مد پایدار

به دنبال پارچه های پایدار باشیم (قسمت اول)

به دنبال پارچه های پایدار باشیم

در این مقاله می خواهیم توجه شما را به لباس هایی جلب کنیم که از پارچه های پایدار تهیه شده اند. به این ترتیب می توانیم مطمئن باشیم که بعد از آن که عمر لباسی که خریده ایم به پایان رسیده است، لباس ما به محیط زیست آسیب حداقلی ای را وارد می کند.

شاید یکی از شرکت های تولید لباس ادعا کند که طبق استانداردها و گواهینامه های بین المللی در حال تولید لباس هایی هستند که قابلیت کمپوست شدن دارند. اما باید دقت کرد امکان کپوست خانگی شدن، لزوما به معنای پایداری آن پارچه نیست.

پارچه های پایدار

همچنین این نکته را هم به یاد داشته باشید که اگر یک تولیدی اعلام کند که به عنوان مثال تیشرت زنانه هایی که تولید می کند از پارچه های زیست تخریب پذیر تولید شده اند، اما با رنگ های شیمیایی رنگرزی شده اند، باز هم نمی توانند در زمره پارچه های صد در صد پایدار قرار بگیرند. این مورد و موارد مشابه دیگر که می تواند شما را به گمراهی بیندازد، دلیلی است بر این مدعا که باید در انتخاب پارچه ها دقت زیادی را به کار بگیریم.

چه پارچه هایی به عنوان پارچه پایدار شناخته می شوند؟

بیایید در این قسمت با هم دیگر در مورد پر استفاده ترین انواع الیاف طبیعی و سلولزی در تولید لباس های پایدار بدانیم. لطفا در صورت داشتن نقطه نظری در این موارد، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

در ابتدا بهتر است چند نکته در مورد پارچه ای که به عنوان پارچه مد پایدار شناخته می شود بدانیم:

 • از الیاف سلولزی تشکیل شده باشد و به عبارت دیگر طبیعی باشد
 • الیاف به کار رفته در تولید این پارچه در یک پروسه کشاورزی ارگانیک به عمل آمده باشند.
 • برای خیاطی کردن، دوخته شدن و برش الگو مناسب باشند.
 • قابلیت کمپوست شدن داشته باشند.

با در نظر گرفتن این موارد، می توان گفت پارچه ای که این ویژگی ها را داشته باشد، یک پارچه مناسب برای تولید انواع لباس مردانه، زنانه و بچه گانه پایدار است.

الیاف سلولزی چیست؟

این گونه از الیاف دقیقا همان مدل هایی هستند که با حداقل پردازش برای ریسندگی و تولید الیاف نسوج استفاده می شوند. البته باید دانست که ما پنبه ای را که به شکل سنتی کشت می شود، به عنوان یک ماده اولیه مناسب برای تولید پوشاک پایدار در نظر نمی گیریم.

پنبه خام

برای آن که از ارگانیک بودن الیاف پارچه مطمئن باشیم می توانیم از طریق برخی گواهی نامه های جهانی به این مهم دست پیدا کنیم. این گواهی نامه ها به اختصار عبارتند از:

گواهی نامه های مهم در پارچه شناسی پایدار:

گواهینامه های پارچه های پایدار

GOTS:

این موسسه که نام آن در اصل “استاندارد جهانی نساجی ارگانیک” است، از معیار های اخلاقی و زیست محیطی سخت گیرانه ای در جهت تولید الیاف حمایت می کند، که باید صد در صد بیولوژیکی بودن آن از دانه تا بسته بندی آن برای ارسال به کارخانه بافندگی، بررسی شود. به عنوان مثال مهم است که در هیچ مرحله ای از تولید، بسته بندی و برچسب گذاری، از مواد شیمیایی، آفت کش، کود یا حتی برداشت ماشینی استفاده نشود.

استاندارد 100 که توسط OEKO-TEX  ارائه می شود:

این سازمان اطمینان حاصل می کند که برای تولید پارچه ها و دستگاه های مورد استفاده در امر تولید، هیچ گونه آلاینده شیمیایی، نظیر رنگ های با فلزات سنگین، مواد نگهدارنده و فرمالدئید استفاده نمی شود.

همچنین PH یاسطح اسیدی پارچه ها را نیز نزدیک به ph پوست بدن انسان نگه می دارند. این گواهی برای هردو این موارد نیست و تنها یک بخش را معمولا کنترل می کند.

گواهی USDA:

این گواهی نامه فقط در مرحله تولید مواد خام اعمال می شود. این موضوع به این مسئله اشاره می کند که تنها موادی کاملا ارگانیک برای آن پارچه استفاده می شود.

FSC:

“شورای نظارت بر جنگل”  این مورد را تضمین می کند که حیات هیچ گونه گیاه و اکوسیستمی، به خطر نیفتاده است.

Bluesign:

وجود این گواهینامه بر روی اتیکت به عنوان مثال یک شلوارک مردانه نشان می دهد که در تولید این لباس روش های تولید سالم و سازگاری با محیط زیست استفاده شده است. به عنوان مثال

 • صرفه جویی در مصرف آب
 • جلوگیری از ورود مواد سمی مانند رنگ ها در آب های روان و در معرض قرار دادن کارگران و مشتریان در معرض مواد شیمیایی.

Better cotton standard:

این نشان بزرگترین نشان پایداری پنبه در جهان است. این نشان بر اساس هفت اصل بنا شده است :

 1. پایداری اجتماعی و اقتصادی
 2. به حداقل رساندن استفاده از مواد مضر (به عنوان مثال افت کش ها)
 3. مدیریت استفاده از آب
 4. حفظ سلامت خاک
 5. محافظت از تنوع زیستی
 6. کیفیت الیاف تولید شده
 7. رعایت حقوق کارگر

پنبه های ارگانیک:

اگر در لباس الیاف طبیعی شما از پنبه های ارگانیک استفاده شده باشد و در تولید آن از هیچ گونه مواد شیمیایی از جمله آفت کش ها و کودهای مصنوعی استفاده نشده باشد، می تواند از این گواهینامه استفاده کند.

پنبه فراوری شده

گواهی پنبه های ارگانیک، تضمین می کند که با کشاورزان پنبه نیز به صورت منصفانه برخورد شده است. حقوق مناسبی به کارگران تولید پنبه داده شده است و شرایط ایمنی و بهداشتی کار رعایت شده است.

یک پنبه ارگانیک 88 درصد آب کمتر و 62 درصد انرژی کمتری نسبت به پنبه سنتی احتیاج دارد.

پنبه بازیافتی:

به پنبه هایی که از ضایعات پسا صنعتی (ضایعات پارچه از تولید) یا پس از مصرف (به عنوان مثال یک تیشرت دخترانه دور ریخته شده) به دست می آید، پنبه بازیافتی گفته می شود. پنبه بازیافتی پنبه ای پایدار است، به این معنا که عمر دوباره ای به پنبه هایی می دهد که می خواهند به کلی بیرون ریخته شوند.

موضوع کشت و نگهداری و استفاده از پنبه ها برای تولید لباس الیاف طبیعی موضوعی کاملا پایدار نیست. به این معنا که نمی توان به صورت کامل از همه مراحل آن آگاهی پیدا کرد. هیچ راهی برای تایید پنبه بازیافتی ارگانیک وجود ندارد. تنها گواهینامه ای که می تواند دریافت کند Oeko-Tex 100 است که محصول نهایی را از نظر مواد شیمیایی آزمایش می کند.

کنف ارگانیک:

پارچه کنفی

پارچه های کنفی، یکی از قدیمی ترین الیاف موجود و یکی از سازگارترین پارچه ها با محیط زیست است. جدا از تبدیل به پایداری پارچه، 50% + کمتر از پنبه ارگانیک و بدون آفت کش آب نیاز دارد. همچنین از نظر کشت در هر دمای محیط چه سرد و چه گرم می تواند فوق العاده مفید و سازگار باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.