ارجحیت دارند.

تصور کنید شما یک سرهمی نوزاد دخترانه ای را برای دختر کوچک خود تهیه کرده اید. قطعا در صورت تفاوت اندکی در سایز نوزاد می توانید  این لباس را با کمک یک سگک  یا زیپ راحت تر مدیریت کنید تا با کمک دکمه ها.

  1. هیچ گاه فریب مارک بودن و قیمت بالای لباس ها را نخورید. گاه پیش می آید که یک نمونه بافت نوزاد دخترانه که شما خود آن را بافته اید ، بهتر و بیشتر از یک نمونه ژاکت مارک کارامدی و دوام داشته باشد.

حال وقت آن رسیده است که با نکات تهیه هر مدل از لباس به صورت تفکیک شده، آشنا شویم:

انواع لباس های نوزاد و خاصیت هر کدام:

عموما آب و هوا و فصلی که نوزاد شما در آن به دنیا می آید نقش زیادی در  انتخاب لباس برای نوزاد شما را دارد. شما می توانید به راحتی با یک تحقیق ساده و یا پرس و جو از والدینی که در این زمینه مجرب هستند، به راحتی ایده هایی را در این زمینه به دست بیاورید.

به عنوان مثال مهم نیست شما برای نوزاد خود ، تعداد زیادی از مدل های لباس گرم نوزاد دخترانه و با لباس گرم نوزاد پسرانه را هنگامی که در یک منطقه گرم و معتدل زندگی می کنید، تهیه کنید. این در حالی است که عموما نوزادان تنها برای چند ماه است که می توانند از لباس های نوزادی استفاده کنند.

جوراب و کفش:

جوراب و کفش

بچه ها تا پایان شش ماهگی چندان به وجود کفش ها احتیاجی ندارند.  اما معمولا شما در این مدت به حدود 4 تا 6 جفت جوراب نوزاد دخترانه و یا جوراب نوزاد پسرانه احتیاج خواهید داشت. اگر چنانچه باز هم تمایل به استفاده از کفش برای نوزاد داشتید، بهتر است از پاپوش های کشی به عنوان کفش نوزاد دخترانه و کفش نوزاد پسرانه استفاده نمایید.

لباس خواب:

عموما از زیر دکمه ای نوزاد دخترانه و پسرانه به عنوان لباس خواب در اولین روزهای تولد استفاده می شود. اما این لباس ها می تواند بعد از مدتی آزادی حرکت کودک را کمتر کند. بنابراین شما می توانید تنها تعدادی از این نمونه لباس را برای ماههای اولیه تهیه کنید. آن گاه بهتر است از تیشرت نوزاد پسرانه و یا انواع تیشرت دخترانه برای لباس خواب استفاده کنید.

کلاه برای نوزاد:

معمولا دو الی سه کلاه برای نوزاد شما کافی است. کلاه ها از سبک ها و پارچه های مختلفی ساخته می شوند. به عنوان مثال کلاه نوزاد دخترانه ای که از جنس پنبه است و یا کلاهی که از آکرلیک و مواد مصنوعی ساخته شده است. نوع انتخاب کلاه شما به آب و هوا بستگی دارد. همواره به این موضوع که اندازه کلاه را متناسب با سایز سر نوزاد انتخاب کرده اید، دقت کنید.

ژاکت و سایر لباس های گرم:

احتمالا تهیه یک عدد ژاکت دخترانه و یا ژاکت پسرانه برای نوزاد شما کافی است. تنها به این که تزئینات روی آن به گونه ای نباشد که به راحتی کنده و توسط نوزاد بلعیده شود، دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *