راهنمای انتخاب لباس

اثری که لباس ها بر ما به جای می گذارند

تاثیر لباس ها

گفتن و نوشتن از این موضوع که ” آن گونه که ما به نظر می رسیم” ، می تواند بر نحوه رفتار دیگران با ما تاثیر بگذارد، دیگر تازگی ندارد. زیرا همه ما این موضوع را به خوبی می دانیم و بارها آن را تجربه کرده ایم. همچنین  می دانیم گاهی اوقات لباس پوشیدن ما و نحوه انتخاب آیتم های مختلف لباس مردانه و یا لباس زنانه ای که می پوشیم، می تواند در تایید و رد دیگران در رابطه با حضور ما در مکان و یا جمعی  خاص تاثیر گذار باشد.

نکته اصلی این است که آن چه که می تواند تعیین کننده رفتار دیگران نسبت به ما باشد، در واقع لباس های ما به طور مستقیم نیستند. احساسی است که خود ما به دیگران منتقل می کنیم که می تواند بر گرفته از لباس های ما باشد. لباس ها به صورت مستقیم بر روی خلق و خوی ما، نگرش و اعتماد به نفس ما تاثیر می گذارند. زمانی هم که احساس کنیم لباس مناسبی پوشیده ایم، قطعا می توانیم به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنیم  زیرا کاملا به خودمان اعتماد داریم. به قول یکی از استادان عزیزم : ” لباس ها شخصیت ساز هستند. “

لباس ها و حرف های ناگفته ای که در دلشان دارند:

لازم نیست که برای همه توضیح دهید که چه شخصیتی دارید و قرار است در تصمیم گیری های خود چه سمت و سویی را نشان دهید. شما می توانید با نحوه لباس پوشیدن خود آن چه را که در فکر و روان شما جاری است به همگان نشان دهید.

آن چه که در ادامه این قسمت از این مقاله دیبامد آمده است، مروری است بر مواردی جزئی و در عین حال پر تکرار که روانشناسان و تحلیل گران از آن ها برای بیان روحیات و خلق و خوبی افراد با توجه به لباس ها و سبکی که انتخاب می کنند، استفاده می کنند.

لباس های گشاد و اورسایز نشان دهنده افسردگی است:

اگر شما کمی افسرده و غمگین هستید احتمالا تمایل به کناره گیری و انزوا در شما به مراتب بیشتر است. بنابراین دوست دارید خود را به گونه ای در لا به لای چین ها و کش و قوس های پارچه ها مخفی کنید. به این ترتیب تمایل شما به پوشیدن لباس های گشاد تر و آزاد تر بیشتر می شود.

تاثیر یک لباس گشادتاثیر یک لباس گشاد

البته همانطور که می دانید این موضوع را نمی توانیم به صورت صد در صد به همه موارد تعمیم داد. زیرا برخی افراد برای راحتی و آزادی در تحرک خود نیز به پوشیدن لباس های گشاد روی  می آورند. با این حال یکی از دلایلی که بسیاری از سبک های لباس هنرمندان همچون لباس پسرانه ای بلند و گشاد مانند یک تیشرت پسرانه اورسایز، اغلب نمادی است از فردی که به مادیات و ظواهر علاقه ای ندارد و می خواهد همواره کمی عمیق و فکور به نظر برسد.

جواهرات و اکسسوری نشان دهنده حالات روحی مثبت:

استفاده از انواع دستبند، انگشتر، حلقه، آویز و گردنبند زنانه، تل سر زنانه و یا تل سر دخترانه، جوراب های رنگارنگ و فانتزی و … نشان دهنده حالاتی از سرخوشی، احساس مثبت و روحیات شاد و سرزنده هستند. شاید بتوان گفت اکسسوری زنانه و اکسسوری مردانه ها از آن دسته از موارد پوشیدنی هستند که می توانند تاثیر بسزائی بر خلق و خوی پوشندگان خود بگذارند.

 

اکسسوری

 

اکسسوری

 

رنگ ها حرف های بیشتری دارند:

در کنار مواردی که در این بخش به آن ها اشاره شد، می توان گفت رنگ ها گویای درصد بیشتری از خلق و خوی ما هستند. به عنوان مثال شما اگر همواره عادت به پوشیدن لباس هایی به رنگ تیره داشته باشید، احتمالا شما قصد دارید تهاجمی تر و یا جدی تر به نظر برسید. این درحالی است که لباس هایی به رنگ روشن تمایل شما را به مهربانی و صلح بهتر و بیشتر نشان می دهد. شاید بتوان گفت مانتو زنانه هایی که در سال های اخیر در رنگ های روشن رواج پیدا کرد، تفاوت تاثیر زنگ های تیره و روشن را به خوبی بر همگان آشکار کرد.

رنگ های لباس

رنگ لباس ها

همچنین استفاده از رنگ های خنثی نظیر کرمی، خاکستری و سفید آن هم به دفعات و مقدار زیاد در لباس ها می خواهند بگویند که صاحبانشان تمایل بسیاری به گوشه گیری و انزوا دارند. در مقابل استفاده از رنگ های شاد و سرزنده به صورت غالب در لباس های شما می تواند برای کاهش افسردگی و حالاتی چون جنب و جوش و تحرک بیشتر موثر باشد.

حرف آخر:

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، این باور افراد مبنی بر این که ما دقیقا همان چیزی هستیم که می پوشیم، چندان اشتباه نیست.

به گفته یک استاد برجسته روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا، کارولین آدامز میلر مد و فشن عاملی هستند که ما می توانیم به عمد از آن ها برای حس خوشبختی در زندگی خود استفاده کنیم. او در جایی می گوید: ” با پوشیدن لباس هایی که می توانند در ما ایجاد احساس مثبت کنند و یا واکنش های مثبت دیگران را نسبت به ما برانگیزانند، ما می توانیم خوشحالتر باشیم.”

با دانستن این موارد می توان به فرزندان خود خصوصا در سال های نوجوانی و درست در زمانی که عزت نفسشان در حال شکل گیری است و همچنین تمایل به برجسته بودن در آن ها موج میزند، بیاموزیم تا چگونه لباس بپوشند و به این ترتیب در مسیر درستی از لحاظ روحیه و سلامت روان قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *